Viskon Kumaş

Viskon Kumaş Terletir mi ? Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir ?

viskon-kumas-terletir-mi-viskon-kumas-ozellikleri

Viskon kumaş terletir mi sorusu viskon kıyafet tercih edecekler için merak konusu olmaktadır. Tekstil alanında oldukça fazla kullanılan viskon kumaş özellikleri nelerdir?

Viskon kumaş terletir mi? Doğal kumaşlar arasında yer alan viskon kumaş, kıyafette rahatlık beklentisi olanların sıklıkla tercih ettiği bir kumaş türüdür.

Hassas bir yapısı olan viskon kumaşın yazın kullanımının uygun olup olmadığı ise büyük bir merak konusu olmaktadır.

Viskon Kumaş Yazın Giyilir mi? Viskon Kumaş Terletir mi ?

Viskondan üretilen kumaş kullanım açısından yazlık kıyafetler için uygun bir kumaştır. Bikini, iç çamaşırı, yazlık kıyafetler, pijamalar için fazlaca tercih edilmektedir. Yazlık kıyafetler için konforlu ve terletmeyen özellikte olmaları çok önemlidir. Kumaşın emiş gücünün fazla olması ve hava alan bir yapısının olması terletmemesi için en gerekli özelliklerdir.

Yazın kullanımı rahat ve terletmeyen kumaş arayanlar için viskon kumaş oldukça idealdir. Ancak birçok kumaşa kıyasla hassas bir yapısının olması nedeniyle, genellikle makinede yıkanmaya uygun olmadığı bilinmektedir.

Bu nedenle viskonun elde yıkanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca viskon kumaşın hareket kabiliyetini kısıtlamayan bir yapısı olduğu için yazın kullanımı son derece konforludur.

Viskon Kumaş Terletir mi ? Viskon Kumaş Naylon mu ?

Bilindiği gibi kumaş materyalinin naylon olması, hem rahatlık açısından hem de yazın kullanımının uygun olmamasından sorun teşkil etmektedir. Bunun yanı sıra naylon kumaşların cildin hava almasını engellemesi nedeniyle hassas ciltler için tercih edilmemektedir. Peki, viskon kumaşın içeriği naylon mudur?

Viskon kumaş naylon olmamakla beraber, doğal kumaşlar arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ana materyalinin kayın ağacından elde edilmesidir.

Ciltte alerjik reaksiyonlara neden olmayan ve içeriğinde selüloz kullanılarak üretilen viskon kumaş, emiş gücü yüksek olan bir özelliğe sahiptir ve yazlık kıyafetler için sıklıkla kullanılmaktadır.

Viskon Kumaş Yıkanınca Çeker mi ?

Viskon kumaş içeriği bakımından pamuk kumaşlara fazlasıyla benzemektedir. Bu nedenle viskon kumaş alırken çekme payı da hesap edilmelidir. Yıkama sırasında çekme payı düşünülüp ona göre kumaş alınmalıdır.

Kumaşın hassas yapıda olmasından ötürü, yüksek sıcaklıklarda yıkanması uygun olmamaktadır. Genellikle elde yıkanması önerilen viskon kumaşlar , makinede düşük sıcaklıklarda yıkanabilir.