fisto kumaş

Zarafetin Sembolü Fisto Kumaşlar

zarafetin-sembolu-fisto-kumas

 Fisto Kumaşlar

Pamuklu kumaşlar ailesine giren fisto kumaşlar doğallığın ve sağlığın yanı sıra vintage görünümler için modern görünümler için harika bir kumaş. Yapısının hoşluğu ile aldığı zarif ve şık görünüm herkesin beğenmesinin sebeplerindendir. Bu nedenle muazzam dokusu ile fisto kumaş şaheser niteliğinde bir kumaş türüdür.

Fisto kumaşlar, pamuklu kumaşlar ailesine ait olan bir kumaş türü olduğundan dolayı rahat ve doğal bir kumaştır. Ve nefes alabilen bir yapısı vardır. Saf pamuk vual ve pamuk viskon fisto kumaşın ana maddesini oluşturmaktadır. Günümüzde yapay ve sentetik kumaşlardan kaçış ve bununla birlikte doğal yapıda kumaşlara yöneliş görmek mümkündür.
Yapısının nakışlı olması sebebi ile fisto kumaş ağır görünümlü ve hoş bir kumaştır. Bu özelliklerinden dolayı, giyim sektöründe fazlasıyla tercih edilir. Ayrıca  tekstil atölyelerinde oldukça çok aranan fisto kumaşlar, pamuklu kumaşlar ailesindendir. Bu yönüyle ve şık olması, nakışlı dantel görünümü veren yapısıyla çok fazla tercih edilmektedir. Eğer istenirse içerisine astar dikilerek de kullanılabilmesi mümkündür.

Fisto Kumaşların Özellikleri Nelerdir?

  • Vücuda giyilirken ya da çıkartılırken statik elektrik oluşturmaz. Gönül rahatlığıyla giyebilir
  • Gönül rahatlığı ile kirletebilirsiniz. Zira kolay temizlenmesinin yanı sıra kolay kirlenmesi hiç sorun değil.
  • Dezavantajlarından birisi olarak listeye eklenecek bir özellik ise ön işlem yapılmamışsa çekmesi muhtemeldir.
  • Sağlam yapılı bir kumaştır fakat kuru hali ıslak haline göre daha dayanıksızdır.
  • Kırışmaya karşı dayanıksızdır Yapısı nedeniyle çabuk kırışır.
  • Yıkama ve kurutma talimatlarına uyulmazsa çabuk yıpranır. Ve  ya deformasyon hızı artar.
  • Hiç kimyasal içermeyen oldukça doğal ve saf bir kumaştır. Doğallığı seven, şıklığın ve zarafetin düşkünü herkes fisto kumaş bağımlığı olacak ve bu kumaş ile tasarlanacak kıyafetler içinde prensesler gibi hissedecektir.
  • Bu nedenle cilde alerjik reaksiyon, tahriş gibi olumsuz hasarlar bırakmaz.
  • Boyama yapılmaya uygun bir dokusu vardır. Bu sebep ile oldukça canlı ve parlak renklerde fisto kumaşlar görmek mümkündür.

İşte,  bütün bu üstünlüklere sahip olan zarif ve hoş fisto kumaşlar ile neler tasarlanabilir nerelerde kullanılabilir hep birlikte göz atalım.

Fisto Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Ev tekstili, kıyafet ve daha bir sürü yer. Kullanımı rahat ve kolay olmasının yanı sıra dantel benzeri nakışları ile kumaşa katılan ağırlık ile özellikle kıyafet sektöründe çokça kullanılmaktadır. Fisto kumaşlar, kıyafet tasarımlarında oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Bu bağlamda, etek, elbise, gömlek, bluz, ceket, yelek, takım elbise ve iç çamaşırlarında zemin ya da motif kullanılır. Ev tekstilinde ise çarşaf, yatak örtüsü, yastık kılıfı ve benzeri yerlerde kullanılan şık, zarif ve sevilen bir kumaştır.

 

Benzer Yazılar