Viskon Kumaş

Viskon Kumaş Özellikleri ve Kullanım Alanları

viskon kumaş özellikleri

Viskon kumaş özellikleri ve yapısı nedeni ile en çok tercih edilen kumaşlardan biridir. Günümüz modasında ev tekstili ve moda dünyasında oldukça popüler olan kumaş çeşitleri arasında yer alır. Tesettür giyim, elbise, pantolon, gömlek gibi giyim ürünlerinden ev tekstiline kadar pek çok kullanım alanına sahiptir.

Viskon Kumaş Yapısı Nasıldır?

Viskon kumaş selüloz ile benzer yapıdadır. Aynı zamanda pamuklu kumaşlara da benzeyen bu kumaş, sağlıklı ve çevre dostu bir kumaştır. Genellikle elbise tasarımlarında akla gelen kumaş daha pek çok kullanım alanına sahiptir. Hava geçirgen yapısı ile vücudun nefes almasını sağlar ve bu özelliği ile yaz aylarında kullanıma uygundur.

Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle hava alan yapısı ile yaz kış tercih edilen viskon kumaş özelliklerinin en önemlisi olan nem tutmaması sayesinde terletme yapmaz. Baskıya elverişli yapısı ile canlı renklere sahiptir. Rahat, zarif ve dökümlü oluşu ile şık ve rahat kıyafetler ortaya çıkmasını sağlar. Pamuk kumaşlardan iki kat daha esnek yapılı olan viskon kumaş kıyafetleriniz içinde rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Viskon Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Başta Tesettür elbise olmak üzere pek çok giyim ürününde ve ev tekstilinde kullanılan viskon kumaş kullanım alanına göre çeşitlenebilmektedir. İşte size viskon kumaş kullanımında yardımcı olacağını düşündüğümüz viskon kumaş çeşitleri şunlardır:

Poliviskon Kumaş

Poliviskon kumaş,  adından da anlaşılacağı üzere viskon kumaş ile polislerin karışımından üretilir. Özellik olarak polyester kumaşa yakın özelliklere sahiptir. Poliviskon kumaş ince ve kalınlığına bağlı olarak yaz veya kış aylarında kullanılabilir. Viskon kumaş türleri arasında fiyata uygun kumaşlar arasında yer alır. Kırışıklığa karşı dayanıklı ve gösterişli bir yapıdadır.

Desenli Viskon Kumaş

Baskıya dayanıklı bir yapıda olan viskon kumaş özellikleri sayesinde pek çok renk ve desen seçeneğine sahiptir. Desenli görünüme sahip viskon kumaşlar ipek ve pamuklu olmak üzere çeşitlenebilmektedir. Desenli viskon kumaşlar canlı görünümleri sayesinde kullandığınız ürünlere renk ve hava katacaktır. Gömlek, pantalon, elbise, eşarp, şal gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Pamuklu Viskon Kumaş

Saf pamuktan üretilen pamuklu viskon kumaş özellikleri arasında yer alan nem tutmama özelliği ile yazın terletmemesi kışın ise üşütmeyen doğal kumaşlar arasında yer alır. İçerik olarak saf pamuk olduğundan dolayı kırışmaya müsait bir kumaştır. Dökümlü ve havalı bir görünüme sahiptir. Nefes alabilen bir yapıdadır. Yıkama ve ütüleme işlemlerinde dikkat gerektirir. %100 pamuk ve doğal olması nedeniyle alerjik reaksiyona sebebiyet vermez. Dökümlü ve havalı bir kumaştır.

Viskon Penye Kumaş

Viskon penye kumaş hoş, zarif, rahat ve yumuşak yapılı penye kumaş ile havadar ve baskıya uygun yapılı viskon kumaşın birleşiminden elde edilen kumaş türüdür. Giyimi rahat olan viskon penye kumaş tiril tiril ve canlı bir görünüme sahiptir. Yumuşak ve pamuklu yapıdadır.

Elbiselik Viskon Kumaş

Elbiselik Viskon kumaş, yaklaşık olarak %80 ile %120 arasında nem tutma oranına sahiptir. Bu nedenle sık sık terleyen insanlar için ideal yapıdadır. Esneme kabiliyeti pamuk kumaşlara oranla 2 kat daha fazla olan elbiselik viskon kumaş yumuşak bir dokuya sahip olması sayesinde oldukça rahat hissetmenize yardımcı olur. Adından anlaşılacağı üzere başta elbise olmak üzere pek çok alanda kullanılabilir.

İpek Viskon Kumaş

Tshirt ve gömlek üst giyim gruplarının tümünde kullanılmasının yanı sıra şal, pantolon gibi birçok giyim alanında da kullanılan ipek viskon kumaş özellikleri arasında dayanıklı ve kolay yıkanabilir olması önemli bir yer tutar. Esneklik oranı düşük olan ipek viskon kumaş çekmez. Ütülemesi kolaydır ve kırışma yapmaz.

Dokuma Viskon Kumaş

İpliklerin birbiri içinden belli bir düzende ve farklı sıralarla alttan ve üstten geçmesi veya atlamalar yapmasıyla üretilen kumaş türüne dokuma kumaş denir. Dokuma kumaşlar üretimde kullanılan ip türüne ve örme şekline göre çeşitlenebilmektedir. Bunlardan biri de dokuma viskon kumaştır. Dokuma viskon kumaşlar sağlam yapılıdır ve çarşaf, nevresim gibi tekstil ürünlerinin yapımında kullanılabilir.

Viskon Kumaş Özelliklerine Göre Fiyatları

Viskon kumaş özelliklerine göre fiyatları kumaşın kullanılacağı alana ve çeşide göre farklılık gösterebilmektedir. Küçük boyuttaki ürünler için daha az kumaş kullanıldığı için ucuz bir fiyata mâl olabilir. Birçok renk ve desen seçeneğine sahip olan viskon kumaşın fiyatı renk ve türüne göre de farklılık göstermektedir. Öncelikle viskon kumaşı ne için kullanacağınıza karar vermeli ve bu doğrultuda kumaş seçimi yapmalısınız.

 

 

Benzer Yazılar