Pamuklu Penye Kumaş>Düz Pamuklu Penye Kumaş

Penye Kumaş Tekstil Sektörüne 20. Yüzyılın Hediyesidir

penye-kumas

Dünyada en çok kullanıma sahip kumaş türü olan penye kumaş, pamuk iplikten mamul, muhteşem bir üründür. Pamuk ipliğinden yapılan bu kumaş, hem dayanıklı hem de sağlamdır. Sağlık açısından en iyi materyallerden biri olan pamuğun doğallığı ile birleşince muhteşem bir kumaş haline gelir.

Pamuk ipliği ile örme makinelerinden çıkan bu kumaş  pek çok  tekstil ürününün ilham kaynağıdır. Kullananların büyük çoğunluğunun ve memnun kaldığı bu kumaş ile her türlü tasarım yapmak mümkündür. Pamuklu kumaşlar ailesinin üyesi olarak üstün avantajlarla birlikte mükemmel dokuya sahiptir.

Penye kumaş, saf pamuktan daha kullanışlıdır. Onu bu kadar kullanışlı olmasını sağlayan, saf pamukta olan çıkıntı ve sarkıntılarından arındırılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte hemen herkesin üzerinde bu kumaştan mamul, en az bir parça kıyafet vardır.

Penye Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Penye kumaş, pamuk ipliklerden dokunan pürüzsüz yapılı yumuşak bir kumaştır.
  • Esneme oranı yeteri kadar olan, kaliteli ve sağlam bir kumaştır.
  • Hava alabilen ve bu nedenle terletmeyen bir özelliği vardır.
  • Özellikle nemi iyi emerek ıslak ya da yapışkan bir his bırakmaz.
  • Çabuk temizlenen bir özelliğe sahiptir.
  • Kolaylıkla boyanabilen ve baskı yapılan bir dokuya sahiptir. Bu özelliği nedeni ile her renk ve her desende  üretmek mümkün olmaktadır. Tasarımcıların bu kumaş türünü tercih etmesinde bu özelliği büyük önem arz eder. Bununla birlikte renk çeşitlerinde sorun yaratmayacak bir kumaştır.
  • Dikimi çok kolaydır her türlü alanda veya her türlü tasarımda kullanabilirsiniz.
  • Düşük ısıda yıkanması önerilen bir kumaştır.
  • %100 Pamuğa oranla daha yumuşak ve yine pamuğa oranla daha esnek bir yapıya sahiptir.

Penye Kumaş Kullanım Alanları

Çok kullanışlı, doğal ve sağlıklı olan penye kumaşın bu özellikleri nedeniyle, aklınıza gelebilecek her alanda kullanımı mümkündür. Çok sevilen ve çok tercih edilen bu kumaşın uzun süre dayanması ve dikim kolaylığı ile tasarımlarınız daha hoş ve daha uzun süreli sizlerle olacaktır. İç çamaşırı, etek, elbise, gecelik, pijama takımı, eşofman, ceket, tunik, bluz, gibi giyim ürünleri üretilir. Bunu yanında  nevresim takımı, çarşaf, yastık kılıfı, yorgan kılıfı, koltuk ve halı örtüsü, yatak örtüsü, masa örtüsü gibi  ev  takstil ürünleri de dahil olmak üzere birçok farklı alanda kullanımı mümkündür.

Benzer Yazılar