Genel

Sıcak Tutan Kumaş Kaşe ile Soğuk Kış Günlerine Hazır Olun

Sıcak Tutan Kumaş Kaşe ile Soğuk Kış Günlerine Hazır Olun

Genel olarak kış aylarında tercih edilen, kalın ve tok bir kumaştır kaşe kumaş. Kaşe kumaş ince iplikler ile Strayhgarn adı verilen iplikler ile dokunan bir yandan da keçeleştirilerek hava alması sağlanan bir kumaş çeşididir. Tok durması istenen kıyafetlerde sık dokuması nedeniyle tercih edilen kaşe kumaş vücudu kabuk gibi sarmakta fakat hatları belli etmemektedir.

Kaşe kumaş kışlık mont, kaban, yelek, etek, elbise, ceket ve takım elbise gibi kıyafetlerde kullanımı yaygın olan kumaştır. Sıcak tutması ve rahat kullanımı sayesinde soğuk kış günlerinin kolay geçirilmesini sağlayan bu kumaşlar sağlam yapısıyla da dikkat çekmektedir.

Kaşe kumaş soğuk iklimlerde giyim sektörü dışında farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Çeşitli örtülerde ve tekstil ürünlerinde de kaşe kumaş kullanılmaktadır.

Kaşe Kumaş Özellikleri

Kaşe kumaş sık dokunarak yapıldığı için esneme yapmamaktadır. Bu yüzden kaşe kumaşlarının kullanımında beden ölçüsüne göre alış veriş yapmak çok önemlidir. İçeriğinde bulunan keçeleştirilmiş malzemesiyle ve ter tutmama özelliğiyle kış günlerinde hem çocuk tekstilinde hem de hastane yatış ürünlerinde tercih edilmektedir.

Özellikle son yıllarda kalın ve ince kaşelerle kışlık hem sıcak tutan hem de farklı tasarımlar yapılmaktadır. Önceleri koyu ve sınırlı renkleri olan kaşe kumaşlar günümüzde farklı renk ve tasarımlarıyla hem bedenimizi ısıtmakta hem de gözlerimizi şenlendirmekte.

Sade ve desenli modelleri bulunan kaşe kumaşlar kış turizminin yaşandığı bölgelerde satışı en çok olan kumaşlardır. Kaşe kumaştan yapılan kıyafetlere genel olarak iç astar dikilmekte bu yüzden de tene değmemekte ve özellikle kış günlerinde kullanımında sıcak tutsa bile terletmemektedir. Bu da kış günlerinde kaşe kumaşların tercih edilme nedenini artırmaktadır.

İçeriğinde sentetik kumaşların en az kullanıldığı kumaşlardan olan kaşe kumaşlar sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Gribal enfeksiyonların arttığı, Korona virüsün özellikle pik yaptığı kış günlerinde kaşe kumaşlar günümüzün gözdesi haline gelmiştir. Küresel ısınmanın etkisiyle iklimlerin değişiyor, bununla beraber bazı yıllar kışlar çok soğuk geçerken bazı yıllarda bahar havasında geçmektedir. Buna rağmen Kaşe kumaş her kış en çok tercih edilen kumaş olmuştur.