Keten Kumaş

Keten Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

keten-kumas-cesitleri-nelerdir

Dikimi ve işlenmesi kolay olan her alan da kullanılabilen çok yönlü keten kumaş çeşitlerine göre kullanım alanları da değişir. Bu sayede pek çok alanda hayatımızda yer almaktadırlar. Rahat ve sağlıklı bir kumaş olan keten kumaşlar özellikle giyim sektöründe en çok kullanılan kumaşlar arasında yer almaktadır.

Uzun zamandır insanların hayatında tarihin en eski kumaşı olarak bilinen ve en çok kullanılan kumaşlar arasında yer alan keten kumaşı asırlardır popülaritesini koruyan bir kumaş çeşididir. Peki, onu bu kadar popüler yapan nedir diye soracak olursak en başta doğal içerikten yapılmış olması ve organik malzemelerden üretilmektedir. Keten kumaş diğer kumaş türlerine göre pek çok farklı yönden ele alınabilir. En belirgin özelliği olan kendini bırakmama yani esnek olmama özelliğidir.

Keten Kumaş Çeşitleri

Keten kumaş çeşitleri kategori olarak 3 farklı sınıfa ayrılabilir. Keten kumaş türleri Duck Kumaş, Ham Keten ve Pamuk Keten olmak üzere üç farklı başlık ve kategoriye ayrılır.

Duck Keten

Duck keten kumaş, diğer keten kumaşlar göre daha farklı bir özelliği olan su itici bir yapıya sahiptir. Bu tarz kumaşlar özellikle fon perde, runner, koltuk örtüsü, masa örtüsü, perde, kırlent, yastık gibi aksesuar ürünlerinde döşeme amaçlı kullanılmaktadır. Duck kumaş döşemelik ve kaplamalı olarak da kullanılan bir kumaştır.

Ham Keten

pembe batik desenli ham keten kumaş

Bir diğer keten türü olan ham keten kumaş çeşitleri ise adını da almış olduğu hamlığından yani işlenmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Ham keten kumaşlar hiç bir işleme maruz kalmamış kumaşlardır. Elyaflı bir kumaş çeşidi olan Ham keten kumaş doğar ve işlenmesi de bir hayli zor olan bir kumaş çeşididir. Dokunmasının zorluğu nedeni ile dokuma işlerinde en az tercih edilen keten kumaş çeşididir.

Pamuk Keten

Son keten kumaş çeşidi olan pamuk keten kumaş çeşitleri ve özeliklerine de kısaca bakacak olursak, keten kumaş pamuktan daha dayanıklı ve parlak bir elyafa sahiptir. Isıya karşı çok dirençli olan bu kumaşlar ayrıca çok güçlü yapıları bulunan ender kumaş türlerindendir. Pamuk keten genellikle bahar ya da yaz aylarında kullanılan bir kumaştır. Özellikle gömlek, elbise, bluz, pantolon, pardösü, kap, tunik, çarşaf, yorgan yüzü, masa örtüsü, perde ve ev tekstilinde de sıkça kullanılabilir.

Kullanım Alanlarına Göre Keten Kumaş Çeşitleri

Yazlık Keten Kumaş Çeşitleri

Keten kumaş yapısı itibari ile genel olarak zarif ve ince kumaşlardır. Yaz aylarında en çok tercih edilen keten kumaşlar serin tutan ve ısıyı vücuda hapsetmeyen yapıları nedeni ile çok tercih edilirler. Yaz aylarında ya da ılık bahar aylarında çok şık görmeye başladığımız ketenler özellikle serin tuttuğu ve vücuda yapışmadığı için çok tercih edilmektedir. Yazlık ketenler ince ve zarif yapısının yanı sıra özellikle yumuşak dokulu olması nedeni ile vücuda değdiği zaman kesinlikle rahatsız etmez. Bu tarz yazlık keten kumaş çeşitleri ile etek, gömlek, pantolon, ceket, elbise, tunik, bluz ve benzeri tekstil ürünlerinin yanı sıra masa örtüsü, perde, fon, koltuk örtüsü, yastık kılıfı, kırlent, peçete ve benzeri pek çok ev tekstili ürünleri tasarlanabilir.

Döşemelik Keten Kumaş

Doğal ve dayanıklı bir elyaftan oluşan döşemelik keten kumaş çeşitleri genel olarak yapısı nedeni ile çokça tercih edilmektedir. Özellikle dayanıklı olması ve bunun yanı sıra da esneme yapmaması çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni arasındadır. Döşemelik keten kumaşlar yapıları gereği salma ve çekme yapmazlar. Özellikle yıkama sonrasında çekmeyen bu kumaşlar çok dayanıklı ve kalitelidirler. Döşemelik keten kumaşlar parlak durması nedeni ile döşendiği alanda şık ve gösterişli bir görünüm verirler. Ayrıca keten kumaşlar nemi hızlı çekme özelliğine sahiptirler. Bu sebep ile mutfak ve banyo ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Keten Kumaş Kırışır Mı?

Keten kumaş doğal bir elyaf olmasına rağmen dokuması zor ve meşakkatli olan bir kumaş çeşididir. Çok çabuk kırışabilen bir yapısı vardır. Bu nedenle keten kumaş kullanılmaya başlandığı ilk andan itibaren hemen kırışmaya meyilli olan bir yapıya sahiptir. Keten kumaşlar içerisine pamuk katıldığı zaman kırışma olasılığı azalmaktadır. Fakat keten kumaşlar genel yapıları itibarı ile kırışmaya meyilli ve çabuk kırışabilen yapıları vardır.

Keten Kumaş Terletir Mi?

Keten kumaş çeşitleri ile ilgili akıllarda bulunan pek çok soru var. Bunların en başında keten kumaşın rahatlığı ve serin tutup tutmadığı gelmektedir. Keten kumaş yapısal olarak ince ve hafif kumaşlardır. Bu sebep ile keten kumaş terleten kumaş türleri arasında değildir. Keten kumaş vücuda yapışmayan ve nemi emen özelliğe sahip kullanışlı bir kumaştır. Doğal keten bitkisinin elyafından üretilmesi nedeni ile terletmeyen ve serin tutan yapıda kumaşlardır. Çok eski bir tarihi bulunan ve kaliteli yapısı olan keten kumaş çeşitleri aynı zamanda değerli kumaşlar kategorisindedir.

Benzer Yazılar