Genel

Viskon Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

visko kumas yikaninca ceker mi 1

Yıkaması kolay ve makineden çıktığında küçülme yaşanmayan ürünler için viskon kumaş yıkanınca çeker mi? sorusu akıllara gelmektedir. Zira viskonlar günümüzün en çok tercih edilen ürünleri arasında yer almaktadır. Kullanımın yoğun olması, yıkama öncesi kullanıcıları kısa süreli endişeye sevk edebiliyor. Bu talepleri Yeşim Kumaş markası olarak gördük ve kapsamlı bir yazı derleme ihtiyacı duyduk. İşte detaylar…

Bir kumaşın kalitesini belirleyen çok sayıda faktör olduğunu söyleyebiliriz. Ütü istememesi, kolay deforme olmaması, renklerini uzun süre koruması bunların başında gelir. Elbette bir de yıkanınca çekmemesi gerektiği var. Zira günümüzde üretilen kumaşların büyük bir bölümü makinada yıkanmasının ardından küçülebiliyor. Bu da bireylerin hiçbir zaman karşılaşmak istemeyeceği bir durum. Biz bu yazımızda kaliteli bir ürün olan viskon kumaş yıkanınca çeker mi sorusunun yanıtını detaylandırdık. Zira oldukça hassas bir yapıda olması sebebiyle dikkatli yıkama gerektiren özelliğe sahip bir türdür.

Viskon kumaşlar doğru yıkama yapılmaması durumunda çekme riski taşımaktadır. Üstelik bu risk seviyesi hiç de azımsanmayacak düzeylerde yer almaktadır. Burada ‘doğru yıkama’ ibaresine dikkat çekmek istiyoruz. Zira talimatlara uygun yıkanan her viskon, gayet kullanılabilir ve sağlıklı yapısını korur durumda çıkar. Öncelikle ana unsurun derece olduğunu belirtelim. Birçok hassas ve narin kumaşta olduğu gibi viskonları da derece prensibiyle yıkamak gerekiyor. Bu sayede diri ve kaliteli yapısını korumuş oluyoruz.

Dikkatli yıkanan viskon kumaş kesinlikle çekme yapmaz. Bu bilgi unutulmamalı ve kumaştan üretilen kıyafetler gönül rahatlığıyla kullanılmalıdır. Aslında risk sevmeyenler için en garanti çözümün kuru temizleme olduğunu söylemekte fayda var. Zira bu durumda ortada hiçbir risk faktörü kalmayacaktır. Kuru temizleme firmaları en doğru derecede ve en doğru makineler ile yıkama gerçekleştirmektedir.

visko-kumas-yikaninca-ceker mi-2

Viskon Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Viskon Kumaş Kaç Derecede Yıkanır?

Kumaşların sağlığını korumak adına yıkama dereceleri çok önemli bir faktör. Viskon için de bu durum fazlasıyla geçerli. Peki kaç derece olmalı? Kesinlikle 30 derece sıcaklıkta yıkama gerçekleştirilmelidir. Aksi halde istenmeyen manzaralar ile karşılaşmak kaçınılmaz bir durum olacaktır. Aslında günümüzde hassas kumaşların tamamı 30 derecede yıkanır. Bu narin kumaşlar için değişmez bir kuraldır. Bu sayede lif yapısında sertleşme olmaz ve küçülme meydana gelmez. Kumaş diriliğini korur, yıkama sonrası deforme olmaz.

Viskon için maksimum derecenin 30 olduğu unutulmamalı. Üzerine çıkılmaz ama aşağısında bir yıkama gerçekleştirilebilir. Yani ılık su ile de ürünün hijyenini sağlamak mümkündür. Günümüzdeki çamaşır makinalarında bu tür hassas kumaşlar için 30 derecelik yıkama programları bulunuyor. Bu otomatik programlar ile ürünün yapısını bozmadan temizlenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Viskon Kumaş Makinada Yıkanır mı?

Genelde viskon ürünlerinin elde ya da sadece kuru temizlemede yıkanması gerektiği gibi bir düşünce hakim. Ancak bu hatalı bir yaklaşım. Çamaşır makinası da bu işlem için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Fakat bir dizi kurallara rivayet edilmesi mühim. Aksi halde ürünün temel yapısı bozulur ve çeker. İlk kural 30 derece ilkesidir. Son teknoloji makinalarda bu özellik var. Ayrıca kısa yıkama yapmanızı öneriyoruz. Uzun programlı yıkamalar kumaşın diriliğini tehlikeye atabilmektedir. Kısacası çamaşır makinasında yıkasam mı diye tereddütte düşen ev hanımları yukarıdaki bilgiler ışığında uygulama yapabilir.

visko-kumas-yikaninca-ceker mi-3

Viskon Kumaş Yıkanınca Çeker mi

Viskon Kumaş Elde Yıkanır mı?

Bu kumaş türü ile ilgili son olarak elde yıkama hakkında bilgi verelim. Zira çoğu ev hanımı makinede yıkayarak kıyafetleri riske atmak istemiyor. Haksız da sayılmazlar. Bazı zamanlar doğru programlama yapılmazsa büyük sorunlara sebebiyet verilebilir. Aslında viskon için elde yıkamanın en garanti yöntem olduğunu belirtmeliyiz. Ne makine ne de kuru temizleme… Gönül rahatlığı ile el yıkaması yapmak mümkün. Sadece kullanacağınız ürüne ve sıcaklığa doğru karar verin. Sonrasında hiçbir sorunsal ile karşılaşmayacaksınız.

Ayrıca bazı viskon türlerinde farklılıklar görülebiliyor. Bu sebeple satın aldığınız kıyafetin iç etiketindeki talimatları muhakkak okuyun ve ilk olarak onlara göre uygulama yapın. Zira kimisinde elde yıkamak ya da makinaya atmak kesinlikle önerilmemektedir. Yukarıda belirttiğimiz detaylar sayesinde artık yıkama konusundaki çekinceleriniz son bulacak. Daha fazla bilgi için Yeşim Kumaş blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Orada tüm kumaşlar hakkında detaylı bilgi sunuyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Yazlık Penye Kumaş Modelleri