Keten Kumaş>düz ham keten

Keten Kumaş Yazın Giyilirmi ? Keten Kumaş Kullanışlı mı?

yesim-kumas-keten-kumas-yazin-giyilir-mi-keten-kumas-kullanisli-mi.jpg

Keten kumaş yazın giyilirmi keten kumaş sevenler için merak edilen konulardan biridir. En şık görünümlü kumaşlardan biri olan keten kumaşın yazın giyilip giyilmediği merak konusudur.

Keten kumaş yazın giyilirmi? Özellikle pantolon kullanımı için oldukça fazla tercih edilen keten kumaş, kıyafette şıklık arayanların gözdesidir. Ham maddesinin keten bitkisinden elde edilmesi nedeniyle doğal kumaş türleri arasında yer almaktadır.

Bilindiği gibi doğal kumaşların ciltte alerjik reaksiyonlar yaratmaması ve cildin havalanması nedeniyle oldukça kullanışlı olduğu bilinmektedir. Cildi hava aldıran yapısı, yazın tercih edilmesine neden olmaktadır.

Keten Kumaş Yazlık mı Kışlık mı ? Keten Kumaş Yazın Giyilir mi ?

İnsanlık tarihinde ilk üretilen kumaşlardan biri olan keten kumaştan yalnızca kıyafet değil halı, perde, dekor ürünleri hatta kağıt gibi birçok eşya üretilmektedir.

Kıyafet tekstilinde de oldukça fazla kullanılan keten kumaşın dayanıklı olması fazlaca tercih edilmesine neden olmaktadır. Peki, keten kumaş yazlık mıdır yoksa kışlık mı?

Vücudun hava almasını sağlayan ve terletmeyen özelliklerinden dolayı yazlık kıyafetler için kullanımı yaygındır. Bunun yanı sıra yüksek dayanıklılık özelliğinden ötürü kışın da tercih edilmektedir.

Yapısı gereği doğal bir elyaf olarak nitelendirilen bir özelliktedir. Lifli ve aralıklı yapısı hava almasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle yazlık kıyafetlerde kullanımı yaygındır.

Yazlık Keten Kumaş Nasıldır ? Keten Kumaş Yazın Giyilir mi ?

Yazlık keten kumaş, pamuklu kumaşlara nazaran çok daha fazla nemi hapsetmektedir. Terletmeyen emici bir yapısı bulunmaktadır. Hafif ve yumuşak bir dokuya sahiptir.

Bu nedenle yazın hareket kabiliyetini kısıtlamayarak konforlu bir kullanım sağlar. Özellikle kıyafet tekstilinde pantolon, gömlek ve yazlık ceket gibi giysilerde tercih edilmektedir.

Keten Kumaş Esner mi ?

Pamuk kumaşlarda görülen esneklik keten kumaş için söz konusu değildir. Fazla esnemeyen ve dolayısıyla yıkanınca kolay kolay çekmeyen bir yapıya sahiptir.

Pürüzsüz yapısı olan keten kumaşın toz çekmeyen ve kolayca kirlenmeyen özellikleri bulunmaktadır. Dolayısıyla hem dayanıklılık açısından hem de kolay kirlenmemesi nedeniyle uzun süreli kullanımlar için son derece uygundur.

Özellikle yaz aylarında terletmeyen delikli dokusu ile keten kumaşlar serin bir kıyafet seçimi sunmaktadır.