Kış Koleksiyonu>Pazen Kumaş

Oduncu Gömlekleri ve Flanel Kumaş Modelleri

flanel-kumas-modelleri

Flanel Kumaş modelleri, rahatlık ve şıklığı ile bilinmektedir. Bununla birlikte günlük ve spor giyime uygundur. Oduncu gömlek diye tabir ettiğimiz her kesime hitap eden bu kumaş, diğer adıyla pazen son zamanların en moda kumaşları arasında yer almaktadır.

Diğer ismi pazen olarak bilinse de pazen kumaş, esasen pamuk ya da yün karışımlı kumaşların genel adıdır. Flanel kumaş rahat yapısın, üretimi için kullanılan pamuk ve yün ipliklerden almaktadır. Rahat ve yumuşak dokusu ile özellikle oduncu gömlek olarak tabir ettiğimiz tasarımlarda görebileceğimiz flanel kumaş bu ürünle adeta bütünleşmiştir.

Şık tarzı ve hoş dokusu ile özellikle bahar ve kış aylarında tercih edilmektedir. Flanel kumaş modelleri, kendine özgü tarzı olan kişilerin tercihidir. Tarihi keten ya da ipek kumaş kadar eskiye dayanmasa da uzun yıllardır insanların hayatında olan ve tercih edilen bu kumaşın nasıl üretildiğini inceleyelim.

Flanel Kumaş Modelleri Nedir ve Nasıldır?

Flanel kumaş modelleri, esasen pamuklu iplerden dokunmuş, çeşitli desenler verilmiş yumuşak tuşesi olan bir kumaşlardır. Pamuk ipliklerinin yanı sıra yünden de dokunan bu kumaş çeşidi zaman içerisinde sentetik iplerle de dokunmuştur. Rahat ve yumuşak tuşe olması sebebi ile vücuda temas edebilen tasarımlarda kullanılabilir.

Flanel kumaş, çeşitli kalınlıklarda dokunabilir. Bu yapısı ile çok yönlü kullanım olanakları da artmaktadır. Son zamanlarda özellikle bahar ve kış aylarında raflarda ve vitrinlerde sıkça gördüğümüz flanel kumaş, pamuk ya da yün iplik ile dokunduğu zaman doğal ve sağlıklı bir kumaş sınıfına dâhil edilmektedir. Tasarımcıların koleksiyonlarında severek kullandığı flanel,  ince numaralı iplik ile dokunması sebebi ile hafif gramajlı bir kumaştır. Yumuşaklığı ise flanel kumaşı daha da cazip kılan bir özelliğidir.

Hava geçiren ve nemi emen özelliği ile kullanan kişiyi asla rahatsız etmez. Yumuşak olması nedeni ile de vücutta batma ve rahatsızlık verme durumları yaşanmaz. Kullanımı rahat ve konforlu olan flanel kumaşın yüzeyi, pürüzlü yapıya sahiptir. Bu nedenle özellikle giysilerde kaymaz ve tok durur. İlk olarak Galler’ de ortaya çıkan bu kumaş zaman içerisinde önce Avrupa’ya daha sonra da dünyaya yayılmıştır. Sağlıklı ve tok bir kumaştır.

Ekose ve Flanel Kumaş Farkı Nedir?

Flanel kumaş yün pamuk ya da sentetik liflerden dokunmuş yumuşak tuşesi olan rahat ve günlük kullanıma uygun bir kumaş çeşididir. Ekose ise herhangi bir kumaşa verilen renkli ipler ile oluşturulmuş belirli bir deseni ifade eder. Ancak ekose desen, flanel kumaş modellerinde sıklıkla kullanılmakta ve beğeni toplamaktadır.  Hal böyle olunca ekose ile flanel kumaşın karıştırılması çok olmaktadır. Ekose deseni verilmiş flanel kumaş, ekose ile aynı şey değildir. Genel olarak ekose deseni verilerek çeşitli renk ipler ile dokunan flanel kumaş, rahatlık ve şıklığı ile pek çok tasarımcının kış ve bahar koleksiyonlarında haklı yerini almaktadır.

Flanel Kumaş Modelleri İle Tasarımlar

flanel-kumas-modelleri

Flanel kumaş modelleri ile nevresim takımı

Flanel kumaş modelleri ile tasarımlar pek çok üründe karşımıza çıkar. Çünkü Flanel, rahat kullanıma sahip konforlu bir kumaştır. Bunun yanı sıra kaymaz yapısı ve yumuşak olması da bu kumaşa, pozitif değer katar. En başta dediğimiz oduncu gömlek tasarımının yanı sıra flanel kumaş çok farklı alanlarda kullanılabilir. Sağlıklı ve yumuşak olması nedeni ile özellikle gecelik ve pijamada şık bir rahatlık arayanlar için en uygun kumaştır. Nevresim takımı üretiminde de kullanılan bu kumaş sayesinde rahat ve keyifli uykular garanti edilmektedir.

Bunun yanı sıra bebek battaniyesi, TV battaniyesi, pike, koltuk ve halı örtüsü, bebek mendili, bebek kıyafetleri gibi pek çok farklı alanda kullanımı mevcuttur. Ev tekstilinde sıkça gördüğümüz flanel kumaş ayrıca giyim sektörü ve modada çok sık karşılaşılan kumaş türleri arasındadır. Aynı zamanda kır evi ve wintage ve İskoç tarzı dekorasyon konseptinde de önemli bir yere sahip olan flanel kumaş modelleri, dekoratif amaçlı kullanılabilmektedir.

Moda Sektöründe Flanel Kumaş Modelleri

Moda alanında flanel kumaş modellerinin en çok tercih edilme nedeni rahatlığı ve hafifliğidir. Bunun yanı sıra farklı renk ipler ile oluşturulmuş ekose deseni de bu kumaşı bazı ürünler için vazgeçilmez kılmaktadır.  Flanel kumaş özellikle kış aylarında oduncu gömlek olarak tercih edilse de moda sektöründe farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

Ceket, elbise, pantolon, bluz gibi giyim alanında çok sık karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra aksesuar alanında çok sık kullanılan bu kumaş, atkı ve şapka tasarımlarında çok rağbet görmektedir. Ekose deseni ile şapka ve atkı tasarımlarına ayrı bir hava ve tarz katan flanel kumaş modellerinden birini, kullanıp deneyimlemek gerekmektedir. Şık ve kendine özgü bir tarzı olan flanel kumaş modelleri ile son yılların en sağlıklı, sürdürülebilir ve çok yönlü kumaşı seçilmiş olmasının nedenini deneyimlemek isterseniz siz de ekose desenli flanel kumaşla üretilmiş bir ürün edinmelisiniz.

Benzer Yazılar