Pamuklu Penye Kumaş

Penye Kumaş Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

penye kumaş çeşitleri

Penye kumaş çeşitleri oldukça fazla olsa da penye, bir çeşit pamuk ipliği üretim yöntemidir ve bu şekilde üretilen kumaşa penye kumaş adı verilir. Penye kumaş adını Fransızca taramak kelimesinden alır. Bunun nedeni üretim aşamasında pamuk ipliklerinin taranarak kumaşın üretiliyor olmasıdır. Taranarak üretilen kumaş bu özelliğinden dolayı temiz, yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olur. Penye aynı zamanda Türkçede tişört veya bluz anlamına da gelmektedir.

Penye Kumaş Yapısı Nasıldır?

Penye kumaş yapısı itibariyle yumuşak, esnek ve dayanıklıdır. Dokusu ise düzgün yüzeyli, temiz ve parlak bir görüntüye sahiptir. Aynı pamuk ipliği sınıfından olan karde pamuk ipliği ile kıyaslandığında penye pamuk ipliği, görünüm olarak homojen ve daha kaliteli bir görünümdedir. Tekstil sanayiinde oldukça fazla kullanılan penye kumaş terletmeyen ve nefes alabilen yapısı ile insanların giyim alanında en çok tercih ettikleri kumaşlar arasında yer alır. Kullanım alanına göre penye kumaş çeşitleri değişebilmektedir.

Penye Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Penye kumaş üretim şekline ve yapısına göre çeşitlenebilmektedir. Penye kumaş çeşitleri şunlardır:

Viskon Penye Kumaş

İlk olarak 1883 yılında ipek kumaşa alternatif olarak üretilen viskon kumaş kayın ağacından çıkarılan doğal bir sıvı ve birkaç kimyasalın birleşiminden üretilir. Özellik olarak pamuğa çok yakın olan viskon penye kumaş çeşitleri parlak ve kaliteli yapıdadır. Nefes alabilen ve emici yapıdadır. Yumuşak hafif ve rahattır. İç göstermez ancak dar giyim ürünlerinde vücut hatlarını belli edecektir. Güçlü ve sağlam olmasının yanında ucuz fiyatlara sahiptir. Yıkama talimatlarına uyulmadığında çekme yapabilir.

İki İplik Penye Kumaş

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan iki iplik penye kumaş çeşitleri esnek bir yapıdadır. Giyim sektöründen ev tekstiline kadar pek çok alanda kullanılan kumaş bahar ve kış aylarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda spor giyim ve bebek giyimin de vazgeçilmezi olan kumaş rahat ve esnektir. Pamuklu yapısı sayesinde sağlıklı kumaşlar sınıfına girer.

 

Üç İplik Penye Kumaş

Üç iplik penye kumaş çeşitleri adından da anlaşıldığı gibi üç iplik kumaşın örümü ile meydana gelir.  İki ipliğin kumaşın kullanıldığı birçok alanda eşofmanda ve kalın penye olarak montta üç iplik penye kumaş da kullanılır. İki iplik kumaşa göre kalın ve yumuşak olan üç iplik penye kumaş şardonsuz düz, şardonlu olarak bulunabilmektedir.  Üç iplik penye kumaş çeşitleri, diğer penye kumaşlara oranla oldukça kalın ve esnektir. Yumuşak, dayanıklı ve sıcak tutma özelliğine de sahip olan kumaş kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen bir kumaş türü haline gelmiştir. Üç iplik penye kumaş çeşitleri, genel olarak spor giyimde sweat-shirt ve eşofman takımı olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Likralı Penye Kumaş

Likralı penye kumaş çeşitleri sentetik elyaf türünde bir kumaştır. İlk olarak Almanya da üretilen kumaş tekstil sektöründe önemli bir yer edinmiştir. Esnek ve dayanıklı bir yapısı olan likralı penye kumaş pek çok kullanım alanına sahiptir. Likralı penye kumaş çeşitleri dayanıklı ve güçlü yapıdadır. Esnek yapılı kumaş sentetik olduğu için terleten bir yapıya sahiptir. Ancak vücuda hareket özgürlüğü sağlamaktadır. Suya ve küfe de dayanıklı olması ile bilinen likralı penye kumaş mayo ve iç çamaşır gibi ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

 

Süprem Penye Kumaş

Süprem penye kumaş çeşitleri düşük gramajlı ve pamuk ipliğinden imal edilen tek katlı olan örme kumaştır. Genellikle giyim sektöründe kullanılan süprem penye kumaş, tişört, forma elbise, çorap, tayt ve iç çamaşırları gibi ürünlerde tercih edilmektedir. Süprem penye kumaş çeşitleri enine ve boyuna esneme özelliğine sahiptir. Kesildikleri kenarlarda kıvrılma yapar. Desenlendirmeye çok müsait olmayan bir kumaş türüdür. Süprem penye kumaş çeşitleri üretim şekline göre ikiye ayrılır. En az bir iplik rengi kullanılması ile tek desen oluşturulan kumaşa jakarlı süprem kumaş adı verilir. Süprem kumaşın iki katman halinde birbirine örülmesi ve zımparalanması ile de interlok denilen çift süprem kumaş üretilmiş olur. Bu şekilde kumaş esnekliği azalır ve pürüzsüz, kalın ve daha güçlü bir kumaş elde edilir.

Penye Kumaş Kullanım Alanları

Penye kumaş tekstil sektörünün en gözde kumaşlarındandır. Çeşitlerine göre kullanım alanları değişen penye kumaş genel olarak giyim sektöründe tişört, bluz, elbise, tunik, spor kıyafetler, çorap, mayo ve iç çamaşır ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Aynı zamanda ev tekstili sektöründe de oldukça popülerdir.

Penye Kumaş Fiyatları

Penye kumaş fiyatları kumaşın kullanılacağı alana ve çeşide göre farklılık gösterebilmektedir. Küçük boyuttaki ürünler için daha az kumaş kullanıldığı için ucuz bir fiyata mâl olabilir. En uygun penye kumaş çeşitleri likralı penye kumaşken fiyat olarak diğerlerine göre daha pahalı olan süprem penye kumaştır.