Genel

KOT KUMAŞIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

KOT KUMAŞIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR

İlk olarak 1873 yılında Amerika’da Levi Strauss tarafından üretilen kot kumaşının, ağır bir türünden üretilen pantolonun, kovboylar, çiftçiler ve maden işçileri için ideal bir kıyafet olduğu fark edildi. Kot kumaşının bir diğer adı olan denim kumaş, adını Fransa’nın Nimes kentinde test amacı ,ile üretilmiş bulunan “ Serge de Nimes” kumaşından almış bulunmaktadır.

1800’ lü yıllarda Amerika’daki altın madenlerinde çalışan maden işçilerinin sağlam, dayanıklı, kolayca yırtılmayan bir pantolona ihtiyaç duymalarının ardından bu maden işçileri için üretilen pantolonlar kot efsanesinin başlamasına neden oldu.

İlk üretildiği yıllarda dayanıklılığı sebebi ile daha çok işçiler tarafından tercih edilen kot, sonrasında aktörlerin filmlerde giymeye başladıkları bir giyim ürünü olmuştur.

Tüm dünyada blue jeans, jeans ve jeans wear olarak isimlendirilen denim kumaştan üretilen pantolonlara ülkemizde kot pantolon denilmektedir. Denim kumaştan üretilen pantolonlara kot pantolon denilmesinin sebebi, bu kumaştan üretilen pantolonların ülkemizde pazarlamasını yapan girişimci Muhteşem Kot’un soyadı ile anılmasından dolayıdır.

Kot Kumaş Kullanım Alanları

Her daim gündemde olan denim kumaş daha çok giyim sektöründe kullanılmaktadır. Giyim sektörünün en çok tercih ettiği kumaş türlerinin başında yer alan denim kumaş, genç yaşlı, kadın erkek tüm insanların severek, beğenerek giydiği kıyafetler denim kumaşlardan üretilmektedir.

Kot pantolonlardan, kot ceketlere, kot çantalara varana kadar üretiminde denim kumaş kullanılan farklı ürünler genç kuşaklar tarafından oldukça sevilmektedir. Çok farklı renklerde ve şekillerde üretilse de denim kumaşı ağırlıklı olarak giyim sektöründe kullanılmaktadır.

Mont, pantolon, etek, şapka, gömlek gibi giyim eşyalarının üretiminde kullanılan denim kumaş nadiren de olsa yazlık spor ayakkabılarının üretiminde de kullanılmaktadır. Kullanımı her geçen gün yaygınlaşan denim kumaş kot şarap poşetlerinden, kot kalem kutularına kadar kendisine yer bulabilmiş bir kumaş türüdür.