Saten Kumaş

Saten Kumaş Şık ve Romantik

saten-kumas

Saten kumaş pürüzsüz, kaygan ve parlak yapısı ile hepimizin hafızasında yeri olan çok sevdiğimiz bir kumaştır. Bu nedenle icat edildiği günden beri zarafet ve romantizm denilince ilk akla gelen kumaş türlerinden biridir. Bununla birlikte yumuşak yapılı muhteşem duruşa sahip bu kumaş ile size bir bulutun sardığı hissine kapılacaksınız.

Saten, ipek iplik veya pamuk iplik kullanılarak üretilen bir çeşit dokuma kumaşıdır. Yapı olarak iplikler birbiri üzerine gelerek iki yüzde de sık dokumaya benzer bir görüntüsü vardır. Buna bağlı olarak hoş yapısı ile gönüllere taht kurmuş bu kumaşın her türlü alanda kullanımı mevcuttur. uzun ömürlü ve sağlam yapıya sahiptir. Saten pamuk ve ipekten dokunmuş yapısı ile pamuk veya ipeğin müthiş özelliklerini taşıyan bir kumaştır. Dokusu ve görünümü ile herkesi kendine hayran bırakan bir kumaş türüdür. Eski zamanlardan bu zamana kadar saten, her zaman lüks ve ihtişamın yanı sıra romantizmi de temsil etmektedir.

Saten Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Kaygan ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Saten kumaş hiçbir zaman mat olmaz. Bir yüzü mat kullanılan yüzü ise parlaktır. Her türlü renk ile boyamak mümkündür. Renkler canlı ve parlak durmaktadır. Vücut hatlarını belli eden bir kumaştır. Dökümlü bir yapıya sahiptir.

İnce saten ve kalın saten olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır. İnce olan kalın olana nazaran daha kolay kırışan daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu kumaş çok ince olmasına rağmen iç göstermeyen bir özelliğe sahiptir. Serbest, krep, döliyen, düşes, şarmöz, şarjan gibi farklı türleri bulunan bir kumaştır.

Vücudu rahatsız etmeyen yumuşak yapılı bir kumaştır. Çabuk lekelenebilen fakat çabuk temizlenen bir özelliği vardır. Esnek olmayan bir yapısı vardır. Bu özelliği ile vücudu sarar ve vücut hatlarını belli eder. İddialı ve bir o kadar ihtişamlı bir kumaştır.

Satan Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Her rengi ve deseni bulunan saten kumaş ile her türlü tasarımı yaratmak mümkündür. Bu kumaşla elbise, gecelik, pijama takımı, iç çamaşırı, gömlek, tunik, bluz, etek gbi giyiim ürünleri tasarlanır. Bunun yanında nevresim takımı, yatak örtüsü gibi tekstil ürünleri; ayakkabı ve çanta kaplaması ve benzeri alanlarda sıklıkla kullanılan ve tercih edilen bir kumaştır.

Benzer Yazılar