Krep Kumaşlar

Krep Kumaş Esner mi ? Krep Kumaş Nasıldır?

yesim-kumas-krep-kumas-esner-mi-krep-kumas-nasildir.jpg

 Krep kumaş esner mi sorusu kıyafette konfor arayanlar için fazlasıyla merak konusu olmaktadır. Krep kumaşın kullanışlı bir kumaş olup olmadığı konusu merak edilmektedir.

Krep kumaş esner mi? Krep kumaşın yapısı gereği karma oluşu, esneklik konusunda şüpheye düşülmesini sağlamaktadır. Viskoz, ipek ve yün kumaşlarının karıştırılmasıyla elde edilen krep kumaşı diğer kumaşlardan ayıran özellikleri bulunmaktadır.

Krep Kumaş Nasıl Bir Kumaş? Krep Kumaş Esner mi?

Krep kumaş hafif bir yapıya sahiptir ve genellikle dökümlü duran bir görüntüsü vardır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kullanımı tercih edilen krep kumaş, hafif yapısı nedeniyle yakmayan özelliktedir. Kendine has pek çok özelliği bulunan krep kumaş, abiye kıyafetlerde, pantolon ve ceket gibi dış giyim ürünlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Likralı olarak bilinen bu kumaş oldukça esnek ve rahat bir kumaş türüdür.

Büyük beden giyiminde fazlasıyla tercih edilen krep kumaşın yapısı esnek ve şekil alabilen türdedir. Karma materyallerden üretilen bu kumaşın içeriğinde ne kadar doğal malzeme kullanılırsa, o kadar hava geçirgenliği fazla olmaktadır. Hal böyle olunca yaz aylarında giyilecek kıyafetler için büyük oranda kolaylık sağlamaktadır.

Krep Kumaş Esner mi ? Krep Kumaş Kullanışlı mı?

Krep elastik bir yapıdadır ve rahatlıkla esner. Bu açıdan oldukça kullanışlı bir tekstil ürünü olduğu söylenebilir. Hareket kabiliyetini kısıtlayan kumaşların aksine, giyildiğinde rahatlık etkisi yaratan ve kolay hareket edebilmeyi sağlayan bir yapıdadır. İçeriğindeki pamuk oranı arttıkça kırışma özelliği de ortadan kalkmaktadır. Bununla birlikte ipek materyal oranı arttıkça da kırışma oranı artmaktadır.

Krep kumaş elbiseler hassas yapısı nedeniyle, yüksek ısıda yıkamaya uygun olmamaktadır. Yüksek ısıda yıkanan kıyafetlerde bozulma meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla kuru temizlemeye verilmesi çok daha uygundur. Bunun dışında ılık suda ve elde yıkanabilmektedir.

Krep Kumaş Terletir mi?

Krep kumaş terletmeme özelliğinden ötürü yaz aylarında kullanımı oldukça yaygındır. Dökümlü ve salaş görünümü sayesinde vücuda yapışmayarak terleme oranını en aza indirmektedir. Bu nedenle genellikle abiye tarzı gece kıyafetlerinin üretiminde kullanılmaktadır.

Krep, özellikle efiltili bir duruş ve şık görünüm verdiği için daha çok yaz aylarında kullanılmaktadır.