Krep Kumaşlar

Farklı İplerin Yarattığı Muhteşem Kumaş Krep

Hibrit olarak tanımlayabileceğimiz muhteşem kumaş krep birbirinden farklı kumaşların bir araya gelerek oluşturduğu karma yapıya sahiptir ve harika bir dokusu bulunur. Peki içeriğinde bu kadar farklı kumaşlar bulunan krep kumaşı özel kılan nedir? Yazımızda bunu anlatırken sizde krep kumaşın eşsiz güzelliğine hayran kalacaksınız. İlk olarak bahsettiğimiz farklı kumaşlar, yün, ipek veya viskoz kumaş, yine yün, pamuk, polyester gibi farklı kumaşlar olabilirler. Ayrıca yüzde yüz ipek, viskoz ya da pamuk ile karışım yapılarak da üretilebilir.

Krep kumaş kendi içerisinde birçok çeşide ayrılmış bir kumaştır. Pek çok farklı türü olan krep kumaşın bazıları, pamuklu krep, taşlanmış krep, yazlık krep, empirme krep ve ipek krep gibi başlıca farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Muhteşem kumaş krep, çok yünlü bir kumaştır. Farklı kumaşlardan oluştuğu için hepsinin özelliğini taşıyan bir yapıya sahiptir. İpek krepi örnek verecek olursak ipek gibi pürüzsüz ve kaygan bir yapısı vardır. Ayrıca krep kumaşlar genel olarak rahat ve ince kumaşlardır. Hafif bir yapıya sahiplerdir. Nefes ve hava alabilen dokusu ile kullanan kişiye asla rahatsızlık vermez. Bu kumaşın sıfır pamuk olan ya da sıfır yün olan çeşitlerini bulmak da mümkündür. Özellikle hazır giyim sektöründe kullanılan krep kumaşın bu sektörde büyük bir rolü vardır.

Muhteşem Kumaş Krep Yapısı

Krep kumaşlar salaş ve dökümlü yapıya sahiptirler. Bu nedenle her vücut tipi için ideal bir kamaştır. Vücudu sarmayan ve vücut hatlarını belli etmeyen özelliği ile çok tercih edilmektedir. Hafif ve ince türden bir kumaştır. Bu sebep ile en çok yaz ve bahar aylarında tercih edilmektedir. Son yıllarda oldukça moda olan ve popüler olmuş bir kumaştır. Polyester içeriği fazla olan krep kumaşlar yıkandıkları zaman çekme yapmazlar. Canlı renkleri ile çok şık bir görünüme sahip olan krep kumaşlar kullanan kişiyi rahatsız etmez ve hafifliği ile de bunaltmaz bir kumaştır.

Kullanım alanlarına bakacak olursak özellikle hazır giyimde çok kullanılan muhteşem kumaş krep, pantolon, yelek, ceket, gömlek, abiye ve benzeri giyim ürünlerinde  kullanılır. Özellikle oversize giyinmeyi seven herkse için çok ideal bir kumaştır.

Benzer Yazılar