Kadife Kumaşlar

Kadife Kumaşın Tarihi Gelişimi

Kadife Kumaşın Tarihi Gelişimi

İlk olarak Afrika’da ve doğuda kullanılan kadife kumaşın tarihi ilk çağlara kadar uzanmaktadır. Zaman içerisinde artan ticari faaliyetler ile batı toplumlarına kadar giden kadife kumaş bugün dünyanın dört bir yanında giyim eşyası ve döşemelik kumaş olarak kullanılmaktadır.

Kadife Kumaş Nasıldır?

Kadife kumaş,  kısa tüylü bir kumaş türüdür. Tarihsel olarak ipekten dokunan bu kumaş şimdilerde pamuk, viskon, suni ipek veya sentetik elyaf gibi çeşitli elyaflardan yapılmaktadır. Kadife kumaş genelde çift bez olarak dokunur ve sonra iki havlı kumaş üretmek için kesilir. En pahalı kadife kumaş türü, aslen kraliyet ailesi için ayrılmış olan ipek kadifedir.

Kadife Kumaşın Özellikleri

Kadife kumaş içeriğinde barındırdığı sentetik elyaf sayesinde dayanıklıdır. Şık ve eşsiz görünümü ile hem modernliği hem gelenekselliği yakalayan bir kumaştır. Dokusunun yumuşak, hacimli ve parlak olması hem kıyafetlerde hem döşeme kumaşlarında konforlu bir kullanım ve görünüm sağlar. Kadife kumaşın temizliği kolaydır ve kırışma oranı düşüktür. Kadife kumaş çeşidine göre çekme yapabilir.

Kadife Kumaş Kullanım Alanları

Genellikle abiye, resmi kıyafet, gelinlik gibi ürünlerde parlak ve yumuşak dokuya sahip olan ipek kadife kumaşın kullanımı ve viskon kadife kullanımı yaygındır. Elbise, ceket, pantolon için sağlam ve yumuşak bir dokuya ve diğer kadife türlerine göre daha az örtülemeye sahip olan pamuklu kadife kumaş kullanımı görülmektedir.%100 sentetik veya doğal liflerle karıştırılmış, küflenmeye karşı dayanıklı, esnek, yumuşak, örtülemesi olmayan sentetik kadife kumaş gecelik ürünleri için kullanılmaktadır. Döşemelerde, perdelerde ve aksesuarlarda ağır, kalın, yumuşak ve zengin dokulu yün kadife kumaş kullanılmaktadır. Döşeme ve eskitme görünümlü perdeler için sağlam görünümlü keten kadife kumaş kullanımı yaygındır. Kadın giyiminde ise kıvrımları vurgulayan ve vücudu saran likralı kadife kumaş idealdir.

Döşemecilikte Kadife Kumaş Kullanımı

Döşemecilikte iki çeşit kadife kumaş kullanımı görülmektedir. Bunlar yünlü kadife kumaş ve keten kadife kumaştır. Yünlü kadife kumaş yumuşak dokulu kalın bir kumaştır. Bu yüzden koltuk örtülerinde ve perdelerde yün kadife kumaş kullanım için idealdir. Keten kadife kumaş ise mat, yoğun ve yüzeyi tüylü bir dokuya sahiptir. Sağlam görünümü ile döşemelik ve eskitme görünümlü perdelerde kullanılabilir.

Giyim Sektöründe Kadife Kumaşın Kullanımı

Yüzyıllar boyunca asaleti simgeleyen kadife kumaş günümüz giyim sektöründe de asaletini devam ettirmektedir. Giyim sektörünün öne çıkan kadife kumaş çeşitleri ve kullanım alanları şu şekildedir: Mükemmel bir parlaklığa sahip olan ipek kadife kumaş yumuşak ve pürüzsüz yapısı ile abiye, resmi kıyafet, bindallı gibi kıyafetler türlerinde tercih edilmektedir. Diğer kadife türlerine göre daha az örtülemeye sahip olan pamuklu kadife kumaş sağlam ve yumuşak yapısı ile elbise, ceket ve pantolon için kullanılabilir. Çoğu erkek, kaygan görünmemesinden ve daha az parlak olmasından dolayı özel gün ceketleri ve takım elbiseler için pamuklu kadife kumaşın kullanımı tercih edilmektedir. Genellikle ipek veya sentetik liflerin harmanlanması ile üretilen viskon kadife kumaş, yumuşaklığı ve ile gece kıyafetleri ve kına gecesi bindallıları için idealdir. Sentetik kadife kumaş küflenmeye karşı dayanıklı, esnek ve yumuşak olduğu için en çok gecelik türünde giyim için kullanılır. Likralı kadife kumaş ise likralı yapısı ile kadın giyiminde kıvrımları vurgular ve vücudu saran elbiseler için ideal yapıda bir kumaştır.

Ev Tekstilinde Kadife Kumaş Kullanımı

Ev tekstili ürünlerinde konforlu ve sıcak görünüm yaratan kadife kumaşın kullanımı perde, kırlent gibi ürünlerde görülmektedir. Diğer kumaş türlerine göre bulunduğu ortama sıcaklık ve duygusal bir görünüm katan kadife kumaş, yumuşak yapısı ile yatak takımlarında da tercih edilmektedir. Koltuk örtüsü ya da koltuk şalı gibi aksesuar ürünler de kadife ile üretilmektedir.

Kadife Kumaşın Fiyatları

Tamamen ipek içeren kadife kumaşın fiyatları diğer kadife kumaş modellerine göre pahalıdır ve bir o kadar da nadir bulunur. Ancak daha uygun fiyatlarla satılan ipek kadife kumaş, suni ipek ya da viskon birleştirilerek üretilebilmektedir. Pamuklu kadife kumaşlar genellikle orijinal kadife kumaşa göre ucuz ve sağlıklıdır ancak daha az lüks görünür. Küçük boyuttaki ürünler için daha az kumaş kullanıldığı için ucuz bir fiyata mâl olabilir. Öncelikle kadife kumaşın ne için kullanılacağına karar vermeli ve bu doğrultuda kumaş seçimi yapmalısınız.

 

Benzer Yazılar