Genel

Şifon Kumaş Esnek midir ? Şifon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

yesim-kumas-sifon-kumas-esnek-midir-sifon-kumas-ozellikleri-nelerdir.jpg

Şifon kumaş esnek midir sorusu özellikle şifon elbise almak ya da diktirmek isteyenlerin sıkça merak ettiği bir konudur. Peki şifon kumaş özellikleri nelerdir?

Şifon kumaş esnek midir? Şifon kumaş özellikle yaz aylarında rahat ve efil efil bir görünüm isteyen hanımların en önemli seçimleri arasındadır. İlk defa şifon kumaş olan bir kıyafet seçimi yapacak olanlar için de esneyip esnemediği merak edilmektedir.

Şifon Kumaş Esnek midir ? Şifon Nedir ?

Şifon,doğal ipekten üretilen çok kaliteli bir kumaş türüdür. Bu doğal yapısı sayesinde özellikle abiye elbiselerde sıkça kullanılır.  Şifon kumaşın bir diğer özelliği ise tek halinde dokunmasıdır.

Polyester Şifon Kumaş Esnek midir? Şifon Kumaş Özellikleri Nasıldır?

Şifon kumaş tek katlı olarak dokunduğu için oldukça narin bir yapıya sahiptir. Esneme yapmaz. Özellikle şifon kumaştan dikilen elbiselerde bedene uygun seçim yapmak önemlidir. Yine şifon kumaş alırken beden ölçüsüne uygun metrede kumaş almaya dikkat edilmelidir. Esnek olmadığı için çekme yapıldığında şifon kumaş dokusunda hasar oluşacaktır.

Şifon Kumaş Kırışır mi ?

Şifon kumaş kırışmaz. Oldukça rahat ve şık bir kullanımı vardır. Özellikle yaz aylarında istediğiniz yerde rahatça kullanabileceğiniz bir kumaştır.

Fransız Şifon Kumaş Özellikleri

Fransız şifon kumaş olduğu düz bir kumaştan oluşur. Dokusunda herhangi bir dokuma farkı olmaz. Baştan sona düz inen akla ilk gelen ince tül tipidir. Doğal ipeğin en kaliteli halidir. Bu nedenle fiyatı diğer şifon kumaş fiyatlarına göre daha yüksektir.

Şifon Kumaş Yakar mi ?

Şifon kumaş özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen kumaş türüdür. Bunun en önemli sebebi ise yazın sıcağında cildi yakmamasıdır. Tek katlı dokusu sayesinde havayı geçirgen yapıya sahiptir. Ancak hava gibi ışığı da geçirdiği için iç gösterir. Bu yüzden özellikle elbiselerde astarsız kullanılmaz.

Krep Şifon Kumaş Nasıldır ?

Krep şifon kumaş kendine has pürüzlü ve kendinden desenli bir yapıya sahiptir. Normal şifon kumaş gibi iç gösteren bir yapısı olsa da dokusunda ele pütür gelen bir duruşu vardır. Ütüsüz kullanılabilir. Bu kullanım kolaylığı sayesinde giyim sektöründe önemli bir yere sahiptir.