Keten Kumaş

Modaya Yön Veren Keten Kumaş

modaya yön veren keten kumaş

Kadim zamanlardan beri modaya yön veren keten kumaş,  Antik Mısır ve Antik Yunan zamanlarında dahi kullanılmış ve popüler olmuş bir kumaştır. Yapılan araştırmalar ve modern arkeolojik kazılar neticesinde keten kumaşın kullanımı on binlerce yıl eskiye dayanmaktadır. Peki keten kumaşı bu kadar popüler kılan şey nedir?

Modaya yön veren keten kumaş, aynı zamanda tekstil moda sektörünün doğmasına da vesile olmuştur. Bu kumaş insanların hem rahat ettiği hem de günümüz modasının ön plana almış olduğu, doğal içerikli yapısı nedeni ile hala çok sevilmekte ve tekstil atölyelerinde modaya yön vermeye devam etmektedir. Daha çok sıcak iklim insanlarının tercih ettiği bu kumaş günümüze kadar bu kadar popüler bir şekilde ve sevilerek gelmesinin altındaki en büyük sebep çok yönlü kullanım alanı ile sınırlı tutulmamaktadır. Keten kumaş antik dönemlerden Rönesans İtalya’sına oradan da günümüze kadar pek çok kez moda akımlarının önemli kumaşı olmuş, şık görünümlü, rahat ve sürdürülebilir bir kumaştır.

Keten Kumaş Nedir?

Modaya yön veren keten kumaş, pamuğa benzeyen fakat pamuğun aksine pamuk tohumlarının etrafında yetişen kozalardan değil de keten bitkisinin saplarındaki liflerden oluşturulan bir kumaş çeşididir. Keten kumaş doğal içerikli, bitkisel kaynaklı bir kumaştır. Bu nedenle sürdürülebilir olması ve sağlıklı olması da bu kumaşa artı bir özellik katmaktadır.

Ev tekstilinden moda sektörüne kadar pek çok alanda kullanımı mümkün olan bu kumaş ile hayal edilen tüm tasarımlar gerçekleştirilebilir. Çevre kirliği ve doğaya karşı zararsız olan bu kumaşın üretimi pamuğa göre daha çok maliyet ve daha çok kaynak istemektedir. Keten kumaş sıcak bölgelerde yaşayan insanlar için tercih edilir demiştik. Peki bunun nedeni nedir? Keten kumaş ince yapısı ve nemi tutma özelliği ile bilinen ayrıca vücut sıcaklığını kumaşın altında tutmayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sıcak bölgede yaşayan insanlar özellikle bu serin tutma özelliği nedeni ile tercih etmektedir.

Modaya Yön Veren Keten Kumaş Çeşitleri

Tüm keten kumaşlar keten bitkisinin sapındaki liflerden elde edilmektedir. Bu sebeple de modaya yön veren keten kumaş eğrilmiş kumaşlar kategorisinde yer almaktadır. Kısaca bahsedecek olursak keten kumaşın 3 farklı varyasyonu bulunmaktadır.

Dokuma keten Kumaş; eğrilmiş keten lifinin nispeten sık dokunması ile oluşmuş bir kumaştır.

Gevşek dokunmuş keten kumaş; keten türleri arasında en az dayanıklılığa sahip keten türüdür. Gevşek dokuması nedeni ile genellikle çocuk bezi ve hijyenik ped alanında üretilmektedir.

Örme keten kumaş; Jakar tezgâhı üzerinde şekillendirilen ve nakışa benzer bir görünümü olan kumaştır. Keten kumaş türleri arasında en şık olanıdır.

Keten Kumaşın Moda Alanındaki Kullanımı

Kadim zamanlardan günümüze kadar kullanımı devam eden ve halen modaya yön veren keten kumaşın tarihi neredeyse insanların yerleşik hayata geçişine kadar dayanmaktadır. Tarihi çok eski olsa da modası geçmemiş, günümüzde de hala çok sevilmekte ve tekstil atölyelerinde kullanılmakta devam edilmektedir.  Peki, keten kumaş moda alanında nasıl kullanılmakta ve modaya nasıl yön vermektedir. İlk olarak rahat dokusu ve ince yapısı ile çok sevilen keten özellikle yaz ve bahar aylarında çok sık kullanılmaktadır. Moda alanında özellikle giyim sektörünün nabzı olan bu kumaş ile tasarlanabilecek ürünler oldukça çeşitlilik göstermektedir.

Keten kumaş gerek dokuması gerekse de rahatlığı ve kullanımı ile özellikle gömlek ve pantolonlarda çok tercih edilmektedir. Eski dönemlerde sıcaktan korunmak ve serin tutması amacı ile tercih edilen keten, günümüzde elbise gibi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Özellikle son dönemlerde yaz gelinlerinin tercihi olan keten gelinlik çok rağbet görmektedir. Ayrıca doğal ve bitkisel olması nedeni ile gecelik ve iç çamaşırı üretiminde en çok keten tercih edilmektedir. Hareket alanını kısıtlamayan keten ile ayrıca tunik, bluz, etek, şort, ceket, şapka ve benzeri pek çok tasarım üretmek mümkündür. Bunun yanı sıra keten kumaş ile ayakkabı, cüzdan ve çanta gibi aksesuarlar hem şık duracak hem de rahat kullanımı olacaktır.

Ev Tekstilinde Keten Kumaş

Modaya yön veren keten kumaş, giyim sektöründen sonra en çok ev tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır. Özellikle nevresim takımı, çarşaf, pike gibi uyurken kullanabileceğiniz ev tekstil ürünlerinde rahatlık açısından keten çok tercih edilir. Bunun yanı sıra suyu emme özelliği ile havlu, bornoz ve el bezi olarak da çok kullanılmaktadır. Halı örtüsü, bebek battaniyesi, perde, yatak örtüsü, kırlent ve yastık yüzü, masa örtüsü, runner gibi birçok alanda kullanımı mümkün olan bir kumaş türüdür.

Benzer Yazılar