Kış Koleksiyonu>Triko

Triko Kumaş ile Bedenim Sıcacık!

7’den 70’e her an yanımızda olan, doğduğumuzdan yaşlandığımız dönemlere kadar üzerimizden eksik etmediğimiz, triko; her dönemimizde gözbebeğimiz olmuştur. Sıcacık koruması ve yumuşacık dokunuşu ile kalplerde taht kuran triko, üç mevsim hayatımızda var olurken, karasal iklim sakinlerinin ya da yaz akşamlarının serinliğinde üzerine ince triko bir hırkayı geçirmeyi es geçmeyenlerin sayesinde popülerliğini dört mevsime yaymış, dolabımızın kahramanı olmuştur. Birbirinden farklı renk ve desenleri ile ister günlük giyime, ister kurumsal ofis şıklığınıza uygun olabilen trikoyu tercih edebileceğimiz alanlar o kadar fazla ki, say say bitmez gerçekten de. Ne çok kalın olup terletmeli, ne de çok havalandırma özelliği olup bizi üşütmeli dediğimiz sonbahar kombinlerinde, Triko kumaş tam da aradığımız türden bir kumaş. Boğazlı kazakların yeniden moda olduğu günümüzde, kiremit rengi havuç model pantolonunuza iliştirdiğiniz kemer ile birlikte; triko 31 model kumaşımızı boğazlı kazak olarak kullanabilir ve kahverengi büyük boncuklu kolyeler ile süsleyebilirsiniz. Triko kumaşın dökümlü, yumuşak tuşeli bir yapısı olduğu için, degaje yaka kazaklarda da çok iyi sonuç verir. Aynı modeli tek omzu düşük kazak üretimi için de tercih edebilirsiniz. Triko 30 model kumaşımızın capcanlı rengini degaje yaka midi boy triko elbise için seçebilir, ten rengi ince muz çorap, beyaz topuklu bot ve beyaz deri ceket eşliğinde muhteşem görünebilirsiniz. Havanın ara ara çiselediği, grinin hakim olduğu ve havanın serinliğinin hissedilbildiği bugünlerde içimizi salep, kahve ve sıcak çikolata ile ısıtırken; bedenimizi triko ile korumak gerçekten de harika.

Triko Kumaş Teknik Özellikleri

Atkılı örme sistemli, düz örme makinelerinde üretilen kumaşlara triko denir. Başta yün ve pamuk ipliği olmak üzere düz örgü makinesinde üretilir. Düz örme makinelerinde, tek plaka, çift plaka, saç örgülü, nopeli, kaydırmalı, jakarlı, intersia ribana (lastik), selanik haroşa örgülü kumaşlar en çok kullanılan ve üretilen triko kumaş türleridir. Triko kumaşlar için düz örme kumaşlar tabiri de kullanılır. Triko örme kumaşların örme yüzeylerde ipliğin ilmek formu çok esnektir. Bu nedenle de vücuda uyum sağlar ve yumuşak bir sarımı vardır. Triko, ilmeklerin hareketli olması sebebiyle; tutumu yumuşaktır ve dökümlüdür. dokuma kumaşlara göre tutum, yumuşaklık ve dökümlülük bakımından da üstün özelliklere sahiptir. Kolayca buruşmaz ve buruştuğunda da daha hızlı eski haline döner. Triko örme kumaşlar tek iplik beslemeli atkılı örme sistemli kumaşlar olduğu için enine yönde sıra ile sökülebilir. Kumaş kalınlığını belirleyen temel faktör makine inceliğidir. Dokuma kumaşlarla karşılaştırıldığında, ilmeğin yapısından kaynaklanan hava tutma özelliğine sahiptir ve bu sayede ısı tutma özelliği yüksektir. Triko kumaşlar, inceliklerine göre sonbaharlık ve kışlık kazak, hırka, süveter, eldiven, kaşkol gibi dış giyim ürünlerinde kullanıldığı gibi, yazlık ve mevsimlik dış giyim olarakta trikonun kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca diğer örme ürünlerine aksesuar olarak yaka, kol bandı, etek bandı vb. örgü ürünlerde kullanılmaktadır.

En üst kalite üretilen ve müşteri memnuniyeti garantili triko kumaş ürünlerinin pek çok farklı renk seçeneğini triko kumaş bölümünden inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın