Kadife Kumaşlar

Kadife Kumaş Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

kadife kumaş

Dokuma kumaş grubuna ait olan kadife kumaş kısa tüyleri bulunan kumaş türlerindendir. Özellikle Türk kültüründe 15. Ve 16. Yüzyıldan itibaren kullanılan kadife kumaşlar uzun zamandır tercih edilen kumaş türleri arasındadır. Rahat ve yumuşak olan bir kumaş türü olan kadifenin uzun zamandan beri tercih edilmesinin en önemli özelliği sıcak tutması ve hoş bir dokuya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Tüylü, yumuşak ve kabartmalı yüzeyi olan bir kumaş türüdür. Kendine özgü kısa tüyleri bulunan bu kumaş, ipekli çözgüden dokunarak kısa ve sık çözgü havlı bir kumaş olarak tanımlanabilir. Rahat kullanımı olan bu kumaş hayatın her alanında kullanılabilir ve her türlü tasarım üretilebilir.

Kadife Kumaş Nelerden Üretilir?

Eski zamanlardan bu yana kullanılan ve dünya da her türlü tasarım üretilebilen nadir kumaşlardan birisi olan kadife kumaş, pek çok çeşitli kumaşlardan üretilmektedir. Kendine özgü kısa tüyleri bulunan bu kumaş ilk olarak ipekten dokunmaya başlanmıştır. Fakat daha sonra pamuk, viskon, suni ipek, sentetik elyaf, yün, keten, streç gibi farklı kumaşlardan üretilmektedir. Pek çok farklı kumaş ya da karışımdan üretilen kadife çeşitleri, üretildiği hammaddeye göre özellikleri değişiklik gösterir. Kısaca bahsedecek olursak;

Streç Kadife Kumaş

Özellikle kadın giyimde vücut hatlarını belli etmesi için üretilmiş likra, elastan ya da spandeks dokunuşlu kadifelere verilen isimdir. Bu kadife türü ile tayt, etek, elbise, eşofman vb. ürünler üretilir. Ev tekstilinde ise kadife fitted çarşaf ve örtüler tasarlanmaktadır.

Keten Kadife

Keten mat olarak bulunan ve bu şekilde üretilen bir kumaş olmasına rağmen kadife ile birleşince özellikle döşemelik alanlarda ve perde olarak kullanılan keten kadifeyi oluşturur. Oldukça şık ve elit bir görünüme sahiptir. İşlenmesi de oldukça kolaydır.

Sentetik Kadife

Yüzde yüz sentetik ürünler ile karıştırılarak oluşturulmuş olan kadife türüdür. Bu ürün pek sıcak tutan bir kumaş değildir. Çabuk kırışır.

Yünlü Kadife

Yün kullanılarak üretilen ağır ve kalın bir kadife türüdür. Genellikle ev tekstilinde kullanılmaktadır. Oldukça elit bir kumaş türüdür.

Pamuklu Kadife

Diğer kadife türlerine nazaran daha yumuşak yapıya sahiptir. Özellikle giyim sektöründe çok kullanılır. Sağlam ve dayanıklıdır.

İpek Kadife

kadife kumaş

ipek kadife kumaş

Kadife türleri içerisinde en çok tercih edilen ve sevilen bir türdür. Çok parlak ve göz alıcıdır. Pürüzsüz, hafif ve yumuşak yapısı bulunmaktadır. Özellikle gece elbisesi ve abiyelerde çok sık kullanılır.

Viskon Kadife

Diğer adıyla rayon kadife olarak da bilinen bu kumaşlar yapı ve kalite açısından ipek kadife kumaşlar ile benzerlik gösterirler. Gelinlik, abiye ve benzeri tasarımlarda sıkça kullanılır. Yumuşak ve hafiftir.

Kadife Çeşitleri

Kısa tüylerden oluşan ve pek çok farklı hammaddeden üretilen kadife kumaş düz ve fitilli olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. Kadife, hayatın her alanında kaplama, döşeme, ev tekstili ve giyim sektörü gibi her türlü alanda kullanılabilen çok yönlü bir kumaştır. Yumuşak ve pürüzsüz olması nedeni ile de ok tercih edilir. Bu kumaşlar üretildiği hammaddeye göre imce ya da kalın, hafif ya da ağır olabilirler.

Düz Kadife

Dokuma sırasındaki temel dokuma iplerine düzgün ve düzenli bir şekilde bağlanan ilave iplerin dokuma işlemi bitiminde kesilerek kumaşın yüzeyine düzgün tüylü bir görünüm verilmesi ile elde edilen kumaşlardır.

Fitilli Kadife

Kadife üzerindeki hav atkılarının yani tüylerin sürekli olarak aynı çözgü ipliklerine grup halinde bağlanması ile daha sonra bunların düzgün bir biçimde kesilmesi sonucunda oluşturulan kadife çeşididir. Fitilli kadife görünüm olarak kumaş yüzeyinde çizgili bir şekilde oluşan tüylü görünüme sahiptir.

Kadife ve Velur Farkları

Birbiri ile sürekli olarak karıştırılan velur kumaş ve kadifenin benzerlikleri olduğu kadar farkları da vardır. Velur kumaş kadife kumaşı ayırt etmek bir hayli zordur. Kadifenin velur kumaşa göre daha uzun tüyleri ve çıkıntıları bulunmaktadır. Ayrıca kadife, velur kumaşa nazaran daha parlak bir yapıya ve görünüme sahiptir. Velur kumaş görünüş olarak kadifeye benzese de kadife kadar yumuşak ve yoğun bir yapısı yoktur.
Kadifeden daha esnek bir yapıya sahip olan velur kumaş özellikle ev tekstili ve kaplama ya da döşeme için kullanılırken kadife bunların yanı sıra giyim sektöründe de kullanılmaktadır. Birbirine çok benzeyen ve ayırt edilmesi zor olan bu iki kumaş kimi yerlerde aynı olarak tanımlanmaktadır. Fakat kadife velur kumaştan daha farklı ve daha yoğun bir yapıya sahiptir.

Kadife Kumaş Özellikleri

Kadife kumaş şık ve zengin duran gösterişli bir kumaştır. Tarihten bu yana ilk kullanıldığı andan itibaren ihtişamın ve lüksün bir göstergesi olarak anılmıştır. Parlak ve yumuşak yüzeyi ile kullanıldığı her alanda mükemmel bir görüntü bırakır. Tasarlandığı her ürün başka bir kumaşla tasarlanmış aynı üründen daha şık daha gösterişli ve daha kaliteli durmaktadır. Kolay kolay esnemeyen bu kumaş likralı ise esneme yapabilir. Özellikle kalın olması nedeni ile kış aylarında tercih edilen bir kumaştır fakat kullanan kişiyi terletmez. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir kumaştır. Hem modern tasarımlarda hem de klasik tasarımlarda kullanılabilir. Hoş ve zarif duran kadife kumaş, dikimi kolay olan ve her alana uygun bir kumaş çeşididir.

Kadife Kumaş Tasarımları

Kadife kumaş her alanda kullanılabilen uygun bir kumaştır. Dikimi kolay olmasından ve çok çabuk yıpranmamasından dolayı özellikle döşeme ve kaplama alanlarında çok sık kullanılmaktadır. Özellikle perde, halı, battaniye, çarşaf, yastık ve yorgan kılıfı, koltuk ve masa örtüsü gibi alanlarda kullanılırken giyim sektöründe ise abiye, elbise, gelinlik, etek, pantolon, tayt, gömlek, ceket, bluz, kaban gibi pek çok farklı tasarımda kullanılır. Ayrıca ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarda çok sık kullanılan kadife hem şık hem de rahat bir kullanım sunmaktadır. Bir diğer kullanım alanı ise hediyelik kutuların kaplamasında da kullanılabilen çok yönlü kumaştır.

Benzer Yazılar