Genel

Triko Kumaş Sadece Kışın Mı Kullanılır?

Triko Kumaş Sadece Kışın Mı Kullanılır?

Üretimi düz örme makinelerinde gerçekleştirilen atkılı örme sistemli kumaşlara triko kumaş denilmektedir. Düz örme kumaşlar olarak da ifade edilen triko kumaşlar pamuk ipliği ve yün başta olmak üzere yine düz örme makinelerinde üretilmektedir.

Bu makinelerde, nopeli, jakarlı, çift plaka, tek plaka, saç örgülü, kaydırmalı, selanik haroşa, intersia ribana örgülü olarak üretilen triko kumaşlar aynı zamanda en çok kullanılan kumaşlardır.

Tekstil sektöründe oldukça geniş bir kullanım alanına sahip bulunan triko kumaş, esnekliği sayesinde vücuda çok iyi uyum sağlar. Triko kumaşların, hareketli ilmek yapısı, örme kumaşlar ile kıyaslandığında yumuşaklık, dökümlülük ve tutum gibi özellikler yönünden bir takım üstün özelliklere sahip bulunmaktadır.

Kolayca buruşmayan triko kumaş, buruşması halinde bile kolaylıkla eski şekline dönebilmektedir. Triko kumaş,enine yönde sırasıyla sökülebilmektedir. Bunun nedeni ise atkılı örme sistemlerinde tek iplik beslemeli olarak düz bie şekilde örülmeleridir. Kumaşın örülmesinde makine inceliği kumaşın kalınlığını belirleyen temel faktördür.

Dokuma kumaşlar ile kıyas edildiğinde ilmek yapısına bağlı olarak daha fazla hava tutma kapasitesine sahip olan triko kumaşlarda ısıyı hapsetme oranı da yüksektir. Her ne kadar daha çok kış kıyafetlerine yönelik olarak kullanılsa da triko kumaşın hem yazlık hem de mevsimlik  dış kıyafetlerde kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Triko kumaş denilince akıllara ilk anda yünlü kıyafetler gelse de unutulmaması gerekir ki triko hammaddeye dayalı bir kumaş çeşidi olmayıp örme çeşidine verilen bir isimdir. Dolaysı ile istenildiği takdirde pamuktan da triko kumaş elde etmek mümkündür.

Triko Kumaş Kullanım Alanları

Triko kumaş, daha çok süveter, eldiven, kazak, kaşkol, hırka gibi kışlık ya da mevsimlik kıyafetlerin üretiminde kullanıldığı gibi farklı örme ürünlere ait kol bandı, yaka, etek bandı ve aksesuar olarak da kullanılmaktadır.

Bir kumaş elde etme biçimi olduğu göz önüne alındığında triko kumaşları yalnızca kışlık giysiler ile sınırlamak doğru olmayabilir, triko kumaşların her mevsime özel farklı kıyafetlerde de kullanılabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.