Kış Koleksiyonu>Triko

Triko Kumaş İle Siz De Modaya Uyun

Düz örme şeklinde üretim yapan makinelerde atkılı örme sistemi ile üretilen kumaşların genel adı, triko kumaş olarak anılmaktadır. İlk tercih yün olmakla birlikte bazı çeşitlerinde pamuk iplik kullanılan bu kumaş çeşidi pek çok şekilde örnekler koyarak ve ya düz olarak üretilmektedir.

Özellikleri Nelerdir

Tekstil sektöründe çok fazla kullanım alanına sahip olan triko kumaş, esnek bir forma sahiptir.

  • Esnek formu yüzünden yumuşaktır ve vücudu sarar.
  • Dökümlü dururlar.
  • Kolay buruşmazlar.
  • İlmek sıklığına göre ısıyı tutma özelliği vardır.
  • İstenilen kalınlıkta üretilebilir.
  • Şık durur.
  • Yıkama talimatlarına uyulduğu takdirde uzun ömürlüdür.

Yıkama Talimatı: Trikonuz eğer yünlü iplikten üretilmişse, makinenin yün ayarında yıkanmalı ve asarak değil sererek kurutulmalıdır. 40 derecenin üzerinde yıkanması keçeleşmesine neden olacağından daha yüksek sıcaklık ayarında yıkanmamalıdır. Tamburlu kurutma yapılabilir ama enfrarujlu olmaması gerekir. En güzeli, temiz bir havlu üzerinde petekte serilerek kurutulmasıdır. Ütüleme sırasında da arada bir ütü bezi olmalı, ütünün ayarı da yünlü ayarında olmalıdır. Bu talimatlara uyulduğu takdirde, sevdiğiniz trikolarınız, uzun yıllar sizinle olmaya devam edeceklerdir.

Triko Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Bu kumaş, kış mevsimin vazgeçilmez enstrümanı olsa da merserize iplikle üretilen cinsi yaz için kullanışlı olan yelek, hırka ve bluzların üretilmesinde kullanılır. Kışlık elbiselerde kullanıldığı gibi, panço, hırka, yelek, kazak, kaban, kaşkol, süveter, bere gibi giyim ürünlerinin üretilmesinde de kullanımı her geçen gün artış göstermektedir.

Ayrıca bazı kışlık giyim ürünlerinde yaka, kol manşeti, kuşak ve cepleri triko kumaş ile dizayn edilmektedir. 198’li yıllarda oldukça moda olan triko elbiseler modanın her 30-40 yılda bir geri dönüşüyle tekrar boy göstermeye başlamıştır. Özellikle deri ve pelüş ile kombin yapılarak kullanımı yeni bir kullanım şekli ortaya çıkarmıştır.

Kış günlerinde sıcak tutan kıyafetlere yönelen kullanıcılar için triko kumaş vazgeçilmez bir ürün olarak hemen her kış koleksiyonunda yer almaktadır. Sonbahar kış kreasyonlarında en göze gelen ürünler triko kumaş ile üretilen ürünlerdir. Siz de bu üründen kullanarak modaya uygun kıyafetler tasarlayıp üretebilir herkesin size imrenerek bakmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın