Kadife Kumaşlar

Kadife Kumaş ile Göz Dolduran Cazibe!

Sonbahar ve kış tercihlerinde popülerliğini koruyan kadife; yumuşacık tuşesi ve parlak yapısı ile elimizle dokunarak sıvazladığımız  kumaşımız olmuştur her zaman. Kadife döşemelerin ve üzerimizde taşırken sürekli elimizle sevdiğimiz elbiselerimizin bu dokunulası dokusu nereden geliyor dersiniz? Tabi ki kadifeden! 🙂 İpeksi, tüylü ve dokunulası yapısı ile kadife kumaş her zaman göz bebeği olmuştur. Yüzyıllardır zerafetin, lüksün, şıklığın temsilcisi olan kadife; günümüzdeki şık ve elegan duruşuna, yumuşacık dokusu sebebiyle tercih edilirliğini de ekledi. Saray modasının yansıması olan kadife kaftanlar, kabarık etekler, elbiseler derken, hem atalarımızın hem de tüm dünya rönesansının şıklık yarışında bir numaralı tercihi idi kadife. Üstelik padişahların kovukları bile ipekten, kadifeden yana tutmuştur tercihini. Duruşu ile oldukça abiye görünüme sahip kadifeyi özel gün ve davetlerde tercih etmeniz mümkün. Dahası, günümüzde her şeyin her şeyle kombinlendiği ve kategorilerin, sınırların kaldırıldığı moda anlayışında kadifeyi kolaylıkla günlük stile uyarlayabilirsiniz. Dokunduğumuzda adeta süet, nubuk gibi hissettiren, onlardan daha da yumuşak bir tuşeye sahip bu güzel kumaşı hem bahar hem de kışın rahatlıkla kullanabiliyoruz. Örneğin janjanlı ve çarpıcı görünüme sahip İpek Kadife 02 modelimiz ile grinin en akışkan ve şık halini gözler önüne serebilir, boğazlı ve uzun kollu, mini elbise olarak tercih ettiğiniz kumaşı taşlı lame ayakkabı ve kırmızı çanta ile kombinleyebilirsiniz. Kırmızı rujunuz ile tamamladığınız kombininiz, özel gün ve davetlerde göz kamaştıran şıklığı üzerinize taşıyacak.. Günlük stil için aynı kumaşı Kot Kumaş 01 modelimizle yaptığınız pantolon ile kombinleyebilir, boğazlı gri kazağınıza bordo stiletto ve pantolon ile aynı renk çanta kombinleyip günlük hayatta çarpıcı görünüm taşıyabilirsiniz.

Kadife Kumaşın Teknik Özellikleri

Kadife kumaş havlu (tüylü) bir dokumaya sahiptir. İpeksi, yumuşak ve dökümlü duruşuyla oldukça gösterişlidir. Günlük ve özel günlerde kullanılabilir. Desenli, yakma ve ipek türleri bulunmaktadır. Tarihsel olarak ipekten dokunan bu kumaş, pamuk, viskon, suni ipek veya sentetik elyaf gibi çeşitli elyaflardan da yapılmıştır. Türk giyiminde Osmanlı’dan bu yana yüksek tercih edilirlik oranını korur. Etek, bluz, elbise, gömlek, tunik gibi kullanım alanladır vardır. Kadife dokunurken hammadde liflerinin dokuma yüzeyini belirli uzunlukta kaplayacak şekilde bırakılması ile ona güzel bir görünüş verdiren yumuşak kumaş halini alır. Isıyı içeride tutan yapısı ile sonbahar-kış aylarının bir numaralı tercihi olmuştur. Tarihi ilk çağlara kadar dayanan kadife kumaş; özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda Bursa, Bilecik, Aydos’ta en güzelleri dokunurmuş. Bursa, ipekli kadifelerin dokuma merkezi olup kumaşlar, dünyanın en değerli giyim eşyalarında kullanılırmış. İstanbul’un, kadife ticaretinin merkezi olduğunu biliyor muydunuz? Kadife kumaş genellikle çift bez olarak dokunur ve daha sonra iki havlı kumaş üretmek için kesilir. En pahalı tür, daha önce de söylediğimiz gibi aslen kraliyet ailesi için ayrılmış olan ipek kadifedir.

En üst kalite üretilen ve müşteri memnuniyeti garantili kadife kumaş ürünlerimizi kadife kumaş bölümünde inceleyebilirsiniz. Ayrıca döşemelik kumaşlar bölümümüzde döşemelik kadife kumaş seçeneklerimiz incelemenize sunulmakta.

Bir cevap yazın