Viskon Kumaş|Kış Koleksiyonu>fitiili kadife

Moda Tasarımlarında Viskon Kumaş Kullanımı

viskon kumaş kullanımı

Diğer ismi rayon olarak da bilinen viskon kumaş kullanımı, pek çok modacı için vazgeçilmez bir ritüeldir. Peki, viskon kumaşı bu kadar özel kılan ve moda sektöründe özellikle talep gören bir ürün haline getiren nedir? Viskon kumaş yani rayon, şık ve estetik duruşunun yanı sıra tüm tasarımlarda kendini belli eden ve gösteren bir kumaştır. Rahat olması, tasarımlardaki şık duruşu ve aynı zamanda kolay dikimi sayesinde moda ve tasarım alanında bu kumaş en çok tercih edilenler arasına girmiştir.

Viskon kumaş, özellikle tasarımların özelliklerini ortaya çıkaran, eğreti durmayan şık ve gösterişli bir kumaş olmasının yanı sıra özellikle günlük yaşam için kullanılan tasarımlar için de en uygun kumaş çeşididir. Rahat, yumuşak ve hoş görünümlü olan bu kumaşı daha yakından tanıyalım.

Viskon Kumaş Nedir ve Nasıldır?

Rayon ya da viskon kumaş olarak bilinen bu kumaşın ham maddesi odun hamurudur. Odun hamuru giyilebilir bir hale gelmeden yani viskon kumaş olmadan önce pek çok işlemden geçmektedir. Viskon, Kayın ağacından üretilen ve pamuk gibi içerisinde selüloz bulunan bir kumaştır. İçerisinde bulunan selüloz üretim aşamasında hiç değişikliğe uğramaz ve bu neden ile viskon kumaş kullanımı pamuk ile yüksek benzerlik göstermektedir.

Viskon kumaş nasıldır sorusuna ise hemen hemen verilecek cevaplar çok çeşitli ve aynı olacaktır. Viskon kumaş, yapısındaki selüloz nedeni ile pamuğu çok benzerlik gösteren, yumuşak ve rahat bir kumaştır. Pamuktan farklı olarak viskon kumaşın nem tutma ve nem alma oranı pamuğa göre daha fazladır. Bu nem tutma özelliğinden dolayı viskon kumaş kullanımı genelde üst giyimde daha yaygındır.

Viskon, boyama ve desen işlemlerine pamuktan daha çok elverişli bir kumaştır. Pamuktan daha esnek olan bu kumaş pamuğa oranla daha az dayanıklıdır diyebiliriz. Viskon kumaşlar hoş görünümlü, zarif ve narin kumalardır. Elyafı eğrime ve dokuma aşamasından geçtiği için yumuşak dokuya sahip bir kumaştır.

Viskon kumaş kullanımına bağlı olarak desenli ve düz olarak üretilebilmektedir. Piyasada en çok desenli viskon kumaş tercih edilse de düz viskon kumaşlara talep de göz ardı edilemeyecek boyutlardadır. Şık ve hoş duran bu kumaşın pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Özellikle viskon kumaşlar moda alanında en çok talep edilen bir kumaş olmasının başlıca nedeni de budur. Çeşit çeşit tasarımların ve her türlü kıyafetin üretilebileceği viskon kumaşlar zaman içerisinde daha popüler bir hale gelmiştir.

Viskon Kumaş Kullanımı ve Moda Sektöründeki Yeri

Viskon kumaş rahat yarı sentetik olmasına rağmen ham maddesi organik olan, şık ve estetik görünen bir kumaş çeşididir. Viskon kumaş kullanımı moda sektöründe oldukça yaygın bir eğilim gösterir. Viskon kumaşlar rahat, şık ve kullanışlı olması yönü ile çok tercih edilir. Üretimi kolay olan maliyeti ise düşük olan bir kumaş çeşididir.

Pek çok kişinin severek kullandığı viskon kumaş ya da rayon tasarımcı ve moda evlerinin en çok kullandığı tekstil atölyelerinde en çok tercih edilen kumaşlardandır. Kaygan bir yapıda olması nedeni ile ipeğe çok benzetilmesi yönü ile de ipek kumaşın bir versiyonu olarak da kullanılabilir. Özellikle desenli olan viskon kumaş çeşitleri moda sektöründe çok kullanılmaktadır. Moda evlerinde ve tasarımcıların özel dikimlerinde en çok kullandığı kumaşlardan birisi olan viskon, renkleri parlak ve canlı göstermesi nedeni ile de çok tercih edilmektedir.

Moda alanında çok yaygın olarak rastladığımız viskon kumaş kullanımı, tasarımcıların kreasyonlarını çok şık ve estetik göstermesine bağlanabilir.  Ayrıca rahat kullanımı da bu kumaşa artı bir özellik katmaktadır.

Viskon Kumaş ile Neler Tasarlanabilir?

Viskon kumaş kullanımındaki artış, çok şık ve rahat olmasına bağlanabildiği gibi kolay üretilmesi ve istenilen renk ve desnde bulunabiliyor olmasıyla da açıklanabilir. Özellikle günlük yaşamda en sık kullanılan ve rastlanılan bir kumaş olma özelliğine de sahiptir. Viskon kumaş ile pek çok farklı tasarım yapılabilir. Özellikle rahat olması ve organik içerikli olması nedeni ile iç çamaşırı olarak çok kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra etek, bluz, ceket, gömlek, elbise gibi pek çok farklı tasarımda kullanılabilir. Pantolon tasarımlarında da çok kullanılan bu kumaş ile özellikle bu sene uzun elbiselerde çok sık tercih edilmektedir.

Modacıların viskon kumaş ile tasarımları son yıllarda çok tercih edilmekte ve özellikle günlük yaşamda çok sık kullanılmaktır. Çeşitli renklerde ve desenlerde üretilen viskon kumaşlar, son zamanlarda tercih edilmesi ile de dikkat çekmektedir. Pamuk ve ipeğe alternatif olan bu kumaşın maliyetinin düşük olması da talep artışına sebep olmaktadır.

Benzer Yazılar