Şanel Kumaş

Bu Yıla Damgasını Vuran Özel Kumaş Şanel

özel kumaş şanel

İsmini ünlü Fransız moda devi Coco Chanel’den alan ve yıllardın tasarımların ve modanın ondan ilham aldığı özel kumaş Şanel, kalitesi ve gösterişi ile bu seneye de damgasını vurdu. 2021 – 2022 yılı kış ayları koleksiyonunda her marka, şanel kumaşa tasarımlarında yer verdi.  Şanel kumaş ile tasarlanan ürünler kadınların kendini özel hissetmesini sağlayan özel ürünlerdir. Şanel kumaş yapısı itibarı ile de tok duran ve gösterişi olan her tasarıma uygun ama kendisi ile özdeşleşmiş ceket ve elbise tasarımları için de en uygun bir kumaşlardan biridir. Bu sene vitrinlerde gördüğümüz ve görmeye de devam edeceğimiz şanel kumaş ile tasarlanış ürünler, her yerde karşınıza çıkabilir.

Şanel Kumaş Nedir ve Nasıldır?

Sonbahar mevsimini geride bırakarak kış aylarına girdiğimiz bu dönemlerde elbette ki gözler şanel kumaşı arıyor. Şanel kumaş yapısı, dokusu ve şıklığı ile sonbahar ve kış aylarının en çok aranan ve tercih edilen kumaşları arasında yer alıyor. Şanel kumaşlar farklı renk iplerin kombinasyonu ile oluşturulan kalın yapılı bir kumaş çeşididir.

İlk olarak tasarımcı Coco Chanel tarafından üretildiği için marka ve kumaş da bu isim ile anılmaktadır. İlk üretildiği sıralarda yüzde yüz tüvit yün iplikten üretilen özel kumaş şanel, zaman içerisinde pamuk ya da polyester gibi farklı iplerden de üretilmiştir. Çok renkli ipler ile harmanlanarak oluşturulmuş olan bu kumaş hem şık görünümlü hem de rahattır. Kumaşın özellikleri kullanılan iplik türüne göre de farklılık göstermektedir.

Gelelim şanel kumaş nasıldır? sorusuna. özel kumaş Şanel, rahat dikimi olan, yumuşak ve şık bir kumaştır. Renkli iplerden oluşturulmuş olması nedeni ile görsel anlamda çok hoş görünmektedir. Hav ve bağ gibi iki farklı bileşenden oluşmuştur. Genelde bahar ve kış aylarında tercih edilmektedir. Farklı renk ve desenlerini bulmak çok kolaydır. Üretim maliyeti düşük ve kolay olan bir kumaştır. Dayanıklılığı ise orta seviyededir.

Modada Özel Kumaş Şanel

Moda alanında şanel kumaş denilince ilk akla gelen renkli ve şık elbiseler, pardösüler ve tabi ki ceketler oluyor. Modayı her sene şanel kumaş belirler diyemeyiz fakat bu kumaşla gerçekleştirilen tasarımlar, her sene moda alanında çok dikkat çekmekte ve öncü konumuna gelmektedir. Şık olmasının yanı sıra şanel kumaş moda alanında bir çığır açan kumaştır da diyebiliriz.

Özel kumaş Şanel,  kaliteli ve zarif duruşu ile bilinen bir kumaş çeşididir. Moda alanında çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise kolay dikimidir. Kolay dikilebilen ve her çeşit tasarımı mükemmel gösteren bu kumaş modacıların en çok sevdiği kumaş olmaya adaydır. Kış aylarına girdiğimiz bu dönemlerde vitrinlerde ve sokakta gördüğümüz en çok kumaş çeşidi şanel kumaş ile yapılmış tasarımlar olacaktır. Moda alanında çok kullanılan bu kumaş soluk ve gri kış aylarında parlayacak ve renkleri ile sıcak bir hava yaratacaktır.

Şanel Kumaş Kullanım Alanları

Özel kumaş Şanel, rahat, şık ve yumuşak  bir kumaş çeşididir. Bu sebeple en çok moda alanında ve tekstilde tercih edilmektedir. Kalın yapısı ve sıcak tutma özelliği ile kış aylarında ve bahar aylarında çok tercih edilmektedir. Sonbahar kış kreasyonlarında şanel kumaş olmadan defile ve şov düzenlenmez diyebiliriz. Özellikle pardösü ve ceket alanında sık kullanılan bu kumaş ile ayrıca elbise, döpiyes, pantolon, gömlek ve benzeri pek çok ürün tasarlayabilirsiniz.

Şanel Kumaş ile Özel Tasarımlar

İki farklı çeşidi bulunan özel kumaş Şanel, düz tüvit şanel ve fantezi tüvit şanel olmak üzere farklı gruplarda incelenir. Şanel kumaşın en çok tercih edilen ve kullanılan çeşidi düz tüvit şanel kumaştır. Tek bir renk ya da iplikten düz bir örgü şeklinde yapılması ile olur. Düz tüvit şanel ile özel olarak tasarlanacak pek çok ürün bulunmaktadır. Fakat bunların başında gelen en özel tasarım ise pardösü modelidir. Bileğe kadar uzanan düğmeli pardösüler bu sene çok moda olmakla birlikte aynı pardösünün kuşaklı modeli de çok tercih edilmektedir.

Fantezi tüvit şanel ise düz tüvit şanel kumaşa göre daha pahalı ve maliyeti yüksek bir şanel türüdür. Bu kumaş türü birkaç iplikten ve farklı renk iplerde üretilmiştir. Çok şık olan bu kumaş çeşidi ile tasarlanabilecek en şık ürün ise şanel elbisedir. Vücudu saran bir şekilde dikimi gerçekleştirilen fantezi tüvit şanel, kalem şeklinde tasarımı ile bu sene çok tercih edilmektedir.  Özel kumaş Şanel çeşitleri arasında yazlık şanel, yün şanel kumaş ve şanel dokuma kumaş çeşitleri de çok şık tercih edilmektedir.

Benzer Yazılar