brokar kumaş

Şıklık Ve İhtişamın İfadesi Brokar Kumaşlar

siklik-ve-ihtisamin-ifadesi-brokar-kumaslar

Brokar isim manası ile kabartmalı kumaş ya da kendinden kabartmalı kumaş olarak bilinen kumaş türüdür. Özellikle kadın kıyafetlerinde oldukça sık görülür. Şıklık ve ihtişamı bir arada yansıtan brokar kumaşlar özellikle giyim ürünlerinde karşımıza çıkmaktadır. Eski zamanlardan bu yana oldukça çok kullanılan bir kumaş türüdür.

Brokar Kumaşlar Ve Özellikleri

Brokar, gümüş ve altın işlemeli veya gümüş ve altın renk ipliklerle işlenmiş bir kumaştır. Kumaşın en belirgin özelliği ise kendinden kabartmalı olmasıdır. 16. Ve 17 yüzyıllar arasında asaletin ve şıklığın göstergesi olan bir kumaştır. Ama, günümüzde günlük olarak da kullanımı mevcuttur. Adeta şıklığın ve ihtişamın temsilci olan bu kumaş kendinden kabartmalı yapısı nedeni ile kalın bir dokuya sahiptir. Gümüş ve altın işlemelerinin olmasından dolayı ışıltılı bir görünümü vardır. Brokar kumaş çeşitleri olarak ipek, sentetik, jakarlı, pamuklu brokar kumaş gibi çeşitleri mevcuttur. Son derece dayanıklıdır. Çünkü; dış etkenlerden gelen mukavemetlere karşı dirençli bir kumaş türüdür.

Üretildiği maddeye göre özellikleri değişmekte olan bu kumaş eğer pamuktan yapılmış ise hafif bir yapıdadır. Ve hava alabilir. Jakarlı brokar kumaş ise ipek ve pamuk karışımı içeren bir türdür. İpek ipliğin dayanıklılığı ve parlaklığı ile yeteri kadar esnek bir kumaştır. Nefes alabilen ve yumuşak türde bir yapısı vardır. Ama sentetik brokar kumaş tercih edilen en az kumaş türüdür. İçerdiği sentetik maddeler nedeni ile diğer brokar türlerine göre daha az rahat ve daha az sağlıklıdır. Brokar kumaşlar içinde gümüş ve altın iplikle üretilmiş olanların dışında beyaz ve siyah simli iplikten üretilen türleri de mevcuttur. Özellikle Hindistan’da kullanılan bu kumaş türü siyah ve beyaz renk simli iplerin kullanımıyla daha çok dikkat çekmekte ve ayırt edici özelliktedir.

Brokar Kumaşlar Kullanım Alanları

Brokar kumaşlar kullanım alanlarına bakacak olursak; döşemelik, pike, elbise, abiye, etek, ceket, kalem etek, gelinlik, çanta ve cüzdanlara kullanımı mevcuttur. Brokar kumaş özellikle mobilya kaplamasında çokça tercih edilmektedir. Erkek modasında da kullanımı olan bu kumaş erkek ceket, takım elbise ve kravatlarında kullanıldığı görülmektedir. Şıklık ve zarafeti aynı anda bulunduran brokar, eski zamanlardan beri tercih edilmekte ve sevilerek kullanılmaktadır

Benzer Yazılar