Genel

Zara Kumaş Nasıldır? Özellikleri ve Güncel Fiyatları 2023

zara-kumas-1

Son yıllarda zara kumaş modası elbiseden pantolona birçok giyim türünde sevilerek tercih edilmeye devam ediyor. 2023 yılı kumaş trendlerinin de içinde bulunan kumaş aslında bir tür “krep” kumaştır. Onun tüm özelliklerini alan bu ürünlere ekstra olarak kalite seviyesinin fazla olduğu söylenir. Zarafeti düşleyen kadınlar sıklıkla tercih eder. Zira Zara kumaşım 2023 yılı fiyatları da ucuzdur. Zara Krep kumaş nedir? Özellikleri neler? 2023’te kaç TL? diye merak ediyorsanız yazımız baştan sona size rehber olacak.

Her sezon kumaş trendlerinde ürünler değişse de bazı kumaşlar popülerliğini hiç kaybetmez. 2022 – 2023 Kışlık Kumaş Modası | En Güzel 9 Kumaş blog yazımızda da bu yılınkileri listeledik. Görüleceği üzere 2023 yılında Zara kumaşlar ile kıyafet tasarlamak moda. Fakat bazı kullanıcılar bu nadide kumaşı pek de yakında tanımıyor. Artık bu yazı ile tanıyacaklar.

zara-kumas-2

Zara Kumaş

Zara Kumaş Nasıldır?

Zara kumaş kalitelidir. İplik yapısı ona dayanıklılık verir. Dökümlü havası onu tesettür giyim sektöründe farklı ve özel bir yere konumlandırır. En az 2 ve daha fazla iplik türünden dokunur. Üretimi endüstriyel teknoloji ile gerçekleştirildiği için çok sayıda seçeneği uygun fiyatlar ile bulmak mümkündür. Görsel açıdan çok şık bir kumaş. Çünkü ipliklerin kalitesi ve dokuma yöntemi sayesinde yüzeyinde pürüzsüz bir parlaklık vardır.

Zara Kumaşın Kullanım Alanları

Tesettür giyimde elbise, pantolon, eşarp, tunik, yelek ve şal gibi tekstil ürünlerini tasarlamak için Zara kumaş kullanılır. Tekstil sektöründe çok yaygın bir kullanım alanı var. Dökümlü ve tiril tiril özellikleriyle genelde yaz aylarındaki mağaza vitrinlerinde karşımıza çıkar. İç gösterir. Bu sebeple astar gibi tamamlayıcı bir ürünle kullanılması tercih sebebidir. Aşağıda maddeler ile özetleyelim.

Zara krep kumaşın kullanım alanları:

  1. Tesettür elbise
  2. Eşarp tasarımları
  3. Astar üzerine elbise tasarımları
  4. Pantolonlar
  5. Şal çeşitleri
  6. Yelek

Pamuklu Zara Kumaşın Özellikleri

Zara kumaş pamuklu ve polyester materyal ağırlıklı üretilebiliyor. Ama kaliteyi arayanlar hep %100 pamuk Zara krep kumaş satın alıyor. Hazır giyimde bu kumaşı tercih ederken ya da sıfırdan elbise tasarlanırken kullanılacak kumaşın içeriğini bilmek gerekli. Özelliklerine hakim olmak sayesinde doğru mevsimde, doğru kalıplar ile ve doğru stil dokunuşlarıyla kıyafetler hazırlanabilir. Peki ama pamuklu Zara tipi kumaşların özelliklerinde neler var? İşte detaylar.

Salaş ve kırılgan kumaş yapısıyla Zara krep, fırfırlı kıyafet modelleri dikmek için çok uygundur. Keza, büzgü stilli tesettür elbise tasarımları için modacılar sıklıkla Zara dokunuşunda bulunmaktadır. Klasik bir krep şifon kumaşa göre daha kalın yapısı var. Bu onu iç gösterme seviyesini azaltırken asaletini de arttırmaktadır. Her kesim ve her yaş grubunun severek kullandığı özelliklere sahip Zara…

zara-kumas-3

Zara Kumaş

Yazlık mı?

Zara kumaş modelleri yazlık bir kumaş türüdür. Yerine göre ilkbahar kumaşı da sayılır. Şifonlar arasında en kalın özelliğe sahip olsa da neticede ince bir yapısı var. Bu sebeple sıcak yaz günlerinde ya da akşamlarında kullanılması öneriliyor. Tunik, elbise ya da abiye kıyafetler tasarlayarak yazın düğünlerde, kına gecelerinde kadın kullanıcılar herkesin gözlerini üzerlerinde toplayan bir zarafete ulaşıyorlar. Akşam sahil yürüyüşleri için daha gündelik ve sportif tunik elbiseler de dikmek mümkün.

Terletir mi?

2 iplik ve aralıklı dokuma özelliğiyle Zara krep kumaş kesinlikle terletmez. Nefes alır ve hava geçirgenliğine sahiptir. Cilt hava ile buluştuğu için terleme sorunsalı yaşanmaz. Güneş ışınlarını yumuşatmak için açık ve renkli modellerini seçerseniz, ferahlık hissiniz daha da artacaktır. Ayrıca içine tercih edeceğiniz astarın da kalitesinden emin olunuz. Zira Zara ve astar kumaş uyumu kullanıcı konforu için önemli bir parametre.

Esnek mi?

Zara kumaş az miktara esneme payına sahip. Dokuma şekli ve sıklığıyla yoğun bir esnekliğe müsaade etmez. Zaten kullanım amaçları itibariyle de aşırı likralı olması istenmez. Neticede bir krep şifon türüdür. Ama emsalleri ile kıyaslanırsa esneme oranı %20 daha fazladır. Bu onu daha rahat kullanıma iten bir özellik. Zira vücudu sarmasa da ufak bir esneme payına sahip olduğu için bir yere takılmalarda hemen deforme olmamaktadır.

Ütülenir mi?

Her kumaşın ütü uygulama teknikleri farklı. Çünkü kumaş modellerinin sıcak ile temasa verdiği tepki değişken olmaktadır. Zara kumaş ise ütülenebilen bir yazlık kumaş türüdür. Fakat dikkat edilmesi gereken bir takım uygulama yöntemleri var. Tercihe yıkama sonrasında bir yere asmanız. Bu doğal bir ütüleme yöntemi. Kumaş bir süre sonra kendini salıyor ve kırışmıyor. Böylece ekstra bir ütü yapmanıza da gerek kalmamaktadır.

Zara krep kumaşın diğer ütüleme yöntemi ise buhar burma tekniğidir. İçeriği ağırlıklı olarak her ne kadar pamuk olsa da ince ve şeffaf bir kumaş olduğu için aşırı sıcak ütü vurmak, kumaşa zarar verebilir. Bunun yerine yeni nesil ütü cihazlarında bulunan buhar özelliğinden faydalanın. Kıyafetinizi bir askıya asın ve maksimum 5 santim mesafeden buhar vurun. Hep aynı yere odaklanmamaya ve buharı gezdirerek uygulamaya özen gösterin. Sonuçlardan memnun kalacaksınız.

Yıkanır mı?

Zara kumaş yıkanır. Ama düşük sıcaklığa programlanmış makinalarda yıkanması uzmanlar tarafından önerilen yıkama şeklidir. Tercihen elde ılık su ile aşırı çitelemeden yıkamadır. Ama yeni nesil çamaşır makinalarında hassas kumaşlar için otomatik programlar bulunuyor. Bunları tercih ederek bir yıkama planı yapabilirsiniz. Yine unutulmamalı ki bazı Zara türü kumaşların içerikleri değişik olabiliyor. Bu yüzden iç yıkama talimatlarına bakmadan makinaya atmamanızı öneriyoruz.

Zara Kumaş Fiyatları 2023 Listesi

Tesettür modasını yakından takip eden kadınlar yine Zara kumaş fiyatları 2023 listesini de sürekli olarak araştırıyor. Zira sevilen, yazın sık kullanılan ve kaliteli kumaştır Zara. Ulaşımı ve alınabilirlik seviyesi gayet ideal bir kumaş olan Zara kreplerin metresini bu yıl içerisinde 89 TL’den başlayan fiyatlar ile bulabileceksiniz. 1 metre olarak satılır ve ihtiyacınıza göre paketlenir. Eni 12 cm ile 140 cm arasında değişir. Renk ve desen çeşitleri de mevcuttur.

2023 yılında Zara kumaş modellerinin fiyat tablosu:

YIL ÜRÜN FİYATI
2023 Beyaz Puantiyeli Zaran Şifon Kumaş fiyatı 85 TL
2023 Toz Pembe Desenli Zara Krep Kumaş fiyatı 95 TL
2023 Siyah Beyaz Geometrik Desenli Zara Krep Kumaş fiyatı 85 TL
2023 Etnik Özel Tasarım Jorjet Zara Krep Kumaş fiyatı 350 TL
2023 Özel Tasarım Sarı Desenli Jorjet Zara Krep Kumaş Fiyatı 350 TL
2023 Kırmızı Çiçekli Jakarlı Zara Şifon Kumaş fiyatı 85 TL
2023 Mor Minik Desenli Zara Şifon Kumaş Fiyatı 85 TL

*tablodaki fiyat verileri ortalama ve tahminidir, net oranları temsil etmez.

zara-kumas-4

Zara Kumaş Fiyatları

Zara kumaş fiyatları 2023 yılı verilerinin metre başına 85 TL’den başladığı ve 350 TL’ye kadar çıktığı görülüyor. Yeşim Kumaş mağazasından en iyi örneklerini bulabileceğinizi unutmayın. 2023 yılında Zara krep Şifon kumaşlar yine Yeşim Kumaş koleksiyonlarından satın alınır. iyi günler.

 

İlginizi çekebilir: 2023 Mont Kumaşı İsimleri | Şişme, Elfay, Polyester Kumaşlar

Benzer Yazılar