Şifon Kumaşlar

Şifon Kumaş İle Kanatlanan Kıyafetler

sifon-kumas

Önceleri çoğunlukla abiyelerde görmeye alışık olduğumuz şifon kumaş, şimdilerde günlük kıyafetlerde de yer alıyor. Bazı kıyafetlerde bir cep detayı iken bazılarında kol detayı oluyor. Hatta parlak kumaşları bir nebze olsun matlaştırmak için desenli şifon kullanılıyor. Saten kumaşın vücut hatlarını belli etmesinden dolayı üzerine şifon kullanımı çık yaygınlaştı.

Tasarımcılar için kurtarıcı olan bu kumaş türü aynı zamanda kıyafetlere de şıklık katıyor. Hatta askılı ve straplez elbiselerin üzerine alınan pelerin ve şal şeklinde olan şifon parça tasarımları da oldukça şık görünür. Bu kumaş parçasıyla kıyafetler uçuş uçuş bir görünüme bürünür. Adeta kıyafetler kanatlanır.

Baskılı Şifon Kumaş

Şifon, ince ve transparan yapıya sahip bir kumaştır. Bazıları çok daha fazla şeffaf bir görünüme sahipken bazıları yarı saydam görünümdedir. Hatta bu görünümü daha matlaştırmak adına desenli şifon kumaş imal edilmektedir. Bu kumaşlarla yapılan bluzlar ve elbiseler altına giyilen astarlar ve badilerle günlük olarak da kullanılabilir.

Baskılı şifon, tül olarak dahi kullanıma uygun bir kumaş türüdür. Bazı tesettür giyim modelistleri bu tür kumaşlarla eşarplar tasarlayıp üretiyorlar. Ancak değişik şekilde modellenmiş bir üretimle piyasaya sürülüyor.” Hazır şifon şal” adı altında satışa sunulan bu eşarp ve başörtüsü aksesuarları çok şık ve elegan bir duruşa sahiptir.

Baskılı şifon, bazen bir kelebek kanadından esinlenen motiflerden bazen de gökkuşağının renklerini kıskandıracak kadar güzel renklerden oluşur. Kullanıcılara düşen bu kumaşların çeşitlerinden birini seçip kendilerine kıyafet tasarlamaktır.

Şifon kumaş çeşitlerine gelecek olursak. Pamuk şifon, ipek şifon, krep şifon gibi çeşitleri de bulunur. Bu çeşitler üretilecek ürüne göre değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak hemen hepsinden kıyafet parçaları imal edilebilir. Dikiş bilen kadınlar kendileri kumaş satın alıp tasarım yaparlar. Dikiş bilmeyenler de hayalindeki elbiseyi terzisine anlatır ve ona uygun kumaşı alırlar.

Kullanım Ve Temizlik

Şifon kumaş, temizliği en kolay olan kumaşlardandır. Çabucak yıkanır, çabucak ütülenir. Hatta her yıkama ve ütüleme sonrasında ilk alındığı günkü kadar güzel bir duruşa sahip olur. Bu özelliklerinden dolayı da çok fazla tercih edilir.

Benzer Yazılar