Şanel Kumaş

Şanel Kumaş Nedir? Çeşitleri ve Kullanım Alanları

şanel kumaş nedir

Şanel kumaş nedir? Diye bir sorgulama yapıldığında pek çok sayfa Coco Chanel’in ismi yer almaktadır. Bu isim kumaşa adını veren modacıdır. Aynı zamanda bu kumaşın mucidi olarak da bilinir. Özel bir üretim tekniğine sahip olan bu kumaş, farklı renk ve kalınlıkta ipliklerin değişik kombinasyonlarla bir araya getirilmesi ile çeşitlendirilmektedir.

Şanel Kumaş Nedir?

Peki, gerçekte bu kadar popüler olan şanel kumaş nedir? Şanel kumaş birçok ipin harmanlanması bir araya gelen pamuk yapılı bir kumaş türüdür. Türkçeye şanel kumaş olarak geçmiş ve Chanel ismi ile de kullanıldığı görülmektedir. Pamuklu ve kalın oluşu ile sizi soğuk kış günlerinde sıcacık tutar ve şık hissettirir.

Birkaç uyumlu rengi içinde barındıran kumaş kombin seçimlerinde de yardımcı olur. Vintage tarzının öne çıktığı bu günlerde kumaş ile mont, kaban,  pardösü, hırka, panço, ceket ve birbirinden güzel elbiseler üretilmektedir. Bunun yanı sıra ev tekstilinde de kullanılan şanel kumaş koltuk ve yatak örtülerinde, çeyizlik bohça ve hobi malzemelerinde de tercih edilebilmektedir.

Şanel Kumaş Özellikleri

Şanel kumaş yapısı itibariyle hav ve bağ ipliklerinden oluşur. Pamuklu ve kalın bir kumaştır. İçinde birçok renk barındıran kumaş birçok renk ve desen çeşidine sahiptir.  Üretimi kolay ve maliyeti düşüktür. Kış ve bahar aylarında kullanımı artan kumaş sıcak tutma özelliğine de sahiptir. Şanel kumaşın aşınma dayanıklılığı orta düzeydedir. Erkek ve kadın giyiminde kullanılıyor olması kumaşı avantajlı hâle getirir

Şanel Kumaş Çeşitleri

Şanel kumaş nedir? Yapısı, renk ve desenleri ile çok fazla tercih edildiği için tekstil firmaları tarafından nasıl çeşitlendirilmiştir. Kullanılacağı alana göre değişiklik gösteren şanel kumaş, yün şanel kumaş, pike şanel kumaş ve şanel saten kumaş olmak üzere sınıflandırılabilmektedir. Bu sınıflandırmanın temelinde kullanılan iplik çeşitleri ve dokuma teknikleri yer almaktadır

Yün Şanel Kumaş Nedir?

  sanel kumas 61 3

Yün şanel kumaşın en belirgin özelliği farklı renk ve desen çeşidinin fazla olmasıdır. İçinde birçok renkte ip barındıran kumaş modern ve şık görünümü ile sezonun trend kumaşları arasında yer almaktadır. Pamuklu ve kalın oluşu ile soğuk kış günlerinde sıcacık tutar ve şık hissettirir. Birkaç uyumlu rengi içinde barındıran kumaş kombin seçimlerinde de yardımcı olur. Özellikle Ceket, Kaban, Pardösü, Panço gibi giyim ürünlerinde çokça kullanılır.

Pike Şanel Kumaş Nedir?

    şeker pembesi şanel kumaş

Pike Şanel kumaş nedir? Sorusunun cevabında pikenin ne için kullanıldığı yer alır. Bu kumaş, kullanım amacına uygun olarak genelde %100 pamuklu doğal yapıda bir kumaştır. Dökümlü duruşu ve deseni ile oldukça ilgi çeken kumaş doğal yapıda olduğu için sağlıklıdır ve bu yüzden bebek pikesi olarak da kullanılmaktadır.

Nem tutucu özelliği sahip olan şanel pike kumaşı koltuk örtüsü, yatak örtüsü ve birçok ev tekstili ürününde de kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde kullanımı artan eşyalara örtü giydirme alışkanlığı şanel pike kumaşa olan talebi de arttırmıştır. Mobilya, kanepe, koltuk ve sandalyelerin kaplamasında kullanılan şanel pike kumaşı aynı zamanda mobilyalar içinde giydirilebilir örtü olarak da kullanılmaktadır.

Şanel Saten Kumaş

Şanel Saten Kumaş Mürdüm - 46.30 TL + KDV

Şanel saten kumaş %100 polyester veya pamuk karışımlı polyester yapıda olabilmektedir. Yumuşak bir yapıya sahip olan şanel saten kumaşı dökümlü duruşa da sahiptir. İnce yapısı ile parlak bir görünüme sahip olması kumaşı şık ve modern bir hâle getirmektedir. Yüzeyi kaygan ve düzdür. Çift taraflı olan şanel saten kumaşının diğer yüzeyi mattır. İsteğe bağlı olarak iki tarafı da kullanıma uygundur. Şanel saten kumaşı abiye ve şık gece kıyafetlerinden aksesuarlara, hobi malzemelerinden çeyizlik bohça ve ürünlere, astarlara kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Şanel Kumaş Kullanım Alanları

Kış ayının popüler kumaş türü olan şanel kumaş sıcak tutan yapısı ile kışlık etek, kışlık pantolon, elbise, tunik, mont, kazak ve bunlar gibi pek çok kışlık ve mevsimlik ürün yapımında kullanılıyor. Ayrıca soğuğu geçirmeyen yapısı olduğu için koruyucu özelliği ile de avantaj sağlıyor. Şanel kumaş koltuk ve kanepelerin döşemesinde de sıkça kullanılmaktadır.  Sandalye kaplamasında da çok fazla tercih edilen şanel kumaş kullanım alanını gün geçtikçe genişletmektedir.

Şanel Kumaş Nedir ve Fiyatları Nelerdir?

Şanel kumaş nedir? Sorusu cevaplandıktan sonra fiyatları konusuna değinmek gerekmektedir. Bu durum kumaşın kullanılacağı alana ve çeşide göre farklılık gösterebilmektedir. Küçük boyuttaki ürünler için daha az kumaş kullanıldığı için ucuz bir fiyata mâl olabilir.

Birçok renk ve desen seçeneğine sahip olan Şanel kumaşın fiyatı renk ve desenlere göre de farklılık göstermektedir. Öncelikle şanel kumaşı ne için kullanacağınıza karar vermeli ve bu doğrultuda şanel kumaş seçimi yapmalısınız. Örneğin döşemelik veya giyim için kullanılan şanel kumaş özellik ve fiyatları bakımından farklılık göstermektedir.

 

 

Benzer Yazılar