Şifon Kumaşlar

Şifon Kumaş, Uçuşan Kıyafetlere İlham Verir

sifon-kumas

1700lü yılların Fransa’sında ortaya çıkan şifon kumaş orijinal yazımı ‘chiffe’dir. Türkçe anlam olarak bez ya da bez parçası olarak çevrilen bu kumaş dokuması ve pürüzsüzlüğü ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. 1700lü yıllarda ve daha sonrasında Şifon kıyafetler Fransa’da bir statü belirtisi olarak gösterilen bir kumaştı. İlk üretilmeye başlandığında 1900lü yıllara kadar ipekten üretilmişti. 1938 yılında ilk ipek olmayan çeşidi üretildiğinde pamuk, polyester birlikte kullanılarak üretilmeye başlandı.

Şimdilerde ise ipek, pamuk ya da polyester ipliklerin dokunması ile oluşan çok narın, şeffaf ve hassas bir kumaştır. Naylondan üretilen şifon, sağlıksız ve kullanışsız olması nedeni ile üretimden kaldırılmıştır. 1950 yılından itibaren bu kumaş polyesterden üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde hala ipek, polyester gibi türleri bulunmaktadır. Şifon kumaş, mükemmel bir dokuya sahip şık ve uçuşan bir kumaştır. Ayrıca çok rahattır ve kendine özel bir tarzı vardır.

Özellikleri Nelerdir?

Davetlerin ve özel gecelerin kumaşı olan şifon, çok ince ve şeffaf bir kumaştır. İnce ve hassas olmasına rağmen çok sağlam ve dayanıklı bir kumaştır. Ayrıca leke veya kir tutmaz. Çok kolay yıkanır. Bu kumaş, oldukça serin tutan kişiyi asla rahatsız etmeyen ve terletmeyen yapıdadır.

Çok ince ve hafif bir kumaştır. Vücutta ağılık yapmayan bir özelliği vardır. Ayrıca kolay boya tutan yapısı sayesinde renk ve desen seçenekleri fazlasıyla mevcuttur. Parlak ve ışıldayan yapıya sahip olduğu için, renkler ve desenler bu kumaşta mükemmel duruşa sahiptir. Bu nedenle şık, zarif, elegant ve hoş duran bu kumaş ile tasarlanan her ürün muhteşem bir görünüme kavuşur.

Şifon Kumaşı Nerelerde Kullanırız?

Kolay dikimi sayesinde her türlü alanda kullanılan şifon kumaş ile uçuşan kıyafetler ya da daha başka şeyler tasarlamak mümkündür. Özellikle abiye ve elbise tasarımlarında çok şık durmasının yanı sıra rahatlığı ile de çok tercih edilmektedir. Etek, elbise, abiye, gömlek, bluz ve fular gibi farklı tasarımlarda kullanılır. Rahat sağlam ve dayanıklı, çok sevilen, tercih edilen bir kumaş olarak tekstil dünyasında var olmaya devam edecektir.

Benzer Yazılar