Genel

Organik Bebek Kumaşları

bebek-kumaslari-1

Bebekler, hayatlarının en hassas evrelerinde olan ve sağlık konusunda kırılgan oldukları bir evresindedirler. Bebek kumaşları da bu sebeple değerli bir konu. Onların sağlığı ve konforlu bir yaşamı için tüm ebeveynler olarak en güzel olanı bulma gayreti içindeyiz. Kimi zaman kıyafetlerde kalitenin önemli olmadığını düşünenler olabilmektedir. Ancak hassas ciltlerine en güzel kumaşlar temas etmeli. Bu sebeple günümüzdeki en sağlıklı kumaşları sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Bebeklerde doğru kumaş seçilmemesi ciddi oranda cilt problemlerine sebebiyet verebiliyor. Çünkü bu minik bireylerin henüz bağışıklık sistemi henüz tam anlamıyla gelişmemiş oluyor. En ufak bir sorun, onlara zarar verebiliyor. Alerji ve egzama en sık görülen problemlerdir. En temelde esnek olan, terletmeyen ve cildin nefes almasını sağlayan kumaşlar tercih edilmelidir. Burada da %100 pamuk ürünler öne çıkıyor.

Yazın pamuk kumaşlar en iyi tercih yöntemidir. Kış aylarında ise farklı bir kumaşa yönelmek doğru olur. Yün kumaşlar, özellikleri gereği kışın en iyi bebek kumaşları arasında yer almaktadır. Yumuşak kumaşlar her zaman ilk önceliğiniz olsun. Bu tür ürünler cildi kaşındırmaz ve bebekleri de rahatlatır. Minik bireyler için en büyük sorunsal cildin kaşınması ve tahriş olmasıdır. Hatalı kumaşlarda huzursuzlukları artar.

Bebek kıyafetlerinde tercih edilmesi gereken kumaşlar:

 • Pamuklu kumaşlar
 • Penye kumaşlar
 • Polar kumaşlar
 • Bambu elyaf kumaşlar
 • Kuş tüyü

Organik Bebek Kumaşları

Organik yaşam son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan bir konsept. Gıdada olduğu kadar giyimde de organik ürünlerin popülerliği artıyor. Belki yetişkinler için bir tercih olabilir ama bebekler için bir zorunluluktur. Organik bebek kumaşları sayesinde minik bireyler keyifli bir büyüme süreci gösteriyorlar. Diğer yandan bu ürünlerin sadece giyim sektöründe kullanıldığını söylemek hatalı olur. Bebekler ile alakalı kumaşın olduğu her araçta mutlaka organik ve sağlıklı kumaş materyalleri tercih edilmelidir. Peki nerelerde kullanılır? İşte detaylar…

bebek-kumaslari-2

Bebek Kumaşları

Organik bebek kumaşlarının kullanım alanları:

 1. Bebek kundağı
 2. Bebek bornozu
 3. Bebek puset örtüsü
 4. Bebek ter silme bezi
 5. Bebek oyun çadırı
 6. Bebek örtüleri ve battaniyesi
 7. Bebek tulumları
 8. Bebek nevresim takımları

Ebeveynlerin temel sorumlulukları çocuklarının sağlığını koruyacak önlemler almaktır. Bu sadece bebekler için geçerli değil aynı zamanda 5 – 16 yaş arası çağlardaki bireyler için de geçerli. Sadece besinde değil aynı zamanda giyim ürünlerinde de dikkat etmesi gereken faktörler bulunur. En temel kural kaliteli kumaş olması gerektiği. Doktorlar kumaşta hatalı seçimlerin bebek cildine ciddi zarar verdiğini belirtiyor. Özellikle de yapay ve sentetik materyallerden üretilmiş olanlar büyük risk grubundadır.

Bebek Kumaşları İsimleri

Bebek kumaşları isimleri denildiğinde akla çoğunlukla müslin kumaş gelmektedir. Evet, müslin ürünleri gerçekten sağlıklı ve minik bireyler için faydalı kumaştır. Ancak sadece bununla sınırlı değildir. Cotton kumaş da çok iyi bir alternatiftir. Su geçirmez ve bir o kadar da cildin hava almasına imkan tanır. Ayrıca %100 pamuklu ürünler sayesinde en ideal seviyelere ulaşılabiliyor.

Eğer ki cotton kumaş haricinde bir tür tercih etmek isterseniz o zaman da kesinlikle 2 ana kuralınız olmalı. İlki %100 pamuk olması diğeri de %100 organik olması. Günümüzde bazı kumaşlarda ne yazık ki sentetik boyalar kullanılıyor. Cilt ile temasında bu sentetik maddeler kızarmalar ve yaralara sebep olabiliyor. Tercihlerinizi desenli ürünler yerine düz modellere yöneltirseniz daha sağlıklı bir karar vermiş olursunuz.

bebek-kumaslari-3

Bebek Kumaşları

Bebek Kumaşları Özellikleri

Alınacak ürünlerde rahatlık, konfor, kalite, hava alabilirlik ve hareket imkanı tanıyan esneklilik gibi özellikler aranmalı. Pamuk ve cotton ürünler bu özelliklere sahip. Müslin kumaşlar da fazlasıyla ihtiyaçları gidermektedir. Tüm bunlara sahip olduktan sonra alternatif olarak dayanıklılığı da tercih edebiliriz. Ama önceliğimiz hiçbir zaman dayanıklılık olmamalı. Kriterlerimizin zirvesine sağlık ve rahatlık faktörlerini koymalıyız. Böylece minik bireyin huzurunu sağlamak mümkün olabilir.

Organik bebek kumaşları nereden alınacağını merak edenler için Yeşim Kumaş markasını öneriyoruz. Günümüz annelerinin öncelikli tercihi olmanın haklı gururu içerisindeyiz. Siz de hem şimdi koleksiyonumuzdaki kumaşlardan beğendiklerinizi sipariş edin ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayın. Yeşim Kumaş olarak çocuklarınızı dün olduğu gibi bugün de önemsiyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Ucuz Keten Kumaş