Kış Koleksiyonu>polar kumaş

Kış Aylarında Sıcacık Polar Kumaş Mucizesi

sıcacık polar kumaş

Sıcacık polar kumaş, kış ayları geldiğinde herkesin elinin gittiği kışlıklar arasında ilk çıkarılan kumaşlardandır. Yumuşacık dokusu ve rahatlığının yanı sıra kış aylarında vücuda değdiğinde vücut ısısını arttıran özelliği ile bu kumaş herkesin favorisi olmuştur. Kış aylarında sıcak tutan yapısının yanı sıra ayrıca nefes alabilen bu kumaş kişiyi terletmez ve boğmaz bir özelliği bulunmaktadır.

Kış aylarında rahat bir eşofman ya da pijama giyerek hem üşümeyecek hem de polar kumaş ile sıcacık hissedeceksiniz. Çeşitli renk ve desenleri olan polar kumaşı battaniye olarak üzerinize alabilir ve soğuk havaların keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle kış aylarında tercih edilen rahat, yumuşak ve bir o kadar da konforlu olan bu kumaşı daha yakından tanıyalım.

Polar Kumaş Nedir ve Nasıldır?

sıcacık polar kumaş

Sıcacık polar kumaş, insan eli ile üretilmiş son yüzyılın en mükemmel icadıdır diyebiliriz. Tamamen sentetik olan bu kumaş, polietilen tereftalat isimli sentetik bir maddeden yapılmaktadır. Diğer adı sentetik elyaf olan bu madde polyesterden üretilmiştir. Dışarıdaki nemi bloke eden bir özelliğe sahip olması nedeni ile aynı zamanda yalıtım malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Rahat ve yumuşak olan bu kumaş aynı zamanda vegan bir seçenektir. Yün kumaşa göre daha yumuşak olan bu kumaş yüne bir alternatiftir de diyebiliriz.

Kısaca üretim aşamasını anlatacak olursak bu kumaş, bir tür polyesterden oluşmaktadır. Polyester liflerinin hacminin artmasını sağlamak amacı ile polyester lifleri fırçalanmış hafif bir kumaşa dokunur. Bazı zamanlarda bu kumaş içerisine hacmi arttırmak amacı ile yün, kenevir, viskon ve suni ipek gibi farklı lifler eklenebilmektedir. Nefes alabilen bir yapısı vardır. Bu da kış aylarında sıcak tutarken aynı zamanda nemi içeride tutmaz ve buharlaştıran bir özellik kazandırır. Yıkandığı zaman çabuk kurur ve ütüye ihtiyaç duymaz. Polar kumaş özellikle kış aylarında sıcak tutabilmesi için üretilmiş bir kumaştır. Bu kumaşın iki tarafı da havlı bir yapıya sahiptir. Yani iki tarafta da kısa bırakılmış kesilmiş bir şekilde duran lif tabakası vardır. Kumaşın iki tarafının da aynı olması yumuşaklığını da arttırmaktadır. Yüne göre daha sıcak tutar ve daha dayanıklı bir yapısı vardır.

Sıcacık Polar Kumaş Nerede Kullanılır?

Rahat ve sıcacık polar kumaş,  yumuşak yapısı ile de kış aylarının insan yapımı mucizesi olarak baş rolde yer alır. Hemen hemen her alanda kullanılan, girmediği sektör olmayan polar kumaş son yüzyılda özellikle popülerliğini daha da arttırmıştır. Yalıtım malzemesi olarak tercih edilen polar kumaş aynı zamanda tekstil ürünlerinde çok kullanılmaktadır. Hayvanların vücut ısısını dengelemek amacı ile de üretilerek belirli bir formdan sonra kullanılabilir. Astronot iç çamaşırı olarak da kullanılan bu kumaşın ünü dünya dışına çıkmıştır desek yalan olmaz.

Kış aylarının favorisi olan bu kumaş özellikle giyim sektöründe çok kullanılmaktadır. Sıcacık polar kumaş ile eldiven, ceket, pijama takımı, alt üst eşofman takımı, çorap, iç çamaşırı, şapka, kapüşonlu bluz gibi pek çok farklı alanda tasarımı mümkündür.  Rahat ve yumuşak olan bu kumaş kış aylarında özellikle ev içerisinde veya sporda çok tercih edilmektedir. 90’lı yılların sonuna doğru spor kıyafetlerinde yün kumaşa bir alternatif olarak kullanılan polar giysiler son dönemlerde yün kumaşın yerini tamamen almış durumda. Sıcak tutan özelliğinin yanı sıra aynı zamanda nemi buharlaştıran ve terlemeyi önleyen yapısı ile spor yapanların favorisi haline gelmiştir.

Ev Tekstilinde Sıcacık Polar Kumaş

Giyim sektöründe çok tercih edilen sıcacık polar kumaşın bir diğer kullanım alanı ise ev tekstil ürünleridir. Çok yönlü olan ve her alanda kullanılan bu kumaş ev tekstilinde de kış ayları gelince büyük iş görmektedir. Özellikle polar battaniyeler kış aylarında ve soğuk bahar aylarında çok sık kullanılmaktadır. Yumuşacık dokusu ile sıcak tutan bu kumaş aynı zamanda çarşaf ve nevresim takımı olarak, yastık kılıfı, halı ve koltuk örtüsü ve elbezi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda havlu ve bornoz olarak kullanımı olan polar kumaş neredeyse her alanda kendine bir yer edinmiştir.

Tamamen insan üretimi olan bu kumaş pek çok kışlık kumaşa alternatif olmuştur ve aynı zamanda daha ucuz maliyete üretilebilmektedir.

Polar Kumaşın Çevre Kirliliğine Etkisi

Hammaddesi petrol olsa da tamamen makinelerle üretilen polar,  yumuşak ve sıcak tutan bir kumaştır. Bunun yanı sıra sentetik bir maddeden üretilmiş olan bu kumaş yüne oranla daha vegan bir seçenektir. Aynı zamanda üretim maliyeti düşük ve kolaydır. Kış aylarında isabetli bir seçim olan sıcacık polar kumaş, çevre kirliliğine karşı da büyük oranda faydalı bir kumaştır. Böyle ki polar kumaş geri dönüşümü olan pet şişelerden dahi üretilebilmektedir. Bu özelliği ile geri dönüşüme katkı sağlamakta aynı zamanda ortaya çıkan polar ile de çok yönlü bir kumaş olmaktadır.  Genel olarak çevreci bir kumaş olan polar kumaş, yumuşak ve sıfır atık ile kış aylarında vazgeçilmez parçaların tasarımında rol almış, hoş ve çok yönlü bir kumaştır.

Benzer Yazılar