Kadife Kumaşlar

Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır? 

kadife kumas

Uzun ve eski bir tarihe sahip olan kadife kumaş ilk olarak MÖ 2000 yılında Mısır’da ortaya çıkmıştır. MÖ 40 MS 23 yılları arasında kadife benzeri kesilmemiş tüylü örgüler Çin’de üretilmiş, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ta dokumacılar tarafından daha kaliteli kadifeler geliştirilmiştir. Saray kıyafetlerinde oldukça çok kullanılan kadife, asaleti yansıtan kumaş olarak da bilinmektedir.

Eski zamanlarda ipekten yapılan kadifeler, günümüzde içeriğine sentetik elyaf eklenerek daha dayanıklı hale getirilmektedir. Sıcaklığı ve yumuşaklığı ile bizi cezbeden kadife, ipek iplerden dokunan kısa, sık ipli ve tüylü bir yüzeye sahip kumaş türüdür. Etek, elbise, ceket, pantolon gibi giyim sektöründe pek çok üründe kullanılırken ev tekstilinde eşyaların döşeme ve kaplaması gibi kullanım alanlarına da sahiptir.

Kadife Kumaş Özellikleri

  • Kadife kumaş içeriğinde barındırdığı sentetik elyaf sayesinde dayanıklıdır ve kolay yıpranmaz.
  • Şık ve eşsiz görünümü ile hem modern hem geleneksel trendi yakalayan bir kumaştır.
  • Yüzeyinin yumuşak, hacimli ve parlak olması hem kıyafetlerde hem döşeme kumaşlarında konforlu bir kullanım ve görünüm sağlar.
  • Temizliği kolay bir kumaştır.
  • Kırışma oranı düşüktür.
  • Kadife, üretilmiş olduğu iplik çeşidine göre yıkandıktan sonra bir miktar çekme yapabilir.

Kadife Kumaşın Kullanım Alanları

Eski çağlardan beri popülerliğini kaybetmeyen kadife kumaş pek çok kullanım alanına sahiptir. Kullanacağımız kadifeyi seçerken farklı kumaş türleri arasında kafamız karışabilmektedir. İşte size bu noktada faydalı olabileceğini düşündüğümüz kadife türleri ve kullanım alanları:

Döşemecilikte Kullanımı

Yünlü Kadife

Yünlü kadife kumaş yumuşak dokulu bir kumaştır ve genellikle çok kalındır. Bu yüzden koltuk örtülerinde döşemelik, perdelerde ise perdelik kadife yün kumaş, kullanım için idealdir. Bu kumaşın dayanıklı bir yapısı vardır ve temizleme işlemleri sırasında çekme bozunma yapma oranı da oldukça azdır.

Keten Kadife

Keten veya pamuk göre yumuşak bir yapıya sahip olan keten kadife ise mat, yoğun ve yüzeyi tüylü olarak üretilir. Sağlam görünümü ile döşemelik ve eskitme görünümlü perde için kullanılabilir. Kırışmaya karşı bu tür kadifenin pek dayanıklılığı olmayabilir.

Giyim Sektöründe Kadife Kumaş

Yüzyıllar boyunca yumuşaklığı ve görünümü ile yüksek üretim maliyeti nedeniyle kadife, genellikle asaleti simgelemektedir. Eski zamanlarda kraliyet kıyafetlerinde oldukça fazla kullanılmıştır. Asillerin kumaşı olan kadife kumaş, günümüz giyim sektöründe de asaletini devam ettirmektedir.

İpek Kadife      

Mükemmel bir parlaklığa sahip olan ipek kadife yumuşak, pürüzsüz ve hafif yapısı ile abiye, resmi kıyafet, bindallı gibi kıyafetler türlerinde sıkça tercih edilmektedir. Bunun nedeni daha gösterişli ve protokol kumaşı olmasıdır. Ayrıca üzerine yapılan işlemeleri en iyi gösteren kadife türüdür.

Pamuklu Kadife

Diğer kadife türlerine göre daha az örtülemeye sahip olan pamuklu kadife, sağlam ve yumuşak yapısı ile elbise, ceket ve pantolon için kullanılabilir. Genellikle koton kadife olarak da adlandırılır. Çoğu erkek, kaygan görünmemesinden ve daha az parlak olmasından dolayı özel gün ceketleri ve takım elbiseler için pamuklu kadife tercih etmektedir. Bu kadifenin kendi içinde ayrıldığı bir de fitilli kadife çeşidi vardır.

Viskon Kadife

Genellikle ipek veya sentetik liflerin harmanlanması ile üretilen viskon kadife, yumuşak ve parlaktır. Gece kıyafetleri ve kına gecesi bindallıları için idealdir. İşlemelerin daha belirgin ve parlak durmasını sağlar. Ayrıca insan anatomisine en uygun kumaşlardan biri olarak da lanse edilmektedir.

 

Sentetik Kadife

Sentetik kadife küflenmeye karşı dayanıklı, esne ve yumuşak bir kumaştır. En çok gecelik üretiminde ve giyim için kullanılır. İç çamaşırı üretiminde de kullanımı mevcuttur.

Likralı Kadife

Likralı kadife, elastan ve likralı yapısı ile kadın giyiminde kıvrımları vurgulayan ve vücudu saran elbiseler için ideal yapıda bir kumaş türüdür. Konfor ve şıklığınızı  en güzel yansıtan kıyafetler bu kumaşla üretilmektedir. Bu nedenle spor kıyafetlerde ve günlük kıyafetlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ev Tekstilinde Kadife Kullanımı

Kadife kumaş konforlu ve sıcak görünümü ile ev dekorunda perde, kırlent gibi ürünlerde kullanımı yaygın olan bir kumaştır. Diğer kumaş türlerine göre bulunduğu ortama sıcaklık ve duygusal bir görünüm katan kadife, yumuşak yapısı ile yatak takımlarında da sık sık kullanılmaktadır.

Kadife Kumaş Fiyatları

Tamamen ipek içeren kadife kumaş fiyatları diğer kadife modellerine göre daha pahalıdır ve bir o kadar da nadir bulunur. Ancak daha uygun fiyatlarla satılan ipek kadife, suni ipek ya da viskon birleştirilerek üretilebilmektedir. Pamuklu kadife genellikle orijinal kadifeye göre ucuz ve sağlıklıdır ancak daha az lüks görünür. Metrelik Kadife fiyatları kumaşın kullanılacağı alana göre de farklılık gösterebilmektedir. Küçük boyuttaki ürünler için daha az kumaş kullanıldığı için ucuz bir fiyata mâl olabilir. Birçok renk ve desen seçeneğine sahip olan kadifenin fiyatı renk ve türüne göre de farklılık göstermektedir. Öncelikle kadife kumaşı ne için kullanacağınıza karar vermeli ve bu doğrultuda kumaş seçimi yapmalısınız.

 

Benzer Yazılar