Keten Kumaş|Yakma Keten Kumaş

Kadim Kumaş Keten Neden Çok Kırışır?

kadim-kumas-keten

Muhteşem bir dokuya ve yapıya sahip olan kadim kumaş keten neden çok kırışır? Bu soru elbette aklınıza gelmiştir. Keten kumaş, eğer içindeki keten lifinin oranı çok yüksek olursa çok çabuk kırışır. Çünkü keten lifleri doğaldır ve esnek değildir. Herhangi bir baskı gördüğünde o şekli alır ve düzelmez. İçinde likra olmadığından da kırışıklık düzelmez. Nerdeyse insanlık tarihi kadar eski ilk kullandığı kumaşlardan olan keten kumaş oldukça rahat ve sağlıklıdır.

Kadim Kumaş Keten Doğal Mıdır?

Kadim kumaş keten doğal bir elyaftan üretilmiş bir kumaştır. Dokusu gereği yumuşak olan bu kumaş organik ve insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Alerjen olan hiçbir madde bulunmayan keten ile hem şık hem de rahat olabilirsiniz. Keten kumaş rahat ve nefes alabilen yapısı ile kullananları kendine hayran bırakmakla beraber herkes için kullanılabilen güvenilir bir kumaştır. Büyük, küçük, bebek ya da çocuk demeden gönül rahatlığı ile ketenden üretilmiş her şeyi kullanabilirsiniz.

Keten kumaş şık olmasının yanı sıra kolay dikiş özelliği sunar. Bu nedenle her türlü kıyafet ya da tekstil tasarımında kullanıma sahip bir kumaştır. Özellikle son zamanlarda yaz mevsiminde damatlar takım elbise seçimi yaparken rahat ve doğallığından dolayı keten kumaşı özellikle tercih ediyorlar. Yaz ayları için de çok kullanışlı olan bu kumaş kullanan kişiyi serin ve ferah tutar. Sıcaklık hissi vermeden ve bunaltmadan kullanılan keten kumaşta özellikle hava alabilmesi en önemli özelliğidir. Kullanan kişiye mükemmel bir rahatlık hissi ile birlikte, adeta bulutların üzerindeymiş hissi vererek rahat hissettirir. Dokusunun yumuşaklığı ve hafif olması nedeni ile ok tercih edilen keten şıklığa ve rahatlığa düşkün herkes için en iyi ve kaliteli kumaşlardan biridir.

Keten Kumaşla Gelinlik

Özellikle son yılların modası olarak karşımıza çıkan sade ama rahat ve hoş bir gelinlik arayışında olan gelinlerin tercihi elbette ki kadim kumaş ketenden yana. Daha ılık ve sıcak havalarda tercih edilen keten kumaşın mat ve hafif dokusu gelinleri cezbetti. Gelinliklerin yanı sıra son yıllarda tekrar moda olan Helenistik dönem kıyafetlerinde de ketenden başka bir kumaş kullanılması elbette düşünülemezdi. Özellikle uzun yırtmaçlı elbiselerin revaçta olduğu bu dönemde keten kumaş bu tasarımlara en uygun kumaştır.  Giyinmeyi seven ve rahatına düşkün olan herkes için ideal bir kumaş olan keten daha birçok farklı tasarımlarda da kullanım imkanı bulur. Ev tekstilinden giyim sektörüne kadar nerede ararsanız orada keten kumaş vardır.

Benzer Yazılar