Genel, Şile Bezleri

Şile Bezi, Doğallığın Ve Zarafetin Sembolü

sile-bezi-dogallıgın-ve-zarafetin-sembolu

İstanbul’un Şile ilçesinden doğan keten ve ipek işlemeciliğin zor olmasından dolayı pamuk işçiliğine dönen Şilelilerin oluşturduğu bir tür kumaş, Şile bezi. Pamuklu iplikten dokumacılık denildiğinde şile bezinin ayrı bir yeri ve ayrı bir havası vardır. Deniz suyu ile yıkanan bu bez suda bulunan kuvars ve iyottan dolayı farklı bir özellik kazanmaktadır.  Bu özel kumaşı diğer tüm pamuklu iplikten dokunmuş olan kumaşlardan ayıran onun eşsiz dokusu, otantik oluşu ve dokunmasının farklılığıdır.

Hoş ve narin bir yapısı da olan bu kumaşı kullanan herkes  memnun olur. Eski zamanlar da okul önlüklerinin yapıldığı şile bezleri tüm gün boyunca rahat ve huzurlu hissettiriyordu. İşte bu kumaşın harika yapısı, onun özenli ellerde dokunmuş olmasından geliyor. Bununla birlikte 100 yılı aşkın süredir kullanılan bu kumaş ile hemen her şey üretmek ve tasarlamak mümkün olabiliyor. Kısaca söylemek gerekirse ; tasarımcıların koleksiyonlarında asla vazgeçemedikleri özel bir kumaştır.

Şile Bezinin Özellikleri Nelerdir?

Şile bezi, dokusu gereği özel bir kumaştır. Teri emen özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, nemi emme özelliği de vardır. Ütü gerektirmeyen bir yapısı vardır. Yıkandığı zaman çekme yapmaz. Boyayı emen bir yapısı vardır.  Boyandığı rengi iyi tutar yıkandığında bırakmaz ayrıca renkleri canlı ve parlak gösterir. Şile bezlerine dokunan el sanatları ve özel motifler ile daha şık ve zarif durur.  Bu motiflerden bazılarının adı; zülüf tarağı, gazi sofrası, sümbüllü çatlak ve kartopudur. Bu bezler pamuklu kumaşların taşıdığı tüm avantajları bünyesinde bulundurmaktadır. Oldukça rahat, serin ve kullanışlılardır. Çok sevilen yapısı yumuşak ve pürüzsüzdür.

Şile Bezi Kullanım Alanları Nelerdir?

Şile bezi, rahatlık ve sağlık açısından oldukça avantajlı ve tercih edilen bir kumaştır. Bu özelliği sebebi ile neredeyse tüm kıyafet tasarımlarında kullanmak mümkündür. Tekstil sektöründe aranan ve sıkça dokunan bir kumaştır.  Bunun sebebi, kolay dikilebilmesi ve tasarımlara uyumlu olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle etek, elbise, ferace, bluz, tişört, tunik, şort, gecelik ve gömlek, masa örtüsü, çay takımı, mendil, bebek kıyafetleri, şalvar, pike ve nevresim takımı gibi birçok ürün tasarlanabilmektedir.

Benzer Yazılar