Krep Kumaşlar

Krep Kumaş İle Şık ve Muhteşem Kıyafetler Tasarlayın

krep-kumas

Krep kumaş, üretildiği hammaddeye göre özellikleri değişiklik gösteren bir kumaş türüdür. Hazır giyim ve tesettür giyim sektöründe modacıların favori kumaşlarından biridir. üretildiği ipliğe gören değişen pek çok  farklı çeşidi bulunması nedeniyle seçeneği  bol olan bir kumaştır. Vücudu sarmayan bir yapısı olduğundan vücut hatlarını belli etmez bu nedenle her vücut tipi için ideal bir kumaştır. Terletmeyen bir özelliği vardır. Nemi emen yapıya sahiptir. Yaz ve bahar aylarında çokça tercih edilmektedir. Hafif bir kumaştır. Tiril tiril kıyafetlerde muhteşem bir tarz yaratmanızı sağlayacak dokuya sahiptir. Hava alabilen yapısı ile serin tutar ve rahat bir his verir. İçeriğinde polyester bulunan krep kumaşlar yıkandıkları zaman çekme yapmazlar. Her tür renge sahip krep kumaş bulabilmeniz mümkündür. Bu sayede size ve modacılara tasarım özgürlüğü verir.

Krep Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Çoklu yapıda olan karma ve farklı iplerin bir araya gelmesi ile oluşan kumaşlara verilen addır krep. İsmin orijinali ‘crepe’ olan Fransızca bir kelimedir. Değişik türde örgüler ile örülmüş olan krep kumaş özelinde, bezayağı krep saten gibi türleri vardır. Aynı zamanda kendine özgü kıvrımlı bir yapısı bulunan, çok bükümlü iplerle örülmüş hafif gramajlı bir kumaş türüdür. Farklı iplikler ile örülmüş olan krep kumaşta bahsi geçen kumaşlar, ipek, yün, pamuk, viskon ve polyester gibi farklı iplik türleridir. Aynı zamanda yüzde yüz ipek, pamuk, yün ya da viskon olarak üretilebilirler. Bunlardan bazılarını açıklayacak olursak;

Pamuk Krep; hafif gramajlı yüksek bükümlü iplerle dokuma krep kumaştır. Terleme yapmaz.

Yünlü Krep; Hafif bir apre işlemi uygulandıktan sonra düşük sıklıklar ile dokunan krep kumaştır. Genelde kadın kıyafetlerinin vazgeçilmez kumaşlarından biridir.

Viskon Krep; Yüzde yüz viskon iplikle dokuma olan krep türüdür.

Diğer krep kumaş türlerine kısaca bakacak olursak,

Yazlık Krep,

Taşlanmış Krep

Empirme Krep,

İpek Krep,

Pamuklu Krep olarak farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Krep Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Krep kumaş, dikimi kolay ve her kıyafette modeli çok güzel gösteren bir kumaştır. Oldukça şık ve zarif yapısı bulunan bu kumaş ile tesettür kıyafeti, etek, elbise, bluz, gömlek, pantolon, abiye, ceket, yelek ve benzeri birçok farklı alanda tasarım yapmak mümkündür. Her türlü tasarımı şık, zarif ve asil gösteren nefis bir duruşa sahiptir. Bu nedenle de tasarımcıların gözdesidir. Ünlü markalara ait olan hemen her kreasyonda mutlaka bu kumaşla tasarlanmış en az bir kaç parça bulunur.

 

 

Benzer Yazılar