Genel

Penye Kumaş Çeşitleri Nelerdir? Penye Kumaş Özellikleri

yesim-kumas-penye-kumas-cesitleri-nelerdir-penye-kumas-ozellikleri.jpg

Penye kumaş çeşitleri nelerdir sorusu günlük kıyafetlerinde penye tercih edeceklerin merak ettiği bir sorudur. Penye dokumanın özelliklerine göre birden çok çeşidi bulunmaktadır.

Penyeden üretilen kumaş nasıl ayırt edilir ? Pamuk ipliğinin farklı bir çeşit üretim yöntemi olan penye kumaşın oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Normal pamuk kumaşa nazaran çok daha yumuşak bir yapısı olan penye kumaş çeşitleri tekstil sektöründe en fazla tercih edilen kumaşlardan biridir.

Penye Kumaş Nasıldır? Penye Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Penyeden üretilen kumaş; kışlık, 2 veya 3 iplik, viskon, ribana, polyester gibi farklı birçok türden üretilmektedir. Üretiminin kolay yapılması ve günlük kullanımda oldukça yaygın olması sebebiyle uygun fiyatlı kumaş türlerinden biridir. Pamuk ipliği türevlerinden üretilen kumaşların tümü halk arasında penye olarak bilinmektedir. Penye kumaş düzgün görünümlü, temiz ve esnek yapıdadır.

Oldukça kaliteli bir yapısı olan penye kumaşın uzun ömürlü olması, en çok tercih edilmesindeki nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra pamuk yapısı nedeniyle emiş gücü yüksektir. Bu nedenle yaz aylarında kullanımı yaygındır. Penye kumaş genellikle bluz ve tişört gibi üst giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Nefes alan bir yapısı olması nedeniyle kullanışlı ve konforlu bir tekstil ürünüdür.

Penye Kumaş Çeşitleri Nelerdir? Likralı Penye Kumaş

Penye kumaş türleri arasında en fazla kullanılan kumaş likralı penye kumaştır. Özellikle hareket kabiliyetini kısıtlamaması yönünden esnek yapıdaki kumaşlar günlük kullanım için uygun olmaktadır. Likralı penye kumaş da hem normal pamuk ürünlere kıyasla daha yumuşak bir dokuya sahip olması hem de esnek olması nedeniyle severek kullanılmaktadır. Günlük kıyafetlerin yanı sıra iç giyim ve pijama ürünlerinde de oldukça fazla kullanılmaktadır.

Penye Kumaş Terletir mi?

Penye kumaş kıyafet tercih edecekler için en aranan özelliklerden biri, kumaşın terletip terletmediğidir. Kullanışlı ve konforlu kıyafet arayanlar için terletmeyen ve hava alan kumaşlar oldukça önem arz etmektedir. Penye kumaş da pamuk liflerinden üretilmesi nedeniyle hava alan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hem teri emen hem de yakmayan kumaş türlerinden biridir. Terletmeyen yapısı ve rahat kullanımı ile giysi seçimlerinde sıkça tercih edilmektedir.