Viskon Kumaş|Kış Koleksiyonu>fitiili kadife

Viskon Kumaş Özelliği Nasıldır? Çeşitleri Nelerdir?

viskon-kumas-ozelligi

Viskon kumaş özelliği bakımından değerlendirildiğinde; kayın ağacından üretilen ve yapısında selüloz bulunan ham madde ürünü olan bir kumaş çeşididir. Yapısında selüloz bulunmak ile birlikte üretim ve imalat aşamasında viskon kumaştaki selülozun bünyesinde herhangi bir kimyasal değişim meydana gelmemektedir. İmalat ve üretiminin bitiminde tekrar kendi şeklini alarak selüloz haline gelir. Pamuk ile benzerliği olan viskon kumaş ise bu selüloz ile ortak özellik kazanmaktadır.

Viskon, özellikle tekstil ve moda sektöründe sıkça kullanılan ve aranan bir ürün olmuştur. Bunun sebebi yapısının doğal olmasından gelmektedir. Ayrıca viskon kumaşlar hafif yapılı şık ve pek çok çeşidi bulunan bir kumaş türüdür. Pamuklu kumaşlar ile karıştırıldığı için pek çok özellikleri pamuklu kumaşlara da benzemektedir.

Viskon Kumaş Pamuklu Mudur?

Viskon kumaş ile pamuklu kumaşlar birbirine sıkça karıştırılmaktadır. İki kumaş çeşidinin de içerisinde bulunan selüloz neticesinde bu iki kumaşın ortak özellikleri elbette ki bulunmaktadır. Fakat viskon kumaşları pamuklu kumaşlardan ayıran özellikler de bulunmaktadır. Özellikle yapıları gereği yumuşak olan bu iki kumaş da esneme payı bulunmaktadır. Fakat yapısı bakımından viskon kumaş özelliği, nedeniyle pamuklu kumaşlara nazaran iki kat daha fazla esneyebilirler. Ayrıca viskon kumaşlar pamuklu kumaşlara göre nemi daha fazla çekebilme özelliklerine sahiptirler. Ayrıca pamuğun hammaddesi selüloz iken viskon kumaş kayın ağacından üretilmekte olup selüloz sadece içerisinde bulunmaktadır. İki ürünün de içerisinde bulunan selüloz nedeni ile birbirlerine bu kadar çok benzeyen ortak özelliklere sahiptirler.

Viskon Kumaş Çeşitleri

renkli palmiye desenli pamuk viskon kumaş

Viskon kumaş özelliği nedeniyle moda sektöründe çok kullanılan ve tercih edilen bir kumaştır. Bu durumun böyle olmasının da asıl sebebi ise viskon kumaşın kullanımı kolay doğal ve sağlıklı bir kumaş olmasından kaynaklanmaktadır. İki farklı çeşidi bulunan viskon kumaş pamuklu viskon ve desenli viskon olarak birbirinden ayrılır.

Pamuklu viskon kumaşlar,  içerisine pamuk ipliği katılarak üretilmiş olan viskon kumaş çeşididir. Pek çok açıdan pamuk ya da viskon kumaşlardan ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Her renk ve çeşitte bulmak kolay olduğundan en çok tercih edilen viskon kumaş türüdür. Diğer bir çeşidi olan desenli viskon ise viskon kumaşın üzerine bir desen ya da baskı yapılarak üretilmesi sonucunda elde edilmiş olan kumaş türüdür. Her çeşit desen ve baskı için uygun olan desenli viskon kumaşlar şık ve zarif durmanın yanı sıra aynı zamanda rahat kullanımı olan esnek kumaşlardır.

Viskon Kumaş Nasıldır?

Viskon kumaş özelliği nasıldır? Sorusuna cevap olarak ilk önce viskon kumaşın kaliteli bir kumaş olduğunu ayrıca esnek olmasına rağmen dayanıklı bir kumaş olduğunu da belirtelim. Bu kumaş türü bir bitki elyafı olan kayın ağacından üretildiği için sağlıklı ve bir o kadar da rahat bir kumaş türüdür. Parlak bir görünüme sahip olan bu kumaş özellikle pamuklu kumaşlar ile karıştırılmaktadır. Esnek ve aynı zamanda rahat olan bu kumaşın tasarım ve modeline göre vücudu saran türleri de bulunmaktadır.

Viskon kumaş özelliği itibari ile parlak ve canlı bir kumaştır. Renk tutma özelliği sayesinde her türlü renkte bulunabilen bu kumaşlar boyama esnasında zarar görmez ve renkleri canlı tutarlar. Desen ve baskı için uygun yapıları vardır. Özellikle nemi emmesi nedeni ile yaz aylarında terletmediği içinde çokça tercih edilmektedir. Her kumaş ile kombini olan viskon kumaşlar rahat ve günlük kullanıma uygundurlar. Sağlıklı olmasının yanı sıra teri emerek vücudu rahatsız etmediğinden dolayı giyim ve moda alanında çok sık kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Hafif yapısı bulunan bu kumaş yumuşak dokusu ile mükemmel bir yapıya sahiptir.

Viskon Kumaş Yazlık Mıdır?

viskon kumas ozelligi

Viskon kumaş

Pamuk ile çok benzerlik gösteren viskon kumaş ile ilgili herkesin ilk aklına gelen soru ise viskon kumaş yazlık mıdır ? sorusu. Viskon kumaş özelliği ve yapısında bulunan selüloz nedeni ile pamuklu kumaşlara çok benzemektedir ve haliyle pamuklu kumaşlar ile karıştırılmaktadır. Buna nazaran viskon kumaşlar pamuklu kumaşlara göre daha fazla nem çekebilme özelliğine sahiptir. Kullanan kişiyi terletmeyen ve nefes alabilen yapısı olduğundan viskon kumaşlar özellikle ılık bahar aylarında ve sıcak yaz günlerinde kullanılabilen kumaşlardır. Viskon kumaşlar vücuda yapışmayan rahatsızlık hissi bulundurmayan bir o kadar da nefes alabilen yapıda oldukları için yaz aylarında çokça tercih edilmektedirler.

Viskon Kumaş Ürünleri

Rahat, şık, canlı renkleri olan ve bir o kadar da sağlıklı olan viskon kumaş, diğer ismi ile rayon kumaş, pek çok tekstil atölyesinde kullanılmaktadır. Özellikle giyim sektörünün kalbi diyebileceğimiz viskon kumaşlar ile her türlü tasarımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Kullanım rahatlığının yanı sıra dikimi de kolay olan ve her modelde kullanılabilen viskon kumaş özelliği nedeniyle, özellikle nemi emmesi sayesinde yaz ayları ile birlikte kullanımı artan kumaşlara arasındadır.

Viskon kumaş ile tasarlanabilecek ürünler elbise, etek, pantolon, ceket, gömlek, tişört ve şort gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca viskon kumaş içerisine keten ya da pamuk karıştırılarak doğallığı arttırılabilir ve iç çamaşırı sektöründe d kullanılabilir. Giyim sektörünün yanı sıra kırlent, yastık yüzü gibi ev tekstili ürünlerinde de kullanımı mevcuttur. Viskon kumaş özelliği dolayısı ile doğal içeriğe sahip rahat kullanımı olan sağlıklı ve şık tarzı bulunan kumaş türüdür.

Benzer Yazılar