Genel

Sıcacık Kıyafetlerde Yumuşak Kumaş Flanel

Sıcacık Kıyafetlerde Yumuşak Kumaş Flanel

17.yy Başlarında Fransa’da kullanılmaya başlanan ve halk arasında ‘’Pazen’’ olarak bilinen Flanel kumaş, fırçalanmış ya da fırçalanmamış bir dokuya sahiptir. Aslında ‘Pazen’ kavramı temel olarak pamuk, yün ve sentetik kumaşların bütününü kapsarken flanel kumaş ise içeriğindeki liflere göre değişiklik gösterir.

90’larda Ekosenin popülaritesinin artmasıyla birlikte Flanel kumaşa ilgi de artmıştır. Fakat Ekose Flanelle karıştırılmaktadır. Ekose desen adıyken Flanel yumuşaklık temel alınarak dokunan kumaştır.

Flanel kumaş temel olarak 3 malzemeden üretilir. Ve üretildiği malzemeye göre türlere ayrılır. Günümüzde temel malzeme çeşitliliğinin artmasıyla birlikte Flanel kumaş türlerinde de artış gözlenmiştir. Flanel kumaş türlerine kısaca göz atacak olursak:

Flanel Kumaş Türleri

1)Yün Flanel: Temel malzeme olarak yün kullanılan Flaneldir. Çoğu Avrupa ülkelerinde kullanılan Flanel kumaş türü Yün Flaneldir.

2)Pamuklu Flanel: Daha çok çarşaflarda tercih edilen bu flanel türü ise pamuk temel malzemesiyle üretilir.

3)Sentetik ve Karışık Flanel: Günümüzde tekstil sektöründe kullanılan flanel türü, doğal lifler yerine polyester ve naylon gibi sentetik malzemeden üretilen flanellerdir.

Genel olarak giyim sektöründe kullanılan flanel kumaş, son yıllarda özellikle aksesuarlarda(çanta, cüzdan ve kemer)yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle ev tekstili ürünlerinde(nevresim takımı, pike, battaniye vb. )de oldukça sık kullanılmaktadır.

Giyim sektöründe en çok pijama takımlarında karşımıza çıkan Flanel kumaş, özellikle yumuşak dokusu ve sıcak tutması özelliğiyle daha çok kış aylarında tercih edilen bir kumaştır. Yumuşak yapısı ve rahatlığıyla ön plana çıkan Flanel kumaş önceleri bebek ve çocuk pijamalarında sık kullanılsa da şimdilerde her yaştan insanın pijama takımlarında arza göre üretilmektedir. Giyim sektöründe Flanel kumaşla ilginç tasarımlanan pijamalar tüketicinin dikkatini çekmekte.

Peki, nedir bu ilginç tasarımlar?

  • Özellikle çocuk pijama takımlarında pijamalara eklenen minik rahatsız etmeyen pelüş oyuncaklar her yaştan insanın ilgisini çekiyor.
  • Emziren anneler için ergonomik olarak tasarlanan modeller ise en çok tercih edilme nedeni.
  • Terletmeyen dokusuyla rengârenk tasarlanan genç koleksiyonu ise farklı düğme ve aksesuar tasarımlarıyla gençlerin gözdesi.

Herkesin dolabında olması gereken Flanel Pijama takımı etkisini uzun yıllar sürdürecek gibi.