Dantel Kumaş

Zarafetin Sembolü Dantel Kumaşlar

zarafetin-sembolu-dantel-kumaslar

 Dantel kumaşlar, üç boyutlu bir yapıya sahip işlemeli ve içi boş bir yapıdadır. Geçmişten günümüze kadar çok sık tercih edilmiş ve vazgeçilmez bir kumaştır. Bu kumaşın asaleti zarafeti temsil ettiği herkes tarafından kabul edilmektedir. Ancak dantel, hassas ve narin bir yapıya sahiptir.  Ağ şeklinde örme biçimli ve delikli yapıları vardır.

Dantel kumaşlar için kullanılan en uygun iplikler ipek, pamuk ve keten iplikleridir. Çünkü, ilmek atılarak örülen bir yapıya sahiptir. Dantel eski çağlardan beri  giyim ürünlerinde sık kullanılan bir kumaş türüdür. El ile örülen türleri olduğu gibi makinede örülen türleri de günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Dantel ilk olarak 15. Yüzyıl sonlarında ortaya çıkmış ve 16. Yüzyıl da hızla gelişmiştir. Dantel bu çağlar sırasında oldukça lüks olan ve ulaşılması sadece üst zümreye ait olan bir kumaş türüydü. Ama günümüzde herkesin kolayca ulaşabileceği bir kumaş türü olmuştur. Hassas bir yapısı olan dantel kullanılırken oldukça dikkat edilmesi gerekir.

Dantel Kumaşlar  Kullanım Alanları Ve Çeşitleri

İğne oyası, iğne ile oluşturulan bir dantel türüdür.

Tığ işi dantel, ilk başta yapılırken Venedik danteli taklit edilerek oluşturulmuş fakat daha sonra kendi tarzını yaratmış bir dantel türüdür.

Tatting dantel, bu dantel türü el yapımı ve özel pamuk ipliklerle işlenmiş bir türdür. Mendil, yaka ve ya yastık için kullanılan bir modeldir.

Ekleme dantel, iki kumaşı birbirine eklemek için kullanılan dantel türüdür. Ekleme bağları iki tarafta da aynıdır.

Aplike dantel, diğer kumaşlara doğrudan eklenebilen motif olarak kullanılabilir.

Kenar dantelleri, bir kenarı diğer kenarı taraklı olan bir çeşit süsleme dantelidir.

Fransız danteli ya da Alencon dantel, bu dantel türü en çok bilinen kaliteli ve en çok tercih edilen dantel türüdür.  Net bir zemin üzerinde oldukça şık ve zarif bir görünüm sağlar.

Chantilly dantel, ipek iplikler ile oluşturulmuş ve net bir arka plan üzerinde sergilenen dantel türüdür.

Dantel ve dantel kumaşlar kadın erkek kıyafetlerinde ve ya perde, yastık kenarı, duvak, gelinlik, elbise, etek gibi birçok alanda kullanılır.