poplin kumaş

Enlerin Kumaşı Poplin Kumaş

poplin-kumas

Poplin kumaş için birçok kelime ve söz söylenebilir. Ama biz ona enlerin kumaşı diyeceğiz. İlk bilinen en eski tarihi 15. Yüzyıl Fransa’sına dayanan enlerin kumaşı poplin kumaş, günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Fransa’ da  kumaş üreticileri ilk üretime başlandığı sırada yüzde yüz ipekten dokuyorlardı. Ancak üreticiler pamuk iplik icadından sonra poplin kumaşı zamanla yüzde yüz pamuktan da dokumaya başladılar. İlk olarak Fransa da üretilen bu kumaş zaman içerisinde kullanımı artarak ve ünlenerek dünya geneline yayılmış ve her yerde kullanılan bir kumaş haline gelmiştir.

Dayanıklı ve güçlü bir yapıya sahip olan enlerin kumaşı poplin kumaş aynı zamanda uzun ömürlü kullanım sunan bir kumaştır. Çok şık ve zarif duran bu kumaş en mükemmel anlarda ve özel günlerin kumaşıdır. Yumuşak ve parlak yapıya sahip olan poplin kumaş, en çok kullanılan kumaşlar arasında ilk sıralardadır. Ama pamuklu kumaşlara benzerliği nedeniyle pamuklu kumaşlar ile sık sık karıştırılmaktadır. Poplin kumaş ince iplikten sık bir şekilde dokunmuştur ve kaygan yapıya sahip olabilirler.

Enlerin Kumaşı Poplin Kumaş Kullanım Alanları

Poplin kumaş ile üretilen kıyafetler çok şıktır ve harika bir görünüme sahip olurlar. Bu durum kullanıcılarını kendine hayran bırakarak tekrar poplin kumaşla üretilen kıyafet alması için motive eder. İpekten ve pamuktan dokunan türleri mevcut olan poplin kumaş özellikle moda ile içi içe olanlar arasında oldukça popüler hale gelmiş bir kumaştır.

Farklı renklerde bulmanıza imkân sağlayan poplin kumaş, renkleri canlı, parlak ve dinamik gösterir. Şık ve zarif  bir görünüme sahiptir. Ama bu kumaş narin görünüşüne rağmen dayanıklı ve güçlü bir yapıdadır. Bebek giysileri, bebek örtüleri, gömlek, bluz, trençkot gibi tasarımların yanı sıra çeyizlik nevresim takımı, çarşaf, halı ve koltuk örtüsü gibi farklı alanlarda kullanılabilir.

Rahat ve kolay bir kullanım sunan enlerin kumaşı poplin kumaş estetik duran ve şık bir yapıya sahip olan kumaşların en başında gelmektedir. Leke tutmayan yapısı kirlendiği zaman çabucak temizlenen bir özelliği vardır. İnce bir dokusu olan poplin kumaş nefes alabilen ve hava geçirebilen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği nedeni ile kullananı bunaltmaz ve rahatsız etmez. İnce olmasına rağmen kış günlerinde de kullanılabilen bir kumaştır. İnsanın üzerine yapışmadan sıcak tutar ve rahat hissettirir.

 

Benzer Yazılar