Genel

Kumaş Desenleri İsimleri | 9 Kumaş Rengi

kumas-desenleri-2

Giyim dolabınızda çok sayıda kumaş desenleri bulunur. Bu desenler mevsimine ve modasına göre farklı şekiller ile karşımıza çıkarken, zarafeti belirleyen önemli bir parametredir. Farklı renk, tarz ve geometrik hatlar, kıyafetin ambiyansını baştan aşağı değiştirir ve ortaya yeni bir tarz çıkarır. Peki ama kumaşlarda kullanılan bu desenlerin isimlerini ne kadar iyi biliyorsunuz? Hangi desenlerin ne tür bir ruhu var? Kumaşta kullanılan desenlerin mevsimi neler? Baştan aşağıya dopdolu bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar.

kumas-desenleri-1

Kumaş Desenleri İsimleri

2023 Yılında Kumaş Desenleri İsimleri

Kumaşlar hakkında her insan bilgi sahibi olmalı. Sadece moda uzmanı olmak için değil, insanlar kendilerine yakışan kıyafetleri bulmak adına o kumaşın özelliği, rengi ve deseni hakkında en azından bir fikir sahibi olmalı. Tarzınıza uygun kumaş desenleri ile göz kamaştırıcı kombinler yaratırsınız. Ayrıca trende ve mevsime uygun bir seçim yapacağınızdan modayla uyumlu bir sezon geçirirsiniz. O halde 2023 yılında en çok tercih edilen kumaş desenlerinin isimleri nedeler açıklayalım…

2023’teki popüler kumaş desenleri isim listesi:

  • Kazayağı desen kumaş
  • Şal desen kumaş
  • İkat desen kumaş
  • Pauntiye deseni
  • Çamur tarz desenli kumaş
  • Çiçek desen
  • Zikzak desen kumaş
  • Şerit desen
  • Damasko desen kumaş
kumas-desenleri-3

Kumaş Desenleri İsimleri

1)      Kumaşta Kazayağı Deseni

  1. yüzyıl İskoçya’sından kalma bir kumaş deseni olan Kazayağı, 2023 moda trendlerinde bir vitrin türü olarak nitelendiriliyor. İki zıt rengin bir araya gelmesiyle oluşur. Kökeni siyah beyaz desenleme olsa da günümüzde çok sayıda farklı tonda da renkleri üretiliyor. özellikle siyah kırmızı favoriler arasında yer alıyor.

2)      Kumaşlarda Şal Deseni

Kumaş desenleri isimleri arasında şal deseni en çok kullanılan ama manası az bilinen bir unsurdur. Amerika’daki Hippie hareketiyle bir akım haline geldi ve çok kısa süreçte dünya geneline yayıldı. Göz yaşı damlası şekilleriyle karşımıza çıkar. Kökenleri ise 2000 yıllık Hint tarihine dayanmaktadır. Geleneksel tarz sevenlere yaz kış önerdiğimiz bir kumaş deseni.

3)      İkat Kumaş Deseni

İkat deseni kumaşlarda gelenekselliği ön plana çıkarma amacıyla kullanılır. Kumaş üzerindeki motifler daha çok Anadolu yöresinin kültürüne de benzemektedir. Kökeni Endonezya uygarlığıdır ve günümüzde en büyük ihracat oranları bu ülkeye aittir. Ülkemizdeki bayan hazır giyim modasında ise pek fazla tercih edildiğini söylemek güç.

4)      Puantiye Deseni

Kumaş desenleri isimleri arasında belki de en popüler olanı demek mümkün. Günümüzde artık puantiye dendiğinde göz önünde hemen yuvarlak desenli yapısı göz önünde belirir. 18. Yüzyılın başlarında Fransız halkının fakir kesimleri bu deseni kullanmış olsa da günümüzde zenginliğin, zarafetin ve şık görünümün bir simgesi haline dönüşmüş durumda. Elbiseden bluze, abiyeden gömleğe, ev tekstil ürünlerine kadar yaşamın modasal her türlü alanında bu deseni görmeye devam edeceğiz.

5)      Kumaşta Çamur Deseni

Afrika kökenli bir kumaş deseni olan çamur, el işçiliğiyle elde edilir. Bu da onu çok zahmetli ve keza değerli kılar. Kumaşta sentetik boya yerine isminde de görüleceği üzere çamur kullanılır. Kumaşın üzerine farklı desen, motif ya da figürler yapılmaktadır. Aslında bu da bir nevi bizlere her kumaş parçasının aslında kendine has bir hikaye barındırdığını göstermektedir. Ülkemizde çok nadir bulunuyor. Daha çok Afrika bölgelerinde karşımıza çıkıyor. Yeşim Kumaş koleksiyonundaki nadide çamur kumaş desenleri ile oluşturulmuş ürünlere göz atabileceğinizi unutmayın.

6)      Zikzak Kumaş Deseni

Popüler kumaş desenleri arasındadır. Geometri bilimi kullanılarak oluşturulacağı gibi bazen de bağımsız stiller üzerine de çalışmalar yapılabiliyor. Fütüristik ve çağdaş desenlemenin timsali olarak kabul ediliyor. Her türlü giyim alanında kullanılan kumaşlardır. En çok ise yazlık ve kışlık elbiselerle bir kalıba bürünür. Lacivert zemin üzerine beyaz zikzak desenli bir kumaşın ortaya çıkaracağı ambiyans, hayal edilenin de üzerinde olur çoğu zaman.

7)      Kumaşlarda Şerit Desen

Şerit desen, ismi gibi kumaş desenleri arasında şeritsel çizgilerin öne çıktığı bir tür. 2000’li yılların ardından kadın hazır giyiminde çok sık karşımıza çıkıyor. Pantolon ve etek üretiminde yaygın kullanımda. Ayrıca tarz gömlekler de bu desen ile üretiliyor. Yeşim Kumaş farkıyla zikzak desenli kumaş satın alın, 2023 modasıyla hemen tanışın.

8)      Çiçekli Kumaş Desenleri

Kimisi için kumaş deseni demek rengarenk çiçeklerin olması demektir. Özellikle de bahar ve yaz aylarında cıvıl cıvıl kıyafetler çiçekli kumaş desenleri sayesinde mümkün hale geliyor. Satın alacağınız birkaç metre çiçek desene sahip kumaş ile tasarlayacağınız elbiselerin göz kamaştırıcı olacağı kesin. Ayrıca enerjinizi de açığa vurursunuz böylece. Viskon, Welsoft, polar, penye ve çok daha fazla kumaş türünde çiçeklerin hakimiyetini göreceksiniz. Yeşil Parke koleksiyonunda bugün itibariyle yüzlerce bu desenin olduğu kumaş bulunuyor. Şüphesiz size çok sayıda artı değer katacak bu kumaşı es geçmeyin. Pişman olmayacaksınız.

9)      Damasko Desen

Damasko desen iki farklı şekilde karşımıza çıkar. İlki orijinal hali yani tamamen el örgüsü ile oluşturulan kumaşlardır. Bunlar çok zahmetli ve pahalıdır. Bu nedenle sık tercih edilmez. Ancak diğer seçeneği bugün her kadının gardırobuna girmiştir. İkinci seçenek kumaş üzerine baskılamayla elde edilir. Birebir örgüsü gibi görünüm verir kullanıcısına. Çini sanatını andıran ve belli simetrik kurallar ile oluşturulan bu desenleri her türlü kıyafet ihtiyacınızda kullanabiliyorsunuz. Yaz ya da kış olması fark etmiyor.

Kışın Kumaş Desenleri Nasıl Olmalı?

Bazı desenler var ki her mevsim kullanmak doğru olmuyor. Örneğin çiçek kumaş desenleri tamamen yazın sıcak mevsime hitap eden bir havası var. Kışın bu tür bir kumaştan yapılma elbise giydiğinizde trend dışı bir tutum yakalarsınız. Aynı şekilde bu durum kazayağı desenlerde de önümüze çıkar. Kazayağı deseni bir kış mevsimi desenidir. Gömleklerde çok güzel hava yakalanır. Kışın da kullanabilirsiniz elbette ama bir kumaşı kendi mevsiminde kullanmak en doğru karardır.

kumas-desenleri-isimleri

Kumaş Desenleri İsimleri

Desenli kumaş satın alırken öncelikle kumaşın üzerindeki desenlerin kalitesinden emin olmanız önemli. Bazen kötü baskılama sebebiyle desenler birkaç yıkama ardından ana renkten ayrılıyor ve tahriş oluyor. Bazen de tamamen kullanılamaz hale gelen bir görünüm doğuruyor. Yeşim Kumaş bu tür kalitesiz desenlerin kullanıldığı kumaşları koleksiyonlarında bulundurmaz. Firmamızdan satın aldığınız ürünleri doğru talimatlar ile yıkadığınızda çok uzun süreli harika performanslar görürsünüz. İster çiçek desenli isterse de kazayağı deseni olsun hiç fark etmez. En iyi ve kalıcı desenlerin olduğu kumaşları satıyoruz. Tereddüt etmeden alacağınız ve bir süre sonra “iyi ki” diyeceğiniz ürünler mağazamızda sizleri bekliyor. Geç kalmayın. Fırsatları kaçırmayın.

En Uygun Fiyatlı Kumaş Desenleri Neler?

Kumaşta işin içinde desen girince kaliteden ödün vermemek altın kuralınız olsun. Eğer o desenler solar ya da silikleşirse satın aldığınız kumaş kullanılamaz hale gelir. Bunu istemeyeceğinizden eminiz. Peki ne yapmalı. Yeşim Kumaş online satış kanalını deneyin. Adresinize gelen kumaşlar kendisini size hayran bırakacak güzellik ve kalitede. Buna ek olarak fiyatların bütçeye dost olduğunu görünce de ekstra bir mutluluk yaşayacaksınız. İyi günler.

 

İlginizi çekebilir: 2023 Kışlık Elbise Kumaşları | En Güzel 4 Kumaş

Benzer Yazılar