Kadife Kumaşlar

Özel Günlerin Tanığı Elit Kumaş Kadife

elit kumaş kadife

Elit kumaş kadife rahat, hoş görüntüsü olan yumuşak ve kısa tüylü bir kumaştır. Kumaşlar içerisinde farklı alanlarda kullanılması nedeni ile çok yönlü olan bir kumaştır. Bu sebep ile kaplamadan, aksesuara ve giyime kadar pek çok farklı alanda kullanılabilir. Kaplamada kullanılan kadife ise koltuk kaplamadan kutu kaplamaya kadar pek çok farklı alanda kullanılabilir. Kadife kumaş çok yönlü kullanım alanı sağlayan, tok duruşlu, kaliteli ve gösterişli bir kumaştır.

Rahatlık ve konforu ile tercih edilen elit kumaş kadife, kaplama alanında özellikle dayanıklı olması ve uzun yıllar formunu koruyabilmesi nedeni ile çok tercih edilmektedir. Kaplama alanında kullanılan kadife giyim alanında kullanılan kadifeye göre daha sert ve mukavemeti yüksek bir kumaş çeşididir.

Kadife Kumaş Nedir ve Nasıldır?

Dokuma kumaş türlerinden olan kadife kumaş kısa tüylü yapıya sahip havlı bir kumaştır. Türk kültüründe 1400 ve 1500 yıllarından bu yana kullandığı bir kumaş çeşididir. Kısa tüylü bir kumaş çeşidi olması onun abiyelerde kullanımına da imkan vermektedir. Kadife üzerindeki ipler belirli bir uzunlukta bırakılarak kumaşa kendi görüntüsünü kazandırır. İlk olarak pamuk ya da ipekten dokunan kadife kumaş daha sonraları sentetik elyaf, suni ipek, viskon gibi farklı iplerden üretimi yapılmaya başlanmıştır. Elit kumaş kadife,lüks, hoş duran ve şık bir kumaştır. Özellikle kış aylarında gece kıyafetleri için tercih edilen kadife ile birbirinden çeşitli tasarımlar yapmak mümkündür.

Tekstil sektöründe çok sık rastlanılan kadife kumaşın kullanım alanları ise bir hayli değişiklik göstermektedir. Kadife kumaşın dayanıklılığı, dokusu, yumuşaklığı, parlaklık ve daha pek çok farklı özelliği kadifenin dokunduğu ham maddeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ipekten dokunmuş kadife daha parlak ve canlı dururken pamuktan dokunmuş kadife daha dayanıklı ve tok durur.

Elit Kumaş Kadife ile Neler Yapılır?

Gerek Türk kültüründe gerekse de farklı kültürlerde uzun dönemden beri kullanılmakta olan kadife, özel günlerde özellikle tercih edilen bir kumaş çeşididir. Abartı bir tabir olmadan elit kumaş kadife için kraliyet kumaşı demek yanlış olmaz. Özellikle ipek ile dokunan kadife parlak, kaliteli ve lüks durmaktadır. Bu sebeple tarih boyunca kraliyet aileleri dahil pek çok soylunun, ayağında ve üzerinde ve evinde hatta perdelerinde kullanılmıştır.

Rahat ve kaliteli olmasının yanı sıra özellikle lüks ve ihtişamı çağrıştırması, bu kumaşa olan talebi elbette ki arttırmaktadır. Şık ve estetik olan bu kumaş ile ayakkabıdan çantaya kadar her türlü tasarımı bulmanız mümkündür. Özellikle soğuk kış aylarında özel bir gece de size eşlik edecek kadife kumaş tasarımı bir elbise mükemmel bir tercih olacaktır. Balo elbisesi, gece elbisesi, eşofman takımı, bluz, gömlek, ceket ve hatta pantolon tasarımlarında çok sık kullanılan kadife ev tekstilinde ise perde, halı, sandalye yatak örtüsü ve benzeri pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle ayakkabı, çanta ve cüzdan yapımında kullanılan ve şık duran elit kumaş kadifenin kullanım alanları elbette ki bunlarla sınırlı değildir.

Döşeme Alanında Kadife Kumaş

Elit kumaş kadife, çok yönlü ve kullanımı kolay bir kumaş çeşididir. Döşeme alanında kullanılan kadife yumuşak, tok duran fakat mukavemet eşiği yüksek olan bir kadifedir. Döşeme alanında kadife olarak ele alabileceğimiz tek konu tabi ki koltuk döşemesi değildir. Günümüzde pek çok farklı alanda kullanılan kadife ile özellikle sandalye döşemesi çok rastlanılan bir türdür. Kadife koltuk döşemesi koltuğun ile yapıldığı andan itibaren olabileceği gibi sonradan da kaplatılmak sureti ile kullanılabilir. Eğer eski bir koltuk takımınız ya da sandalyeleriniz var ise bunları kadife ile tekrar kaplatmak ve yeni bir görünüme sahip olabilirsiniz. Yeniden döşenen koltuk ya da sandalyeler şık ve daha lüks bir görünüme sahip olurken kullanma ömrü de artacaktır. Bunun yanı sıra kadife kumaş hediye kutularında da çok sık rastlanan bir kumaş çeşididir. Hediyelik kutuları ya da özel amaçlı tasarlanmış kutuları kadife ile kaplanmış olarak bulmanız çok kolaydır.

Kadife Kumaş Fiyatları

Elit kumaş kadife, uzun yıllardan beri kullanılan şık ve ihtişamlı bir kumaştır. İlk başlarda kraliyet, soylu aile kullanımına aitmiş gibi olsa da durum günümüzde çok farklıdır. Herkesin erişebileceği ve kolaylıkla bulabileceği kadife kumaşın fiyatları ise değişmektedir. Döşeme alanında kullanılan kadife ile giyim alanında kullanılan kadife kumaş fiyatları farklılık göstermektedir. Aynı zamanda ipekten yapılan kadifeler bu kumaş türleri arasında en pahalı olanıdır. Rahat ve lüks duran bu kumaş ile tasarımların sınırı yoktur.

Benzer Yazılar