Yün ekose

İskoç Tarzının İmzası Yün Ekose

İskoç tarzının imzası yün ekose

Yün kumaş dokunurken belli oranda ve düzende renkler karıştırılarak elde edilen desenli kumaş İskoç tarzının imzası yün ekose kumaştır. Temel olarak dikey ve yatay çizgilerin bir araya gelerek oluşturduğu kareli desenler ekose olarak adlandırılır. Aslında ekose, bir kumaş türü değildir. Bir kumaş tipi olmamasına rağmen tıpkı saten ve kaşmir gibi sürekli kıyafetlerimizle bütün haline gelmiştir. Yün ekose kumaş ise, çeşitli kalınlıklarda yünden dokunan yumuşak bir kumaş türüdür. Bazen yüne ek olarak pamuk, sentetik lifler veya bu liflerin karışımları ile de dokunabilmektedir.

yun ekose kumas 1

Eski Çağlarda kendilerini soğuktan korumak için avladıkları hayvanların kürkleriyle korunan insanoğlunun ataları bunu içgüdüleriyle yapsa da günümüze kadar uzanan bir yolcuğu vardır yün kumaşın. Önceleri saf yün olarak kullanılan, sonra ise sanayi ve tekstilin gelişmesiyle birlikte eğirilip hem iplik hem de kumaş olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yün, eski çağlardan günümüze kadar olan yolculuğunda sağlıklı kumaşlardan olma özelliğini kaybetmemiştir. Yün kumaş, giyim sektörü dışında birçok alanda da kullanılmaktadır. Nem emme ve nefes alma özelliğiyle birlikte kullanımı oldukça kolay ve rahattır. Peki, bu yün ekose kumaş hangi alanlarda kullanılır?

İskoç Tarzının İmzası Yün Ekose Kumaş Kullanım Alanları

yun ekose kumas 8 2

  • Giyim sektörü ekose kumaşı en çok kullanan alanlardandır. Ceket, etek, pantolon, kaban ve yelek gibi özelikle kış mevsiminde kullanılan nerdeyse birçok kıyafette kullanılır hale gelmiştir.
  • Ev tekstili de  bu ekose kumaşı en çok kullanan sektörlerdendir. Özellikle battaniye, nevresim ve döşemelerde de tercih edilmektedir.
  • Yün kumaşlar tercih edildikleri oranla da oldukça da hassastırlar. Diğer kumaşlara nazaran çok daha özel bakım isterler. Bakımı ihmal edilmeyip, belirtilen şekilde yıkanırsa İskoç tarzının imzası yün ekose kumaşlar uzun süre kullanılabilir.
  • Yünlü giysileri sık yıkamak yerine havalandırmak daha doğru olur. Ayrıca sıcak suda çekme durumu göz önüne alınırsa ılık suda veya soğuk suda bekletilerek yıkanması tavsiye edilir. Yine çekme durumundan ve yapısının bozulması ihtimalinden ötürü kurutma makinesinde kurutulmamalı. Kurutma işlemi için ise güneşsiz bir ortamda serilerek kurutulması bu özel kumaşın özelliğini koruması için gereklidir. Yani İskoç tarzının imzası yün ekose kumaş, her yönüyle özel bir kumaştır

Benzer Yazılar