Keten Kumaş

Keten Kumaş Yapısı Ve Özellikleri

keten kumas yapısı

Keten kumaş yapısı rahat ve sağlam olması itibariyle birçok kullanım alanına sahiptir. Keten kumaş kullanım alanına göre ikiye ayrılır. Bunlar yazlık keten kumaş çeşitleri ve döşemelik kumaş çeşitleri. Yazlık keten kumaş çeşitleri rahat ve serin oluşları ile yaz ve bahar aylarının vazgeçilmezleridir. Etek, gömlek, elbise, pantolon, ceket, tunik, bluz, şapka gibi giyim ürünlerinden masa örtüsü, yastık ve koltuk kılıfları, fon perde, kırlent gibi ev tekstili ürünlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Döşemelik keten kumaş yapısı dayanıklı ve parlak oluşu sayesinde banyo ve mutfak ürünlerinde kullanım alanı bulan kumaş çeşididir.

Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan keten kumaş insanoğlunun imal ettiği ilk kumaştır. Keten bitkisinin saplarındaki liflerden oluşturulan kumaş uzun ve maliyetli bir tekstil sürecine sahiptir.

 

 Keten Kumaş Yapısı Nasıldır?

Keten kumaş yapısı itibariyle diğer kumaşlara nazaran dayanıklı bir kumaş türüdür. Dolayısıyla esneklik oranı oldukça düşüktür. Gözenekli ve parlak dokusunun yanı sıra pürüzsüz ve tüylüdür. Pamuk lifine benzeyen ancak alerjik yapıda olmayan keten kumaş başta giyim sektörü olmak üzere, halı, perde, çarşaf, örtü gibi ev tekstili ürünlerinde kaliteli kâğıt gibi daha birçok alanda da kullanılmaktadır.

Keten Kumaş Kırışır mı?

%100 Keten kumaş yapısından dolayı kolay kırışabilen kumaşlardandır. Ancak pamuk karışımlı keten kumaş yapısı içerdiği pamuk oranına göre kırışıklık oranında farklılık göstermektedir. Ayrıca yıkanma dereceleri de kırışıklık oranını etkileyen diğer bir unsurdur.

Keten Kumaş Özellikleri

·         Keten kumaş yapısı itibariyle doğal yapılı bir elyaftır. Dayanıklı ve esnek olmayan keten kumaş yapısı aynı zamanda gözenekli ve parlak bir dokuya sahiptir.

·         Yüzeyi ise tüysüz ve pürüzsüzdür. Böylece  kolay kolay leke tutmaz ve toz çekmez.

·         Kolayca  kırışabilen keten kumaş yapısı kolayca da ütülenebilir.

·         Nem tutma ve çabuk kuruma özelliği ile banyo ve mutfak ürünlerinde de çokça kullanılır.

·         Hava alan yapısı ve hafifliği ile yaz aylarında oldukça tercih edilir.

·         Güneş ışığından etkilenmez.

·         Isıya karşı dirençlidir.

·         Keten kumaş yapısı anti bakteriyel özellik taşıdığından yıllarca sargı bezi olarak da kullanılmıştır.

·         Yine keten kumaş doğal yapısı sayesinde alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

·         Diğer tekstil ürünlerine göre çevreye en az zarar veren ürün olan keten aynı zamanda geri dönüşüm sürecine de dahil edilebilecek bir üründür.

 

En Kaliteli Keten Kumaş Fiyatları

Keten hasadı zor bir bitkidir. Kaliteli bir üretim için dikkatli bir hasat ister. Keten kumaşının imal edilme aşaması uzun soluklu ve karmaşıktır. Bu yüzden maliyeti de yüksektir. Keten kumaşı kalitesini coğrafi bölgelere göre kategorize edersek ilk sırada İrlanda Keteni gelir. Avrupa keteni kalite olarak ikinci sırayı alırken üçüncü sırada İskoç keteni ve Alman ketenleri gelir ve daha sonra Rus Keteni ve Çin ketenleri vardır.

Aynı zamanda keten kumaş çeşitliliğinin çok olması nedeniyle fiyatları da çeşitlilik göstermektedir. Giyim sektöründen ev tekstiline kadar kullanım alanına sahip olan keten kumaşın fiyatı kullanım alanına göre fiyat değiştirebilmektedir. Küçük ve yüzeysel alanlarda kullanılacaksa daha uygun bir fiyata satın alınabilirken, kullanıldığı alan daha büyük ve geniş ise fiyatı da o oranda artış gösterecektir. Dolayısıyla keten kumaş satın alırken hangi ürün için keten kumaş alacağınıza karar vermeniz ve buna uygun bir kumaş seçimi yapmanız gerekecektir. Karar vermenize yardımcı olacağını düşündüğümüz keten kumaş çeşitleri şu şekildedir:

 

Ham Keten

İşlenmemiş keten kumaş yapısından dolayı ham ketn adını almıştır. Hiçbir işleme maruz kalmazlar. Dokunması ve işlenmesi zor olan ham keten kumaşın geçtiği bu zorlu süreç fiyatını da aynı oranda etkiliyor .Ham keten kumaş yapısı itibariyle  Pamuklu Keten Kumaş ve Elbiselik Ham Keten Kumaş olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Pamuklu Ham Keten Kumaş

Pamuklu ham keten kumaş saf pamuk kumaşa nazaran çok daha dayanıklı ve parlak görünümlüdür. Hem ketenin doğal yapısından dolayı hem de pamuk lifi içermesinden dolayı doğal bir yapıda olan pamuklu ham keten kumaş alerjen yapıda değildir.

Elbiselik Ham Keten Kumaş

Elbiselik ham keten kumaş yapısı ince ve rahat  olduğu için genellikle giyim sektöründe yaz ayları için uygun elbiselerin yapımında kullanılmaktadır. Keten kumaş yapısı renk tutucu özelliği sayesinde renk skalası geniş bir kumaştır. Bu sayede rengarenk ve çeşitli desenlerde elbiselik ham keten kumaş bulmanız oldukça kolay olacaktır.

 

 

 

Benzer Yazılar