trençkot kumaşı

Modaya Uygun, Çok Şık Ve Kullanışlı Trençkot Kumaşı

trenckot-kumasi

Trençkot kumaşı tarihi ve hikâyesi eski zamanlara dayanan kaliteli şekilde dokunmuş kumaşlar kategorisine girmektedir. Trençkotun dokunuşu ve yapısına girmeden önce tarihine bir göz atalım. İlk trençkot İngiliz subayları için üretilmiş ama günümüzde ünlü bir marka olmuş bir üründür. Trençkot 1900’lü yıllarda ortaya çıkan subayların özel ihtiyaçları için tasarlanmıştır. O günlerden günümüze kadar gelen ve moda sektöründe dış giyim ürünlerinde lider konumda bir tasarımdır.

Bu kıyafet için kumaş tasarlanırken İngiltere’nin yağmurlarından korunmak için gabardin ve su geçirmez kumaşlar kullanılmıştır. Trençkot kumaşı bu kadar özel bir tarihe sahipken günümüzde de soğuk olmayan yağmurlu havalarda özellikle tercih edilmektedir. Efsaneleşen bu trençkot kumaşı içeriğini anlatacak olursak, polyester viskon ya da viskon pamuk tür ipliklerden özel olarak bez ayağı ya da gabardin örgü şeklinde dokunulan su geçirmeyen ya da su geçirgenliği az olan yapıdadır. Pamuk viskon karışımları %50 %50 olup eşit miktarda konulurken polyester viskon karışımında %67 polyester %33 pamuk oranı bulunmaktadır.

Trençkot Kumaşı Özellikleri Nelerdir?

Trençkot kumaşı, içerdiği ham maddeye göre su geçirgenliği hiç olmayıp ya da yarı yarıya su geçirgenliği olan bir kumaştır. Genelde bahar aylarında kullanılan yağmurlu havada çok sık tercih edilen bir kumaştır. Trençkotun içerisine astar dikerek pardösü olarak da kullanılabilmektedir. İlk trençkot üretimi asker kullanımına yönelik tasarlandığı için su geçirmez özellik kazanmış bir kumaştır. Nefes almayan bir yapısı vardır. Trençkot askeri kullanım amacıyla üretildiği için her bir detayın ayrı bir kullanım özelliği vardır. Büyük cepli ve geniş olarak tasarlanmıştır.

Trençkot hemen hemen hepimizin severek kullandığı bir kumaştır. Özellikle bahar aylarında çokça tercih edilmektedir. Hafif yapıda ve kolay taşınabilir bir kumaştır. Trençkot alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de hepsinin yüzde yüz su geçirmez özelliği olmamasıdır. Bu sebeple trençkot alırken içeriğinin su geçirmez özellikte olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Trençkot kumaşı, günümüzde birçok amaçla kullanılan zarif ve şık bir kumaştır. Şık ve hoş kıyafetler ile kombin yapılarak trençkotu daha hoş ve kullanışlı yapmaktadır.

Benzer Yazılar