trençkot kumaşı

Trençkot Kumaşı Özellikleri Nelerdir? Trençkot Kumaşı Nasıl Olmalı?

yesim-kumas-Trençkot Kumaşı Özellikleri Nelerdir Trençkot Kumaşı Nasıl Olmalı.jpg

Trençkot kumaşı özellikleri nelerdir ? Trençkot alacaklar için trençkot kumaş tavsiyeleri nelerdir? Hammaddesi nedir?  Satın alırken bilinmesi gerekenler nelerdir ?

Trençkot Hangi Kumaştan Yapılır ? Trençkot Kumaşı Özellikleri

Ürün özellikle sonbahar aylarında kullanılmaktadır ve suya dayanıklıdır. Bu özelliği nedeniyle yağmurlu havalara uygundur. Trençkot kumaşı son derece dayanıklı, kolay leke tutmayan ve oldukça kaliteli bir görünüme sahiptir.

Bel kısmında genellikle aynı kumaştan üretilen kemer veya kuşak kullanılmaktadır. Bir çeşit pardösü niteliğindeki bu ürünün modelleri değişik tarzlarda olabilmektedir.

Trençkot kumaşı gabardin, deri ve poplin gibi kumaşlardan elde edilmektedir. Genellikle iç kısmında yalıtımı sağlayan bir astar bulunmaktadır. Bu sayede hem sıcak tutmakta hem de fazla yakıcı bir özelliği bulunmamaktadır.

Su geçirgenliği az olan pamuk-viskon veya polyester-viskon kumaş türlerinden imal edilmektedir. Bu özelliği nedeniyle sıklıkla yağmurluk olarak da kullanılmaktadır.

Trençkot Kumaşı Özellikleri , Trençkot Ne İçin Kullanılır ?

1920’li yıllardan günümüze kadar bir moda akımı olarak ortaya çıkan trençkot kumaşı ürünleri, oldukça şık ve havalı bir görünüme sahiptir. Özellikleri bakımından suya dayanıklılığı ve ısı yalıtımlı olması ürünün kullanışlılığını arttıran en önemli etkenlerdir.

Ürünün asıl kullanım amacı sıcak tutmak değil, vücudu kuru tutmaktır. Bu nedenle yağmurlu havalarda kullanımı son derece yaygındır. İngiliz ordusu için tasarlanan ürün, rüzgar ve hava geçirmez yapısıyla oldukça dayanıklıdır.

Trençkot, genel olarak doğal renk tonları kullanılarak üretilen ve mevsimlik kıyafetlerin üretiminde tercih edilen bir kumaş türüdür. Peki, özellikle moda sektöründe oldukça popüler olan trençkot kumaşı nasıl olmalıdır?

Trençkot Ne Zaman Giyilir?

Trençkot genellikle sonbahar ve kış aylarının başında yağmurlu havalarda tercih edilmektedir. Kolay kolay kir tutmayan yapısı nedeniyle, yağmurun getirisi olan çamurlu ortamlarda severek kullanılmaktadır.

Kendine has bir modeli olan trençkot ürünlerin kapşonlu, cepli ve fermuarlı olanları da bulunmaktadır. İlk etapta kadın giyim modasında kendini gösteren bu kıyafet giderek unisex bir hal almış ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Mevsimlik kıyafet seçimlerinde dış giyim olarak karşımıza çıkan trençkot özellikle dayanıklı dokusu ile ilgi görmektedir.