Kış Koleksiyonu>polar kumaş, Kış Koleksiyonu>polar kumaş|Kış Koleksiyonu>Welsoft Kumaş

Polar Kumaş ve Welsoft Kumaş Farkları Nelerdir?

polar-kumas-ve-welsoft-kumas-farklari-2

Polar kumaş ve welsoft kumaş her ne kadar aynı yapıda gibi görünse de üretim aşamalarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Görünümleri nedeniyle genellikle karıştırılsa da Welsoft, polar kumaşa göre çok daha yumuşak bir yapıda ve akışkan bir görünümdedir. Bu özellikleri nedeniyle polar kumaştan daha fazla alanda kullanım bulmaktadır.

Welsoft kumaş, polar kumaşa göre daha yumuşak olan yapısıyla battaniyeden dış giyime kadar pek çok ürünün aranılan kumaşı haline gelmiştir. Anti bakteriyel özellikte olan yapısı sıhhi bir kumaş haline gelmesine yardımcı olmaktadır. Özel üretim teknikleri sayesinde leke tutmayan ve kolay temizlenen bir yapıda olmasını sağlamaktadır.

Polar Kumaş ve Welsoft Kumaş Arasındaki Benzerlikler

Polar kumaş ve welsoft kumaş aynı hammaddeye sahip olsa da üretim tekniklerindeki bazı farklılıklar nedeniyle birbirlerinden ayrılmaktadır. Ancak yine de bu iki kumaşın oldukça fazla sayıda benzer özellikleri bulunmaktadır. Polar kumaş ve Welsoft kumaş arasındaki benzerlikler şunlardır:

 • Hammaddesi petrol olan bu kumaşların ikisi de tamamen makinelerle üretilmektedir.
 • Hem welsoft hem polar,  yumuşak ve sıcak tutan kumaşlardır.
 • Sentetik liflerden üretilen olan bu kumaşlar diğer organik kumaşlara nazaran vegan bir seçenektir.
 • Her ikisinin de üretim maliyeti düşüktür ve üretimi oldukça kolaydır.
 • Polar kumaş ve welsoft kumaşlar çevre kirliliğine karşı da büyük oranda fayda sağlamakta olan yeni nesil kumaşlar arasında yer almaktadır.
 • Bu özelliği sayesinde geri dönüşüme katkı sağlar.
 • Genel olarak çevreci olan bu kumaşlar, yumuşak ve sıfır atık ile kış aylarında pek çok özel parçanın tasarımında rol almıştır.
 • Her iki kumaş da hoş görünümlü ve çok yönlü bir kumaştır.

Polar Kumaş Nasıl Üretilir?

Polar kumaş, polietilen tereftalat isimli sentetik bir maddeyle üretilmektedir. Sentetik elyaf ismi de verilen bu madde petrol bazlıdır. Dışarıdan gelebilecek olan neme karşı bariyer oluşturduğu için yalıtım malzemesi de olabilmektedir. Yumuşak ve konforlu olan polar, çevreci bir ürün olarak da değerlendirilebilir.

Polyester lifleri fırçalanmış olan ve hafif  gramaja sahip bir kumaşa dokunarak monte edilir. Bazı polar çeşitlerinde de hacmi arttırmak için viskon, yün, suni ipek, kenevir, gibi farklı lifler de üretim aşamasında kullanılır. Hava geçirgenliğine sahiptir.  Bu özellik özellikle kış aylarında ısının içerde kalmasını sağlar. Vücut tarafından oluşturulmuş olan nem varsa da dışarı doğru buharlaştırmaya neden olur.

Su tutmadığı için hızlı bir şekilde kurur ve ütü istemez. Polar kumaş ve welsoft kumaşların iki yüzü de havlıdır. Bu özelliklere ek olarak yumuşak bir tuşesi vardır. Yünden daha dayanıklı ve sıcak bir yapısı vardır.

polar-kumas-ve-welsoft-kumas-farklari-1

Polar Kumaş ve Welsoft Kumaş Farkları Nelerdir?

Polar Kumaş ve Welsoft Kumaş İle Üretilen Ürünler

Polar kumaş ve welsoft kumaş ile son dönemde çok fazla revaçta olan ürünlerin başında geliyor. Giyim, ev tekstili ve özel eşyalar gibi alanlarda bu kumaş türleri sevilerek kullanılmaya devam ediyor. Kullanım alanındaki yaygınlık, polar ile Welsoft kumaşın popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Peki hangi ürünlerde bu kumaşlara rastlamak mümkün? Gelin detaylara hep birlikte göz atalım…

 • Polar kumaş ve welsoft kumaş en çok giyim sektöründe kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında vücudu sıcak tutması sebebiyle tercih oranı yüksektir. Kısacası kış tekstili için vazgeçilmez ürünlerdir demek mümkün.
 • Ev tekstilinde de bu iki kumaş türüne sıkça denk geliriz. Şal ve battaniye seçenekleriyle soğuk kış günleri sıcak bir hale bürüyor.
 • Çanta ve aksesuar alanlarında da tercih edilir.
 • Koltuk kaplamalarında da kullanılmaktadır. Harici olarak da koltuk üzerine örtü olarak serilmektedir.

 

İlginizi çekebilir: Süet Kumaş Nedir?