trençkot kumaşı

Bahar Aylarının Vazgeçilmezi Trençkot Kumaşı

bahar-aylarinin-vazgecilmezi-trenckot-kumasi

Bahar aylarının en çok kullanılan dış giyimi trençkotlar özel kumaşlardan yapılır. Trençkot kumaşı, ince ve su geçirmez bir yapıda olmalıdır. Bu nedenle içerisinde en az %50 oranında polyester karışımı bulunmaktadır. Ama pamuklu ve ya yünlü astar kullanılması serin günler için ideal olandır. Bunun yanında saten astar kullanımı da daha şık ortamlar için tasarlanan modellerde yaygındır.

Trençkot Kumaşı Çeşitleri

Trençkot kumaşı deyince aklımıza giysinin içinde ve dışında kullanılan iki ayrı kumaş çeşidi gelmektedir. Dışında kullanılan genelde düz renk olan ve su geçirmeyen bir kumaştır. Ama içinde astar olarak kullanılanlar ise flanel, gabardin, pamuklu, saten ve ya yünlü kumaşlardan seçilir. Bunlar kullanım alanları ve zamanına göre çeşitlendirilir.

Genelde iç astar olarak kullanılan kumaş kolların yukarı katlanması ile görünür hale gelir. Hatta çoğu trençkotta bu iç astar dışarıda ve yakalarda da kendini gösterir. Aslen kareli kumaştan olması gereken iç astarın son zamanlarda şal desenli ve düz renkte olanları da mevcuttur. Bazı tasarımcılar, bahar koleksiyonlarında yer alan trençkot modellerinde kullandıkları trençkot kumaşlarının desenlerini de kendileri tasarlar. Bu nedenle artık klasik trençkot modellerinden çok daha özgün tasarımlar vitrinlerde yer almaktadır.

Trençkot kumaşı, tok bir duruşa sahip olmalıdır. Bununla birlikte kemeri de aynı kumaştan ve ya astarın da yer aldığı çift taraflı bir tasarımda olabilir. Ancak klasik olan modelde kendi kumaşından bir kemere sahiptir.

Trençkotun Tarihi

Trençkot, ilk olarak Thomas Burberry tarafından dikilmiştir. İngiliz subayları için bahar aylarında giyilebilecek özel tasarım hafif bir dış giyecektir. Bu kıyafet için gabardin kumaş ve su geçirmeyen kumaşlar icad edilmiştir. Burberry Trençkotu olarak bilinen bu klasik modelde her ayrıntının özel bir işlevi vardır. Rüzgar geçirmesin diye özel olarak tasarlanan yaka modeli oldukça karakteristik özelliktedir. Trençkot kumaşı denilince akla klasik Burberry deseni gelir. Bu desen 1900’lü yıllardan günümüze değişmeden gelmiştir.

Trençkot Kumaşı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trençkot kumaşı alırken özellikle dış kumaşın su geçirmez olmasına dikkat edilmelidir. İç kumaş içinse kullanılacağı iklim özellikleri göz önüne alınmalıdır. Daha ılık geçen bahar aylarına sahip iklimlerde pamuklu ve saten astarlar kullanılabilir. Ancak sert ve yağmurlu geçen baharlara sahip olan iklimlerde ise astar yünlü ve ya flanel kumaştan seçilmelidir.

Benzer Yazılar