Genel, Kış Koleksiyonu>Kaşe Kumaş

Kaşe Kumaş Sağlıklı mı?

kaşe kumaş sağlıklı

Kaşe kumaş sağlıklı birçok ipliğin birleşiminden oluşan, tok ve havlı yapıda, kalınlığı ile bilinen, kış aylarının ayrılmaz bir parçası olan kumaştır. Sıcak tutuşu ile öne çıkan kumaş su tutmayan özelliği karlı ve yağışlı havalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Pek çok çeşidi bulunan kaşe kumaş kullanılacağı yere göre farklılık göstermektedir. Genellikle kışlık dış giyim ürünlerinde tercih edilen bu özel kumaş, hem erkek hem kadın giyiminde kullanıldığı için unisex bir kumaş türüdür.

Kaşe Kumaş Özellikleri

Kaşe kumaş sağlıklı ince örgülerden oluşan keçeleştirilmiş, kalın ve sıcak tutan bir yapıda olan kumaş türüdür. Yapım aşamasından geçerken uzun ve meşakkatli bir süreç geçiren kumaş, su tutmaz ve kolay kuruyan bir kumaştır. Yağışlı havalarda ve kış mevsimlerinde avantaj sağlayan bu özelliği ile tercih edilen kumaşlar arasında yer alır. Yüzey kısmı keçeleştirilmiş tüylü ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Hafif yapılı bir kumaştır. Renkleri genellikle soluk olmakla birlikte ekoseli, çizgili ve kareli olmak üzere çeşitli desenleri de mevcuttur.

Kaşe Kumaş Çeşitleri

Kaşe kumaş yapısı ve özellikleri itibariyle yün kaşe kumaş, ince kaşe kumaş, kalın kaşe kumaş, kaşmir kaşe kumaş ve ekose kaşe kumaş olmak üzere çeşitlenebilmektedir. Şimdi bu kaşe kumaş çeşitlerine daha yakından bakalım isterseniz.

Yün Kaşe Kumaş

    camel kase kumas 17

Yün içeren yapısı ile kaşe kumaş çeşitleri arasına giren yün kaşe kumaş orta kalınlıkta bir kaşe kumaş türüdür. Yün içermesi nedeniyle sıcak tutma özelliği yüksektir. Su tutmaz. Bu nedenle karlı ve yağışlı havalara uygundur. Giyim sektöründe yün kaşe kumaş hem erkek hem kadın giyiminde tercih edilen bir kumaştır. Başta kaban modelleri olmak üzere palto, ceket, manto, pardösü ve panço gibi pek çok giyim ürününde kullanılmaktadır.

İnce Kaşe Kumaş

Kaşe kumaş çeşitleri arasında ince yapısı ile dikkat çeken ince kaşe kumaş hafif yapılı ancak sıcak tutan bir kumaş türüdür. Kareli, ekoseli ve düz renkli pek çok renk ve desendeki ince kaşe kumaş, mevsimlik giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Özellikle gömlek kumaşı olarak kullanılan ince kaşe kumaş çeşitli ev tekstili ürünlerinin kaplamasında da kullanılabilir.

Kalın kaşe kumaş

Genellikle kabanlık ve mantoluk kumaş olarak kullanılan kalın kaşe kumaş sağlıklı, sağlam ve tok bir yapıdadır. Sıcak tutan yapısı ile öne çıkan kumaş pek çok renk seçeneğini bulundurması ile de avantaj sağlar. Palto, kaban, manto gibi kış giyim ürünlerinde her sezon tercih edilen modası hiç geçmeyen kumaş çeşitlerindendir.

Kaşmir Kaşe Kumaş

Kaşmir kumaş, keşmir keçisinden elde edilen bir kumaş türüdür. Kaşmir kaşe kumaş sağlıklıdır. Kopma yapmaz ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Polyester gibi kumaşlara göre boyaması kolaydır. Merinos yününden 7 kat daha sıcak tutan kaşmir kaşe kumaşın en iyisi sadece en beyaz, en uzun, en ince tüylerden oluşan çeşitleridir. Erkek kaban ve ceketlerinde daha çok kullanılan kaşmir kaşe kumaş pek çok kadın dış giyimde kaban, manto ve pardösü olarak kullanılabilmektedir.

Ekose Kaşe Kumaş

Ekose kaşe kumaş ekosenin öne çıktığı bu günlerde oldukça popüler hâle gelmiştir. Yumuşak dokusu ve hafifliğinin yanı sıra sıcak tutan yapısı ile kış aylarında konforlu kıyafetler tasarlamanızı sağlayacaktır. Ekose kaşe kumaş giyim sektöründe her kış trend olan oduncu gömleği üretiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında kaban, palto, panço, ceket, pardösü gibi kışlık giyim ürünlerinde de tercih edilmektedir.

Kaşe Kumaş Sağlıklı ve Kışlık Mı?

Evet. Kaşe kumaş sağlıklı ve kışlık bir üründür. Palto, Kaban, ceket, panço ve pardösü gibi kışlık kullanıma uygun pek çok ürünün yapımında kaşe kumaş kullanılmaktadır. Sıcak tutan kalın yapısı ile sıcak mevsimler için uygun bir kumaş çeşidi değildir.

Kaşe Kumaş Fiyatları

Kaşe kumaş fiyatları kumaşın kullanılacağı alana ve çeşide göre farklılık gösterebilmektedir. Küçük boyuttaki ürünler için daha az kumaş kullanıldığı için ucuz bir fiyata mâl olabilir. Birçok renk ve desen seçeneğine sahip olan kaşe kumaş fiyatı renk ve türüne göre de farklılık göstermektedir. En kaliteli ve göreceli olarak fiyatı yüksek olan kaşe kumaş sağlıklıdır. Diğer bir türü de kaşmir kaşe kumaştır. Öncelikle kaşe kumaşı ne için kullanacağınıza karar vermeli ve bu doğrultuda kumaş seçimi yapmalısınız.

 

Benzer Yazılar