Genel

Gabardin Kumaş Ciddi Kıyafetlerin Kumaşı mıdır?

Gabardin Kumaş Ciddi Kıyafetlerin Kumaşı Mıdır?

Güçlü ve dayanıklı bir kumaş türü olan gabardin, pamuk veya yün gibi ham maddeler ile örgü dokuma aracılığı ile dokunmaktadır. Gabardin kumaşlar, pamuklu, yünlü, tencel, karışım, parlak gibi türlerde üretilmektedir. Oldukça sık bir biçimde dokunan gabardin kumaşlar bu özellikleri ile su geçirmezler.

İçeriğinde polyester bulunmayan, sık dokumalı ve tok görünümlü gabardin kumaş zor kırışmasının yanında iç de göstermez. İçeriğindeki pamuk ve yün terlemeyi engelleyen gabardin kumaş, taşıdığı özellikler yönü ile sıcak tutar.

Şık kıyafetlerde kullanılan gabardin kumaş, daha çok kışlık ve mevsimlik kıyafetlerde kullanılmaktadır. Kolay kolay kırışmayan gabardin kumaş, bu sebeple ütüye pek ihtiyaç duymaz. Ütülenmesi gerektiğinde ise direkt ütü ile temasından kaçınılmalıdır.

Gabardin kumaş, taşıdığı özellikler ve kullanım özellikleri göz önüne alındığında daha çok ciddi kıyafetlerin kumaşı olarak nitelendirilebilmektedir. Gabardin kumaşın taşıdığı pek çok olumlu özelliğe rağmen tek olumsuz özelliğinin gerek elde gerekse makinede yıkamaya uygun olmamasıdır. Daha çok kuru temizleme ile temizliği sağlanmalıdır.

Tamamen pamuk üretimi olan gabardin kumaşlar herhangi bir esnekliğe sahip değildirler. Pamuklu gabardin kumaşlara kıyasla likralı gabardinler esnek olarak üretilmektedirler. Yün gabardin kumaşlar da tıpkı pamuklu gabardin kumaşlar gibi esnekliğe sahip değildirler.

Gabardin Kumaş Kullanım Alanları

Sıcak tutan özelliği nedeni ile pantolon, ceket, etek gibi dış giyimde kullanılabilen gabardin kumaş özellikle hazır giyim sektöründe erkekler için takım elbiseler, bayanlar için ise etek, tayyör, pardösü, elbise, tunik imalatında kullanılmaktadır. Şık bir görünüme sahip bulunan gabardin kumaş aynı zamanda da değerli bir kumaş çeşididir.

Dayanıklılığı ile de ön plana çıkan gabardin kumaş, likralı gabardin olarak, kadın giyiminde, pamuklu gabardin olarak ise kanepe ya da koltuk döşemelerinde kullanılabilmektedir. Su geçirmeme özellikleri nedeni ile şapka ve çanta üretiminde de kullanılan gabardin kumaş ayrıca bezden spor ayakkabıların imalatında ve converse ayakkabıların imalatında da kullanılmaktadır.